Lešnikov rilaš

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #579502
    Nevzatović Jelena
    Učesnik

      Лешников рилаш – Curculio nucum
      Лешников рилаш је присутан на свим локалитетима где се гаји леска. Плодове оштећује имаго споља, приликом допунске исхране, а ларва изнутра, изазивајући црвљивост. Врло често, нарочито у условима плантажног узгоја леске, услед присуства ове штеточине долази до великих губитака у приносу, а због тога и одустајања од гајења ове културе.
      Лешников рилаш има једну генерацију годишње, а презимљава у стадијуму лутке у земљишту. Имаго се јавља касно у пролеће, крајем априла, почетком маја. Након еклозије допунски се храни бушећи листове, а нарочито младе плодове. Оштећени плодови на месту убода поприме смеђу боју, тако да се јасно може уочити присуство штеточине у засаду. У фази потпуно формираних плодова долази до копулације одраслих јединки и женка полаже јаја у већ формиране плодове тако што буши омотач плода и положи једно јаје, након чега отвор затвори изгризотинама, тако да се убушења тешко уочавају. Једна женка може да положи и до 40 јаја. Испиљена ларва се храни језгром плода које претвори у смеђу растреситу масу. Крајем августа, потпуно развијена ларва прави округласт отвор на плоду и напушта га. Напуштање плода може трајати до октобра, а дешава се да ларва остаје у опалом плоду током целе зиме.
      Обрадом земљишта током зимског периода презимљујуће лутке се избацују на површину чиме се значајно редукује њихова бројност. Заштиту треба изводити и током вегетације применом инсектицида. Хемијско сузбијање се спроводи када се утврди више од 3 до4 имага по стаблу леске. Третмани се изводе пре него што имаго положи јаја.
      Јелена Невзатовић
      ПССС „Пољосавет“доо Лозница

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.