Obaveštenje o edukaciji fizičkih lica u decembru 2024. godine iz oblasti Metodologija savetodavnog rada

У децембру 2024. године за физичка лица

биће реализован модул из области Методологија саветодавног рада.

 

Обавештење о едукацији за физичка лица у децембру 2024. године

 

Модул Трајање модула (број бодова) Датум одржавања Место  одржавања
Интерперсонална комуникација између саветодавца и пољопривредних произвођача Једнодневна обука (2 бода)   10.12.2024.  

ИПН Београд

 

 

Свим пријављеним за учешће на едукацијама доставићемо Агенду. За додатне информације можете се обратити Стефани Утвић (064 843 5332 (+Viber); e-mail: sutvic@ipn.co.rs или др Наташи Толимир (064 8435 305), ИПН: 011 2751 622.

Извор: ИПН

 

U decembru 2024. godine za fizička lica

biće realizovani moduli iz oblasti Cavetodavni poslovi u poljoprivredi

 

Obaveštenje o edukacijama za fizička lica u decembru 2024. godine

Modul Ukupno trajanje modula

(broj bodova)

Datum održavanja edukacije  

Mesto održavanja

 

Ciljna grupa

(specijalnost)

Napomena
Demonstracija mera unapređenja obrade i kvaliteta zemljišta i efikasnijeg korišćenja resursa (vode i energije) u adaptaciji klimatske promene Dva dana*

(4 boda)

09.12.24.- 20.12.24.

(drugi dan)

E-larning**

 

-Ratarstvo i povrtarstvo

 

-Voćarstvo i vinogradarstvo

 

-Zaštita bilja

Prvi dan edukacije održan

04.10.2024.

Unapređenje proizvodnje koštičavih voćaka-sortna kompozicija Dva dana*

(4 boda)

       17.12.2024.

(drugi dan)

IPN Beograd Voćarstvo i vinogradarstvo Prvi dan edukacije održan

26.11.2024.

 

*VAŽNO – za pohađanje višednevnih modula učesnici se prijavljuju samo jednom, bez obzira na broj dana, odnosno trajanje edukacija

**Drugi dan edukacije održaće se na daljinu u periodu od 09. do 20. decembra 2024. godine. Uputstvo o pristupu, načinu pohađanja nastave i završnom testu biće dostavljeno prvog dana edukacije (09. decembra 2024)

Za dodatne informacije možete se obratiti dr Nataši Tolimir (064 8435 305) ili Stefani Utvić (064 843 5332) 011 2751 622.

Izvor: IPN

У складу са „Годишњим планом усавршавања пољопривредних саветодаваца и пољопривредних произвођача“ за 2024. годину, у организацији Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије и Института за примену науке у пољопривреди (ИПН), одржана је едукација за Модул 3: Примена информационих технологија и дигиталних алата у сточарству.

Едукација је одржана 19.11.2024. године, у Институту за примену науке у пољопривреди. Учесници едукације били су саветодавци из 22 Пољопривредне саветодавне и стручне службе Србије (ПССС), задужени за послове сточарства.

Едукацију је отворила др Наташа Толимир и учеснике упознала са садржајем едукације, усмереним на примену дигитализације и информационих технологија у циљу побољшања укупних перформанси фарми, смањењу губитака и доприносу квалитетнијем доношењу одлука. У уводном делу учесницима се обратио директор, др Раде Јовановић и указао на значај и актуелност тематике. Модератор едукације била је др Радмила Бескоровајни, координатор модула.

Садржај едукације односио се на упознавање саветодаваца са могућностима примене информационих технологија и дигиталних алата у сточарству: 1) у објектима за смештај животиња – контролу микроклиматских услова; 2) у процесу управљања исхраном; 3) у делу оптимизације производних процеса; 4) у области  мониторинга здравља и репродукције домаћих животиња; 5) праћења еколошких утицаја производње и 6) у функцији кружне економије (рециклирање ресурса, смањење отпада, оптимизација коришћења ресурса). Такође, истакнут је значај дигитализације у доношењу релевантних одлука везаних за унапређење процеса производње у сточарству и добијање конкурентних производа високог квалитета. У делу едукације посвећене роботизацији и аутоматизацији процеса производње, учесницима едукације обратио се Петар Радишић, власник фарме крава из Чуруга и пренео своја практична искуства, истичући значај коришћења робота за мужу у организацији и технологији производњу млека на фармама.

Очекује се да ће едукација допринети подизању нивоа знања саветодаваца о предностима и могућностима примене информационих технологија и дигиталних алата у сточарској производњи. Стечена знања саветодаваца биће у функцији подизања свести произвођача о значају ових технологија у ланцу производње, са крајњим циљем повећања броја произвођача који примењују савремена технолошка достигнућа.


Презентације:

  1. Примена дигиталних технологија у контроли микроклиматских услова у објектима
  2. Прецизно управљање исхраном
  3. Роботизација и аутоматизација процеса производње у циљу смањења радне снаге и ефикаснијег коришћења ресурса
  4. Примена информационих технологија и дигиталних алата у сточарству
  5. Анализа понашања животиња уз помоћ софтвера за анализу ставова животиња
  6. Примена савремених технологија у управљању репродукцијом на фармама високомлечних крава
  7. Примена дигиталне технологије у функцији кружне економије
  8. Потенцијали за енергетску независност породичних фарми
  9. Дигитализација у функцији доношења одлука на фармама

Предавачи на едукацији били су: др Јована Станојев, Биосенс, Нови Сад, др Владимир Живковић, Институт за сточарство, Београд и из Института за примену науке у пољопривреди: др Марија Гавриловић, др Петар Стојић, др Маријана Масловарић, Радивоје Радоњић, дипл.инж. и Вукашин Белобрковић, доктор ветеринарске медицине.

Proizvodni sistemi u ratarstvu – Agroekološki koncepti i Održiva poljoprivreda

 

U skladu sa „Godišnjim planom usavršavanja poljoprivrednih savetodavaca i poljoprivrednih proizvođača“ za 2024. godinu, u organizaciji Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije i Instituta za primenu nauke u poljoprivredi (IPN), održana je edukacija za Modul 1: Proizvodni sistemi u ratarstvu – Agroekološki koncepti i Održiva poljoprivreda.

 Edukacija je održana 18.11.2024. godine, a učesnici edukacije su bili savetodavci iz 22 Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Srbije (PSSS), zaduženi za poslove ratrarstva-povrtarstva i fizička lica.

Edukaciju je otvorila prof dr Snežana Janković.  Na početku edukacije učesnicima se obratio direktor, dr Rade Jovanović. Cilj edukacije je da se transferom stečenih znanja ka poljoprivrednim proizvođačima doprinese unapređenju ratarske proizvodnje, pre svega unapređenju korišćenja zemljišta, primenom posebnih sistema gajenja kao i da se poveća stepen održivosti poljoprivredne proizvodnje u uslovima klimatskih promena. Uzimajući u obzir negativne posledice konvencionalnog sistema posebno na zemljište, akcenat je stavljen na primenu neophodnih mera u okviru kritičnih tačaka u uslovima nedostatka organskih đubriva, pre svega stajnjaka, kao i razvoj svesti o značaju alternativnih (agroekoloških) mera u pogledu povećanja stepena održivosti poljoprivrede. Polaznici su upoznati i sa trenutnim stanjem i posledicama po zemljište i useve, primerima loše poljoprivredne prakse i predlozima  za smanjenje učestalosti. Kroz posebne sisteme gajenja (plodored, združeni i pokrovni usevi) prikazane  su prednosti  i nedostaci i na koji način se boriti sa klimatskim promena koje uključuju delovanje na zemljište, biljku i klimatske uslove. Edukacija omogućava polaznicima sagledavanje novih rešenja, sticanje znanja i veština i njihovo prenošenje do poljoprivrednih proizvođača.

Predavači na edukaciji bili su Prof. dr Željko Dolijanović, Univerzitet u Beogradu, Poljoprivredni fakultet, Beograd i Prof. dr Srđan Šeremešić, Univerzitet u Novom Sadu, Poljoprivredni fakultet, Novi Sad.

У складу са „Годишњим планом усавршавања пољопривредних саветодаваца и пољопривредних произвођача“ за 2024. годину, у организацији Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије и Института за примену науке у пољопривреди, уз донаторство FAO, одржан је први од два дана едукације за Модул 10: Демонстрација мера унапређења обраде и квалитета земљишта и ефикаснијег коришћења ресурса (воде и енергије) у адаптацији на климатске промене. Други дан едукације саветодавци ће кроз e-lerning похађати у децембру2024. године.

Едукација је реализована кроз једнодневну теренску едукацију за три групе учесника, одржану 03. и 04. октобра у Пољопривредној школи са домом ученика „Ваљево“ и 17. октобра у Пољопривредној саветодавној и стручној служби Пожаревац. Учесници едукације били су саветодавци задужени за послове ратарства и повртарства, воћарства и виноградарства, заштите биља из 22 Пољопривредне саветодавне и стручне службе Републике Србије.

Основни циљ едукације је представљање примера отпорне и климатски ,,паметне“ пољопривреде, као и мере које се спроводе да би се олакшало увођење иновација у циљу адаптације на климатске промене. Фокус првог дана едукације је био на демонстрацији комплетних технолошких решења по питању климатских промена и мера адаптације, на демо пољима. Приказани су различити приступи у обради и третману земљишта као што су подривање као операција конзервацијске обраде, калцификација, ефикасније коришћење ресурса (воде и енергије) кроз примере подповршинског наводњавања и agrovoltage система инсталације соларних панела.

Едукација је била усмерена на оснаживање пољопривредних саветодаваца за коришћење знања и нових приступа у раду са пољопривредним газдинствима везано за ефикасније коришћење ресурса и мере адаптације на климатске промене.

Предавачи на едукацији били су проф. др. Драган Терзић, Пољопривредни факултет, Крушевац  и проф. др Душан Радивојевић.


Презентације:

  1. Стајњак
  2. Мере адаптације

 

 

ПОЗИВ ЗА ПРИЈАВУ ФИЗИЧКИХ ЛИЦА НА ЕДУКАЦИЈЕ ИЗ ОБЛАСТИ МЕТОДОЛОГИЈА САВЕТОДАВНОГ РАДА (САВЕТОДАВНЕ ВЕШТИНЕ)

 Август 2024.

 

У организацији Института за примену науке у пољопривреди, током 2024. године реализоваће се едукације за физичка лица. Едукације су намењене физичким лицима која су у поступку за стицање Сертификата о завршеној едукацији / тренингу (Правилник о ближим условима за издавање лиценце за обављање саветодавних послова у пољопривреди (Сл. Гласник РС бр 80/14, од 30.7.2014). У складу са наведеним, едукације могу похађати дипломирани инжењери пољопривреде, уважавајући специјалности стручњака по модулима.

Услов за Потврду о завршеној едукацији – Институт ће учесницима едукација издати Потврду о завршеној поједначној едукацији/тренингу која је валидна за добијање Лиценце за обављање саветодавних послова у пољопривреди (Правилник о ближим условима за издавање лиценце за обављање саветодавних послова, „Сл.гласник РС“, број 80/10 од 30. јула 2014. године), уколико испуне следеће услове:

  1. Обаве пријаву за похађање едукација путем линка:
https://docs.google.com/forms/d/1Cs4i6NOvaPBJ84QrvREQw-v5BDq27Anp53dyTzbIh-E/edit

по процедури која је детаљно описана даље у тексту

  1. Едукацију похађају у целости, односно уколико се модул реализује кроз више дана потребно је похађати све дане едукације
  2. Искажу задовољавајући ниво знања, односно буду остварили 60% и више тачних одговора на тесту знања.

Од 20. августа 2024. године сви заинтересовани могу се пријавити за похађање едукација из области Методологија саветодавног рада (саветодавне вештине), а које ће бити организоване након пријаве довољног броја заинтересованих учесника за формирање групе (30 учесника):

Р.бр МОДУЛ*: Трајање (дана)
1. Интерперсонална комуникација између саветодавца и пољопривредних произвођача 1
2. Презентационе и комуникационе вештине у раду са произвођачима 1
3. Управљање временом 1
4. Бизнис план 2

*Опис сваког модула саджан је на крају обавештења.

Напомињемо, закључно са 01. јулом 2024. године Институт је реализовао горе наведена  четири модула (Интерперсонална комуникација између саветодавца и пољопривредних произвођача (одржан 11.4.2024), Презентационе и комуникационе вештине у раду са произвођачима (одржан 23.04.2024), Управљање временом (одржан 06.06.2024) и Бизнис план (одржан 25. и 26.06.2024), а уколико полазници наведених модула нису остварили 60% и више тачних одговора на тесту знања, односно нису стекли услов за добијање Потвде о завршеној едукацији могу се пријавити за поновно похађање истих модула.

 

 

Детаљније информације о наведеним едукацијама:

Учесници: За модуле из области Методологија саветодавног рада (саветодавне вештине), од 1 до 4  пријављују се стручњаци свих специјалности.
Методе едукације: Интерактивна едукација / тренинг. Спој предавања, анализа, вежби и дискусије. Могућност да се питања поставе у сваком тренутку.
Тип едукације: Едукације се реализују као теоријске – уживо.
Едукативни /

радни материјал:

Полазници едукације добијају материјал (презентације/вежбе).
Динамика одржавања едукација: Динамика реализације едукација за модуле од 1 до 4 биће условљена динамиком пријаве, односно термини едукација биће дефинисани након пријаве довољног броја учесника за формирање групе (минималан број пријављених је 30 учесника), у року од 14 дана.
Преглед термина едукација: Информација о броју пријављених учесника за модуле од 1 до 4, биће доступна на порталу ПССС и ажурираће се сваког првог у месецу, за претходни месец.

Након пријаве довољног броја полазника за формирање групе, термин одржавања едукације биће објављен на порталу ПССС.

Место одржавања: Београд, ИПН.
Време трајања: Едукације се реализују у трајању од 9.30 до 17.00 часова.
Пријава учесника: Пријава за модуле од 1 до 4 биће омогућена почев од 20. августа 2024. године и заинтересовани се могу пријављивати континуирано, до броја потребног за формирање групе.

Уколико се модул реализује као вишедневна едукација потребно је пријавити се само једном.

Пријаву за похађање едукација физичка лица обављају само у случају када су у потпуности сигурна да ће исту и похађати, с обзиром да је  реално стање броја пријављених у интересу учесника и организатора.

 

Осим едукација за четири горе наведена модула, из области Методологија саветодавног рада (саветодавне вештине),  Институт ће у другој половини 2024. године организовати и едукације из области Методологија саветодавних послова, за које ће благовремено, на Порталу ПССС објавити термине и Позив за пријаву заинтересованих учесника.

 

 

 

 

 

 

 

 

ОПИС МОДУЛА ИЗ ОБЛАСТИ МЕТОДОЛОГИЈА САВЕТОДАВНОГ РАДА (САВЕТОДАВНЕ ВЕШТИНЕ):

МОДУЛ:

Интерперсонална комуникација између саветодавца и пољопривредних произвођача

Циљ едукације

Унапређење интерперсоналних вештина личне и групне комуникације, укључујући вештине убеђивања и утицаја, важних за реализацију квалитетне комуникације.

Очекивани резултат

Полазници ће овладати техникама и вештинама комуникације са јасним утицајем на себе и друге – пољопривредне произвођаче. Истовремено, то ће им омогућити да повећају самосвесност, да на бољи начин сагледају свој приступ и да га критички вреднују. Едукација ће учесницима омогућити да побољшају своју комуникативну компетентност у интерперсоналној комуникацији са пољопривредним произвођачима. Стечена знања биће у функцији унапређења саветодавног рада.

Садржај едукације

Технике и методе интерперсоналне комуникације саветодаваца са пољопривредним произвођачима:

1.Вештине комуникације – увод

– основни теоријски модели интерперсоналне комуникације,

– методе управљања интерперсоналном комуникацијом,

– методе активног слушања,

– проблеми у комуникацији,

-примена техника убеђивања у процесу преноса информацијација саговорницима;

2. Индивидуалне и групне вежбе играња улога по групама – студије практичних случајева из свакодневних ситуација

– процена саговорника на основу невербалне комуникације,

– вежбање невербалне комуникације (говор тела),

– процена важности говора тела у процесу конверзације ”лицем у лице”,

– технике асертивности и отворене комуникације са саговорницима;

3. Искуства са вежби и сумирање најважнијих савета и упутстава.

 

 

 

МОДУЛ:

Презентационе и комуникационе вештине у раду са произвођачима

Циљ едукације

Ефикаснији саветодавни рад, кроз повећање успешности презентовања тема и смањење

времена потребног за припрему презентација. У саветодавном раду јавни наступ је једна од

основних вештина којом је непходно овладати. Едукација се односи на осмишљавање

предавања, припреме презентација, излагање, овладавање вештинама како бити добар

реторичар, како задржати пажњу, као и како да публика што боље разуме о чему се говори,

а да се при свему наведеном поштују правила понашања у пословном окружењу.

 

Очекивани резултат

Учесници едукација ће стећи/допунити сазнања о припреми предавања и наступу на

предавањима. Такође стећи ће знања из области понашања у пословном окружењу. Стечена знања биће у функцији унапређења саветодавног рада.

Садржај едукације

o   Технике и методе припреме предавања и наступа на предавањима

o   Општа правила понашања у пословном окружењу

o   Пословни бонтон са аспекта јавног наступа

o   Припрема презентације

o   Вештине презентовања

o   Методе дискусије и невербална комуникација

 

 

 

МОДУЛ:

Управљање временом

Тип модула        

Интерактиван рад, презентације, вежбе

Образложење      

Успешно управљање временом подразумева правилно спровођење процеса планирања и свесне контроле над временом потрошеним на конкретне активности, а све у циљу повећања ефективности, ефикасности или продуктивности. У савременим условима пословања управљање временом добија све више на значају у свим сферама, па тако и у области пољопривредног саветодавства. Да је ова тематика од значаја за саветодавство потврда је и што се модул „Управљање временом“ налази међу 15 модула CECRA сертификационог програма за едукацију саветодаваца за рурални развој на подручју Европе. Истовремено ова тематика препозната је као важна и од стране саветодаваца ПССС, кроз процену потреба. Управљањем временом, односно активностима у одређеном времену, може се постићи познавањем одређених алата, вештина, принципа и техника. Њиховом применом остварује се рационално коришћење времена, путем доброг планирања и организовања радних обавеза на бази приоритета у реалним временским оквирима, блокирања прекида – „крадљиваца времена“ и уштеде времена, а што се може сматрати и циљем едукације саветодаваца. Едукација ће полазницима омогућити да управљање временом сагледају кроз следеће аспекте: планирање послова (кроз анализу обавеза и временску анализу), управљање својим радним местом (у организационом смислу), постављање циљева, успостављање приоритета, комуницирање са сарадницима/клијентима, прекидања при обављању послова, проток информација, рад са документима и др. За све наведене сегменте управљања временом веома је важно уважити специфичности одређеног посла, као и личне карактеристике. Стручњаци у области управљања временом указају да изазов није управљати временом већ собом, односно да више није значајан само фокус постављен на приоритетима, циљевима и планирању већ је акценат на побољшању односа ради остварења резултата. Модул је конципиран са полазиштем да начин трошења или искоришћења времена дефинише квалитет радног процеса, као и његову економску успешност. Модул је у функцији јачања капацитета ПССС оспособљавањем саветодаваца да ефикасније обављају задужења, кроз боље планирање, одређивање приоритета и решавање „прекида“. Истовремено, модул је усмерен на рационално коришћење сопственог времена и времена пољопривредних произвођача обухваћених саветодавним радом.

Резултати едукације 

Полазници ће овладати техникама и вештинама потребним да боље уреде своје радно окружење у складу са захтевима и расположивим ресурсима. Конкретно, стећи ће знање како да постављају приоритете, успешније организују своје време и обавезе, односно остваре ефикаснији саветодавни рад.

Садржај                         

Садржај едукације односи се на управљање временом, односно технике, принципе и вештине којима се може остварити рационалног коришћења времена и обухвата следеће области:

– анализа активности саветодавца и времена;

– организација на радном месту;

– планирање начина коришћења времена;

– одређивање приоритета;

– елиминисање „крадљиваца“ времена;

– технике управљања временом: Парето принцип, АБЦ анализа, Еисенхеров принцип и др;

– самоперцепција;

– успостављање баланса између разних улога у пословном

животу.

 

 

 

МОДУЛ:

Бизнис план

Циљ едукације

Бизнис-план, као свеобухватан приказ, представља резиме прошлих, садашњих и будућих

активности једног пословног подухвата. Као такав, обухватајући све аспекте бизниса

пољопривреднх произвођача, омогућава им да анализирају и планирају своје пословање у

будућности на систематичан начин. Бизнис-план такође олакшава приступ потенцијалним

подстицајима (IPARD) средствима, кредиторима и финансијерима. Циљ едукације је

стицање знања из области израде бизнис-планова, како би уз помоћ овог алата стручњаци

агроеконоимије, али и других специјалности могли да пруже потребну помоћ

пољопривредним произвођачима.

Очекивани резултат

Полазници едукације стећи ће увид у значај израде бизнис-планова у пољопривреди и

финансирања пројеката. Упознаће се са свим сегментима бизнис-планова за пољопривредна

газдинства у зависности од линије производње и стећи знања како да их сами сачињавају.

На крају едукације биће састављено неколико заједничких форми бизнис-планова за

газдинства различитих линија производње које ће полазници моћи да користе у свом

будућем раду. Такође, полазници ће овладати знањима да анализирају резултате на нивоу

конкретног газдинства.

Садржај едукације

Садржај едукације обухвата следеће области и теме:

• Бизнис планови за газдинства

– Шта планирати? Како планирати? Општа запажања са газдинстава – листа

случајева са терена и избор случајева,

– Заједничка методологија планирања – израда плана из пројекта газдинства:

трајање, показатељи за обухватити; активности (куповине, продаје, количине,

цене), људски ресурси, опрема, питања финансирања,

– Заједничка методологија планирањa – оквир за сумирање резултата: табела за

изношење резултата,

– Групни рад на примерима,

– Представљање резултата групног рада,

– Синтеза – заједнички закључци;

• Финансирање пројеката.

 

 

У организацији Института за примену науке у пољопривреди, током 2024. године реализоваће се едукације за физичка лица. Едукације су намењене физичким лицима која су у поступку за стицање Сертификата о завршеној едукацији / тренингу (Правилник о ближим условима за издавање лиценце за обављање саветодавних послова у пољопривреди (Сл. Гласник РС бр 80/14, од 30.7.2014). У складу са наведеним, едукације могу похађати дипломирани инжењери пољопривреде, уважавајући специјалности стручњака по модулима.

Услов за Потврду о завршеној едукацији – Институт ће учесницима едукација издати Потврду о завршеној поједначној едукацији/тренингу која је валидна за добијање Лиценце за обављање саветодавних послова у пољопривреди (Правилник о ближим условима за издавање лиценце за обављање саветодавних послова, „Сл.гласник РС“, број 80/10 од 30. јула 2014. године), уколико испуне следеће услове:

  1. Обаве пријаву за похађање едукација путем линка:
https://docs.google.com/forms/d/1RzLFta0O-nU0_PPvBfo5A92z4zk8w0tJU1PPdPymma8/viewform?edit_requested=true

по процедури која је детаљно описана даље у тексту

Све пријаве до 1. марта 2024. неће се узимати у обзир, односно потребно је да се сви заинтересовани за похађање едукација пријаве поново.

  1. Едукацију похађају у целости, односно уколико се модул реализује кроз више дана потребно је похађати све дане едукације
  2. Искажу задовољавајући ниво знања, односно буду остварили 60% и више тачних одговора на тесту знања.

У 2024. години Институт ће организовати циклус едукација за физичка лица, кроз модуле из области Методологија саветодавних послова и Методологија саветодавног рада (саветодавне вештине).

Од 1. марта 2024. године заинтересовани за похађање едукација могу се пријавити за четири модула, из области Методологија саветодавног рада (саветодавне вештине):

Р.бр МОДУЛ: Трајање (дана)
1. Интерперсонална комуникација између саветодавца и пољопривредних произвођача 1
2. Презентационе и комуникационе вештине у раду са произвођачима 1
3. Управљање временом 1
4. Бизнис план 2

НАПОМЕНА: опис сваког модула саджан је на крају обавештења.

Детаљније информације о наведеним едукацијама:

Учесници: За модуле из области Методологија саветодавног рада (саветодавне вештине), од 1 до 4  пријављују се стручњаци свих специјалности.
Методе едукације: Интерактивна едукација / тренинг. Спој предавања, анализа, вежби и дискусије. Могућност да се питања поставе у сваком тренутку.
Тип едукације: Едукације се реализују као теоријске – уживо.
Едукативни /

радни материјал:

Полазници едукације добијају материјал (презентације/вежбе).
Динамика одржавања едукација: Динамика реализације едукација за модуле од 1 до 4 биће условљена динамиком пријаве, односно термини едукација биће дефинисани по пријави довољног броја учесника за формирање групе. Минималан број пријављених је 30 учесника. две недеље, почев од 1. марта 2024. године.
Преглед термина едукација: Информација о броју пријављених учесника за модуле од 1 до 4, биће доступна на порталу ПССС и ажурираће се сваког првог у месецу, за претходни месец. Након пријаве довољног броја полазника за формирање групе, термин одржавања едукације биће објављен на порталу ПССС.
Место одржавања: Београд, ИПН.
Време трајања: Едукације се реализују у трајању од 9.30 до 17.00 часова.
Пријава учесника: Пријава за модуле од 1 до 4 биће омогућена почев од 1. марта 2024. године и заинтересовани се могу пријављивати континуирано, до броја потребног за формирање групе.

Уколико се модул реализује као вишедневна едукација потребно је пријавити се само једном.

Пријаву за похађање едукација физичка лица обављају само у случају када су у потпуности сигурна да ће исту и похађати, с обзиром да је  реално стање броја пријављених у интересу учесника и организатора.

 Осим едукација за четири горе наведена модула, током 2024. године биће организоване и друге едукације из области Методологија саветодавног рада (саветодавне вештине), као и из области Методологија саветодавних послова, а за које ће Институт благовремено, на Порталу ПССС објавити термине и Позив за пријаву заинтересованих учесника.

ИНФОРМАЦИЈЕ О МОДУЛИМА:

МОДУЛ:

Интерперсонална комуникација између саветодавца и пољопривредних произвођача

Циљ едукације

Унапређење интерперсоналних вештина личне и групне комуникације, укључујући вештине убеђивања и утицаја, важних за реализацију квалитетне комуникације.

Очекивани резултат

Полазници ће овладати техникама и вештинама комуникације са јасним утицајем на себе и друге – пољопривредне произвођаче. Истовремено, то ће им омогућити да повећају самосвесност, да на бољи начин сагледају свој приступ и да га критички вреднују. Едукација ће учесницима омогућити да побољшају своју комуникативну компетентност у интерперсоналној комуникацији са пољопривредним произвођачима. Стечена знања биће у функцији унапређења саветодавног рада.

Садржај едукације

Технике и методе интерперсоналне комуникације саветодаваца са пољопривредним произвођачима:

1.Вештине комуникације – увод

– основни теоријски модели интерперсоналне комуникације,

– методе управљања интерперсоналном комуникацијом,

– методе активног слушања,

– проблеми у комуникацији,

-примена техника убеђивања у процесу преноса информацијација саговорницима;

2. Индивидуалне и групне вежбе играња улога по групама – студије практичних случајева из свакодневних ситуација

– процена саговорника на основу невербалне комуникације,

– вежбање невербалне комуникације (говор тела),

– процена важности говора тела у процесу конверзације ”лицем у лице”,

– технике асертивности и отворене комуникације са саговорницима;

3. Искуства са вежби и сумирање најважнијих савета и упутстава.

 

 МОДУЛ:

Презентационе и комуникационе вештине у раду са произвођачима

Циљ едукације

Ефикаснији саветодавни рад, кроз повећање успешности презентовања тема и смањење

времена потребног за припрему презентација. У саветодавном раду јавни наступ је једна од

основних вештина којом је непходно овладати. Едукација се односи на осмишљавање

предавања, припреме презентација, излагање, овладавање вештинама како бити добар

реторичар, како задржати пажњу, као и како да публика што боље разуме о чему се говори,

а да се при свему наведеном поштују правила понашања у пословном окружењу.

Очекивани резултат

Учесници едукација ће стећи/допунити сазнања о припреми предавања и наступу на

предавањима. Такође стећи ће знања из области понашања у пословном окружењу. Стечена знања биће у функцији унапређења саветодавног рада.

Садржај едукације

o   Технике и методе припреме предавања и наступа на предавањима

o   Општа правила понашања у пословном окружењу

o   Пословни бонтон са аспекта јавног наступа

o   Припрема презентације

o   Вештине презентовања

o   Методе дискусије и невербална комуникација

 

МОДУЛ:

Управљање временом

Тип модула        

Интерактиван рад, презентације, вежбе

Образложење   

Успешно управљање временом подразумева правилно спровођење процеса планирања и свесне контроле над временом потрошеним на конкретне активности, а све у циљу повећања ефективности, ефикасности или продуктивности. У савременим условима пословања управљање временом добија све више на значају у свим сферама, па тако и у области пољопривредног саветодавства. Да је ова тематика од значаја за саветодавство потврда је и што се модул „Управљање временом“ налази међу 15 модула CECRA сертификационог програма за едукацију саветодаваца за рурални развој на подручју Европе. Истовремено ова тематика препозната је као важна и од стране саветодаваца ПССС, кроз процену потреба. Управљањем временом, односно активностима у одређеном времену, може се постићи познавањем одређених алата, вештина, принципа и техника. Њиховом применом остварује се рационално коришћење времена, путем доброг планирања и организовања радних обавеза на бази приоритета у реалним временским оквирима, блокирања прекида – „крадљиваца времена“ и уштеде времена, а што се може сматрати и циљем едукације саветодаваца. Едукација ће полазницима омогућити да управљање временом сагледају кроз следеће аспекте: планирање послова (кроз анализу обавеза и временску анализу), управљање својим радним местом (у организационом смислу), постављање циљева, успостављање приоритета, комуницирање са сарадницима/клијентима, прекидања при обављању послова, проток информација, рад са документима и др. За све наведене сегменте управљања временом веома је важно уважити специфичности одређеног посла, као и личне карактеристике. Стручњаци у области управљања временом указају да изазов није управљати временом већ собом, односно да више није значајан само фокус постављен на приоритетима, циљевима и планирању већ је акценат на побољшању односа ради остварења резултата. Модул је конципиран са полазиштем да начин трошења или искоришћења времена дефинише квалитет радног процеса, као и његову економску успешност. Модул је у функцији јачања капацитета ПССС оспособљавањем саветодаваца да ефикасније обављају задужења, кроз боље планирање, одређивање приоритета и решавање „прекида“. Истовремено, модул је усмерен на рационално коришћење сопственог времена и времена пољопривредних произвођача обухваћених саветодавним радом.

Резултати едукације 

Полазници ће овладати техникама и вештинама потребним да боље уреде своје радно окружење у складу са захтевима и расположивим ресурсима. Конкретно, стећи ће знање како да постављају приоритете, успешније организују своје време и обавезе, односно остваре ефикаснији саветодавни рад.

Садржај                         

Садржај едукације односи се на управљање временом, односно технике, принципе и вештине којима се може остварити рационалног коришћења времена и обухвата следеће области:

– анализа активности саветодавца и времена;

– организација на радном месту;

– планирање начина коришћења времена;

– одређивање приоритета;

– елиминисање „крадљиваца“ времена;

– технике управљања временом: Парето принцип, АБЦ анализа, Еисенхеров принцип и др;

– самоперцепција;

– успостављање баланса између разних улога у пословном

животу.

 

МОДУЛ:

Бизнис план

Циљ едукације

Бизнис-план, као свеобухватан приказ, представља резиме прошлих, садашњих и будућих

активности једног пословног подухвата. Као такав, обухватајући све аспекте бизниса

пољопривреднх произвођача, омогућава им да анализирају и планирају своје пословање у

будућности на систематичан начин. Бизнис-план такође олакшава приступ потенцијалним

подстицајима (IPARD) средствима, кредиторима и финансијерима. Циљ едукације је

стицање знања из области израде бизнис-планова, како би уз помоћ овог алата стручњаци

агроеконоимије, али и других специјалности могли да пруже потребну помоћ

пољопривредним произвођачима.

Очекивани резултат

Полазници едукације стећи ће увид у значај израде бизнис-планова у пољопривреди и

финансирања пројеката. Упознаће се са свим сегментима бизнис-планова за пољопривредна

газдинства у зависности од линије производње и стећи знања како да их сами сачињавају.

На крају едукације биће састављено неколико заједничких форми бизнис-планова за

газдинства различитих линија производње које ће полазници моћи да користе у свом

будућем раду. Такође, полазници ће овладати знањима да анализирају резултате на нивоу

конкретног газдинства.

Садржај едукације

Садржај едукације обухвата следеће области и теме:

• Бизнис планови за газдинства

– Шта планирати? Како планирати? Општа запажања са газдинстава – листа

случајева са терена и избор случајева,

– Заједничка методологија планирања – израда плана из пројекта газдинства:

трајање, показатељи за обухватити; активности (куповине, продаје, количине,

цене), људски ресурси, опрема, питања финансирања,

– Заједничка методологија планирањa – оквир за сумирање резултата: табела за

изношење резултата,

– Групни рад на примерима,

– Представљање резултата групног рада,

– Синтеза – заједнички закључци;

• Финансирање пројеката.

 

На основу члана 22, става 1 Закона о обављању саветодавних и стручних послова у области пољопривреде, обука и усавршавање пољопривредних саветодаваца и пољопривредних произвођача, поред осталог, обухвата и организовање едукације – тренинга пољопривредних саветодаваца у сарадњи са домаћим и страним образовним и истраживачким институцијама и стручњацима. Институт за примену науке у пољопривреди (ИПН), као овлашћена организација, по решењу Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде бр. 021-01-92/2019-03 од 30.12.2019. године, као и на основу Годишњег плана усавршавања пољопривредних саветодаваца и пољопривредних произвођача за 2024. годину, организује едукације за доле наведене модуле.

Обавештавамо заинтересоване кандидате да:

 

ИНСТИТУТ ЗА ПРИМЕНУ НАУКЕ У ПОЉОПРИВРЕДИ OБЈАВЉУЈЕ

ДАНА 29.02.2024. ГОДИНЕ

ПОЗИВ ЗА ПОДНОШЕЊЕ ПРИЈАВА ЗА ПРЕДАВАЧЕ ЗА ЕДУКАЦИЈЕ САВЕТОДАВАЦА ЗА

 

Модул 1: Производни системи у ратарству – Агроеколошки концепти и Одржива пољопривреда преузети позив

Модул 3: Примена информационих технологија и дигиталних алата у сточарству преузети позив

Модул 5: Унапређење производње коштичавих воћака-сортна композиција преузети позив

Модул 7: Заштита поврћа у затвореном простору преузети позив

Модул 14: Мој саветодавни профил (CECRA) преузети позив

Модул 15: Комуникационе вештине (CECRA) преузети позив

Модул 16: Тимски рад (CECRA) преузети позив

Модул 17: Вештине модерације и фацилитације  преузети позив

Модул 18: Пословна комуникација  и преговарачке вештине  преузети позив

Радионица FADN 2 Анализа ризика у пословању пољопривредних газдинстава и мере за управљање идентификованим ризицима преузети позив

Наведене едукације су у трајању од 10 до 17 часова.

Пријавe са радном биографијом – CV – преузети овде (форма CV) и за модуле 14, 15, 16, 17 и 18 доставити најкасније до 10.03.2024., а за модуле 1, 3, 5, 7 и Радионицу FADN 2 до 24.03.2024. године, на имејл адресу: mmaslovaric@ipn.bg.ac.rs или писаним путем на адресу Институт за примену науке у пољопривреди, 11000 Београд, Булевар деспота Стефана 68б, П.фах 43.

Едукације се у целости финансирају од стране Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије, па у случају да Министарство из било ког разлога не изврши уплату средстава намењених за едукацију, иста ће бити одложена, а о свему ће изабрани предавачи бити обавештени благовремено.

Додатне информације могу се добити на број телефона: 011/2751 622. Контакт особе: др Наташа Толимир и др Маријана Масловарић.

У складу са „Годишњим планом усавршавања пољопривредних саветодаваца и пољопривредних произвођача“ за 2023. годину, у организацији Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије и Института за примену науке у пољопривреди (ИПН), одржанa je едукацијa за Модул: 5 Добре праксе заштите животне средине кроз одрживу примену средстава за заштиту биља.

Едукација је одржана 06.12. 2023. године, кроз теоријска предавања.

Учесници едукације били су саветодавци из 22 Пољопривредне саветодавне и стручне службе Србије (ПССС), задужени за послове заштите биља, ратарства и повртарства и физичка лица која стичу лиценцу.

Едукацију је отворила др Дивна Симић, која је указала на значај и улогу саветодаваца у пружању подршке пољопривредним произвођачима у правилној и одрживој примени средстава за заштиту биља у циљу производње здравствено безбедних производа и очувања животне средине.

Циљ едукације био је проширење знања учесника у погледу унапређењa еколошких, производних и економских потенцијала на пољопривредним газдинствима, путем рационалније примене пестицида. Добијена знања саветодавци ће користити приликом давања стручних савета и континуираних едукација пољопривредних произвођача за правилну употребу пестицида. Очекују се резултати на газдинствима као што су увођење књиге поља уз евиденцију третирања, адекватна апликација пестицида и смањење остатака пестицида на производу. Ефекти едукације очекују се кроз обезбеђивање конкурентности добијених производа на газдинствима .

Садржај модула односио се на кључне захтеве у производњи здравствено безбедне хране, очување биодиверзитета, изазове у области контроле штетних организама, методе интегралне производње, контроле штетних организама без употребе пестицида и примена биолошких алтернатива за смањење примене пестицида.

Очекује се да ће едукација допринети подузању нивоа знања саветодаваца у области перспективе у одрживој примени средстава за заштиту биља, превенције загађења вода на пољопривредном имању, очувања биодиверзитета. Стечена знања саветодаваца биће у функцији подизања свести из ове области, пољопривредних произвођача и осталих учесника у ланцу производње.

Предавачи на едукацији били су Доц. др Марија Гавриловић, Агрономски факултет у Чачку; др Слађан Станковић, Виши научни сарадник, Институт за примену науке у пољопривреди, Београд; др Мирослав Ивановић, менаџер за регистрацију и управљање, Syngenta Agro d.o.o.; др Слободан Крњајић, Виши научни сарадник, Институт за мултидисциплинарна истраживања, Београд.

 

Фотографије са едукације за Модул 5 од 06.12. 2023. године Пролом Бања:

Материјал са едукација:

1. Uvodna prezentacija_Miroslav Ivanovic

2. Heliosec_prezentacija

Krnajic Slobodan Moguci uticaj mikroplastike

Krnjajic Slobodan Moguca resenja

Odrziva primena pesticida 2023 Sladjan

Prezentacija Marija Gavrilović

 

У складу са „Годишњим планом усавршавања пољопривредних саветодаваца и пољопривредних произвођача“ за 2023. годину, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије и Институт за примену науке у пољопривреди организовали су едукацију за Модул 10: Анализа инвестиција на пољопривредним газдинствима, за 20 саветодаваца из 22 Пољопривреднe саветодавне и стручне службе Србије из области агроекономије, као и за физичка лица која похађају едукације ради стицања Сертификата о похађаним едукацијама. Дводневна обука одржанa je за исту групу полазника у два термина, 6. децембра 2023. године хотелу „Радан“ у Пролом бањи и 13. децембра 2023. године у Институту за примену науке у пољопривреди у Београду.
Циљ едукације био је да се саветодавци из области агроекономије и физичка лица теоријски и практично обуче за израду бизнис-планова у пољопривреди и финансирања пројеката, са посебним нагласком на значај инвестиција и њихове импликације на остваривање финансијског резултата у конкретној производњи, имајући у виду фактор времена – временску вредност новца, есконтовање, дисконтовање и остале факторе од значаја који се често занемарују, иако у својој суми представљају значајну ставку која се у највећем броју случајева занемарује приликом вршења калкулативних обрачуна. Полазници су упознати са свим сегментима бизнис-планова за пољопривредна газдинства у зависности од линије производње и стекли су знања како да их сами сачињавају. Током едукације, у оквиру практичног дела рада, састављено је неколико бизнис-планова за газдинства различитих линија производње које ће саветодавци моћи да користе у свом будућем раду. На овај начин, саветодавци су обучени да сачињавају бизнис-планове како за мала газдинства која не бележе никакве књиговодствене податке, тако и за већа газдинства која овакву евиденцију воде. Такође, они располажу знањем да анализирају резултате на нивоу конкретног газдинства, обучени су за израду анализа инвестиционих идеја на примеру неколико пољопривредних газдинстава, са најзначајнијим линијама производње. Током обуке саветодавци су упознати са начином одређивања инвестиционих капацитета пољопривредног газдинства, финансијске изводљивости инвестиције као и израде анализе осетљивости. Кроз практичне примере, урађене су анализе повратних информација за по једно газдинство које се бави биљном и сточарском производњом.

Фотографије првог дана обуке, 6.12.2023. године, Хотел „Радан“, Пролом бања

Фотографије другог дана обуке, 13.12.2023. године, Институт за примену науке у пољопривреди, Београд

Предавачи на едукацији били су:
др Стеван Чанак, Институт за примену науке у пољопривреди, Београд
др Роберт Радишић, Институт за примену науке у пољопривреди, Београд