Održana edukacija savetodavaca PSSS na temu: Projektovanje podizanja višegodišnjeg zasada (malina i borovnica) – prvi dan

U skladu sa „Godišnjim planom usavršavanja poljoprivrednih savetodavaca i poljoprivrednih proizvođača“ za 2022. godinu, u organizaciji Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije i Instituta za primenu nauke u poljoprivredi (IPN), uz podršku nemačke Razvojne banke KfW i kompanije BFC (Business & Finance Consulting) održan je prvi dan edukacije za Modul 3: Projektovanje podizanja višegodišnjeg zasada (malina i borovnica).

Edukacija je održana 4. marta 2022. godine, kroz teorijska predavanja, u okviru Prvog savetovanja agrobiznis sektora jagodastog voća, u organizaciji Instituta za primenu nauke u poljoprivredi, Instituta „Biosens“ i kompanije „Zeleni hit“.

Učesnici edukacije bili su savetodavci iz 22 Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Srbije (PSSS), zaduženi za poslove voćarstva i vinogradarstva. Savetovanju je pored savetodavaca prisustvovalo i preko 200 poljoprivrednih proizvođača.

Edukaciju je otvorio dr Rade Jovanović, direktor Instituta za primenu nauke u poljoprivredi. Na početku edukacije učesnicima se obratio gospodin Aleksandar Bogićević, pomoćnik ministra, koja je ukazao na veliki potencijal i značaj sektora jagodastog voća u poljoprivrednoj proizvodnji Republike Srbije) i istakao značaj održavanja ovog i sličnih skupova u cilju transfera znanja.

Cilj edukacije bio je unapređenje savetodavnog rada PSSS za pružanje adekvatnih informacija proizvođačima zainteresovanim za podizanje novih intenzivnih zasada maline i borovnice. Na osnovu stečenih znanja savetodavci će biti osposobljeni da zajedno sa savetodavcima za zaštitu bilja i agroekonomiju pripreme adekvatan predlog – projekat podizanja višegodišnjeg zasada za proizvođače zainteresovane za ulaganja u intenzivnu voćarsku proizvodnju.

Sadržaj edukacije odnosio se na potencijale za proizvodnju i plasman, analizu pogodnosti klimatskih i zemljišnih uslova za uspevanje, pravilan izbor sorte i sistema gajenja maline i borovnice.

Materijal sa edukacije dostupan je na sledećem linku: link

Očekuje se da će edukacija doprineti podizanju nivoa znanja savetodavaca za projektovanje i podizanje savremenih intenzivnih zasada maline i borovnice što će biti od značaja za poljoprivredu u segmentu povećanja konkurentnosti proizvodnje jagodastog voća Republike Srbije.

Predavač na edukaciji bio je dr Aleksandar Leposavić iz Instiututa za voćarstvo, Čačak.

Izvor: IPN