Пројекат: Јачање отпорности сектора пољопривреде на елементарне непогоде
Обука за саветодавце у пољопривреди
Учесници: Саветодавци за сточарство
Климатске промене у брдско планинским подручјима
Примена мера прилагођавања на измењене климатске услове и модели организације и сарадње
Златибор, 25. јун 2025. године, од 10.00 до 17.00 часова
Иновациони бизнис центар, Миладина Пећинара 2, Златибор и Златиборски Екоаграр
Поштовани саветодавци,
Позивамо Вас на модул намењен упознавању са мерама адаптације на климатске промене у брдско планинским подручјима, чијом се применом доприноси бољој продуктивности и очуваном квалитету планинских производа у условима измењених климатских услова, као и одрживости екосистема.
Модул је намењен саветодавцима у области сточарства, у домену узгоја животиња и производње сточне хране, са територије Централне Србије, као и физичким лицима у поступку обуке и сертификације за саветодавце.
Једнодневна обука се састоји од теоријског и практичног дела, а учесници ће се упознати са мерама адаптације на климатске промене, начинима побољшања микроклиматских услова у објектима за држање животиња, као и начином организације и сарадње у оквиру машинског прстена Агротехничког центра Златиборског Еко Аграра у Чајетини. У оквиру практичног дела ће бити демонстриране неке од мера адаптације на климатске промене:
- Постављање подземног наводњавања,
- Одводњавање/дренажа земљишта,
- Подривање,
- Машинска апликација кречног материјала,
- Сетва легуминоза без обраде / усејавање травњака,
- Убрзано конзервисање кабасте хране,
- Демонстрација активности на уређењу пољских путева,
- Употреба соларне енергије у пољопривреди,
- Брза анализа квалитета кабасте хране,
- Демонстрација активности Агротехничког центра у зимском периоду.
Предавачи су проф. др Драган Терзић, проф. др Душан Радивојевић и др Ранко Копривица.
Позивамо вас да се за учешће пријавите на овом линку до четвртка, 19. јуна, до 14 сати.
Максималан број учесника на едукацији је 50 особа, а за ноћење 20 особа (саветодавци).
За физичка лица едукација је бесплатна (не плаћа се котизација).
Обуку организују Организација за храну и пољопривреду Уједињених нација (ФАО) у сарадњи са Институтом за ратарство и повртарство Нови Сад, Златиборским Еко Аграром и Асоцијацијом консултаната у пољопривреди „Агролинк“. Обука се реализује у оквиру пројекта „Јачање отпорности сектора пољопривреде на елементарне непогоде“ који финансира Европска унија, а спроводи ФАО у сарадњи са Министарством пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије и осталим партнерима.
За учеснике обуке (саветодавце) чије путовање до Златибора траје дуже од три сата (Врање, Лесковац, Пирот, Ниш, Прокупље, Косовска Митровица, Књажевац, Зајечар, Неготин и Пожаревац) организатор је обезбедио смештај на бази полупансиона. Смештај обухвата вечеру и ноћење 24. јуна, као и доручак 25. јуна, трошкове сноси организатор. При пријави назначити да ли је потребан смештај.
За све потребне информације можете се обратити Драгани Тар (Dragana.Tar@fao.org и 063/640984), или Тијани Милановић (Tijana.Milanovic@fao.org и 060/5678035).
Дневни ред обуке | |
Време: | Активност: |
10.00 – 10.30 | Окупљање / регистрација учесника / иницијални тест |
10.30 – 10.45 | Уводна обраћања |
10.45 – 11.45 | Мере адаптације на климатске промене у пољопривреди
Демо-поља на FAO пројекту ,,Јачање отпорности сектора пољопривреде на елементарне непогоде“ Проф. др Драган Терзић |
11.45 – 12.45 | Побољшање микроклиме у стајама као мера адаптације на климатске промене
Проф. др Душан Радивојевић |
12.45 – 13.00 | Машински прстени у општини Чајетина: концепт, организација и ефекти машинског прстена
Марко Марић, Златиборски Еко Аграр и проф. др Драган Терзић |
13.00 – 14.15 | Ручак у оближњем ресторану; одлазак до Агротехничког центра Златиборског Еко Аграра и демо-поља |
14.15 – 16.30 | Демонстрација мера адаптације на климатске промене:
|
16.30 – 17.00 | Завршни тест знања и закључак обуке |
С поштовањем,
ФАО пројектни тим