Zeleno uvenuće je veoma rasprostranjeno oboljenje. Spada u veoma štetna oboljenja i teško se suzbijaju. Češće se javlja u zaštićenom prostoru zbog nemogućnosti primene plodoreda. Štete od uvenuća su značajne, prinos može biti smanjen do 90%.
Verticillium sp. je polifagni parazit. Parazitira preko 200 biljnih vrsta iz različitih familija. Među njima su važne gajene biljke, kao što su:paprika, paradajz,lubenice itd.
Prvi znak bolesti je gubljenje turgora i uvenuće biljaka. Na početku se, samo u najtoplijem delu dana ispoljavaju simptomi. Biljke mogu da zaostaju u porastu zbog skraćivanja internodija. Kasnije se venjenje sve više pojačava i nastaje trajno uvenuće biljaka. Na prizemnom delu stabla se uočavaju simptomi nekroze. Rano zaražene biljke ne formiraju plodove.
Parazit se održava u zaraženim biljnim ostacima i u zemljištu u vidu micelija. Ovi trajni organi mogu da zadrže vitalnost 2-3, a izuzetno 15 godina. Zaraza se ostavruje preko korenovih dlačica ili preko povreda. Micelija se prenosi vetrom i kišnim kapima. Optimalna temperatura za razvij patogena je iznad 20 stepeni, maksimalna 27, minimalna 8 stepeni.
Jako je teško sprovesti mere hemijske borbe, u smislu suzbijanja u vegetacijonom periodu biljke. Potrebno je izvršiti dezinfekciju zemljišta. Pri izboru sorte, birati otporne. Umereno đubrenje, pogotovo azotnim đubrivima koja negativno deluju na otpornost biljke.
Vladimir Kostić dipl. inž. zaštite bilja