- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 4 meseci ranije by Dželatović Slavica.
-
AutorČlanci
-
30.05.2023 u 14:57 #566373
Dželatović Slavica
UčesnikВременске прилике у мају карактерисалo je нестабилно време са појавом града. На територији града Зајечара (део Шљивара, Лубница, Братујевац, Леновац, Лесковац, део Зведана, Планиница) и општине Бољевац (Оснић и Буково) у више наврата уз обилне падавине било је и ситног града који је проузроковао оштећења на пољопривредним усевима и засадима.
Тренутно су најугроженији коштичаво воће (трешња, шљива, вишња), винова лоза, кромпир, јагода.
Пољопривредним произвођачима на чијим се усевима региструју оштећења од града, се препоручује да у што краћем року спроведу хемијски третман у циљу санирања оштећења насталих од града и то:
Кошичаво воће:
-Capi, Merpan, Metod, Captan, Venturion (a.m.kaptan) у концентрацији 0,2-0,3%.
Винова лоза:
-неки од регистрованих препарата на бази бакра.
У засадима трешње са раним сортиментом где се очекује берба, у циљу заштите од проузроковача трулежи плода (Monilia spp.), препоручује се примена фунгицида кратке каренце:
-Luna sensation (a.m.fluopiram+trifloksistrobin) у количини 0,35 l/ha или 0,167 l/ha/метру висине крошње, каренца 7 дана.
Усеви кромпира и парадајза на отвореном:
У циљу спречавања ширења проузроковача пламењаче (Phyhopthora infestans) и црне пегавости кромпира (Alternaria solani) препоручује се употреба неког од фунгицида:
– Axidor (a.m. propamokarb-hidrohlorid+cimoksanil) у количини од 2,5l/ha или
-Acrobat MZ WG, Sphinx MZ (a.m. dimetomorf + mankozeb) у количини 2-2,5 kg/ha или
-Orvego (a.m. dimetomotf+ametoktradin) у количини 0,8l/ha или
-Profilux, Curzate M68 WG, Vokal (a.m. cimoksanil+mankozeb) у количини od 2-3 kg/ha или
-Fuzija plus (propomokarb-hidrohlorid+fluazinam) у количини од 2 l/ha.
У засадима јагода који се налазе у фази 40-50% плодова имају специфичну боју за култивар, регистровано је присуство симптома сиве трулежи (Botrytis cinerea) услед обилних падавина у протеклом периоду који су на појединим парцелама онемогућили правовремену заштиту. Оштећења од града погодоваће даљем ширењу овог патогена па се произвођачима препоручује хемијски третман неким од фунгицида:
-Libreto (a.m.fenheksamid) u količini 1-1,5 l/ha, karenca 3 dana или
-Bacilus arum B, Ekstrasol F (a.m.Bacillus suptilis) у концентрацији 2% или Serifel (a.m. Bacillus amyloliquefaciens) у количини од 0,5 kg/ha (без каренце).
Славица Џелатовић, дипл.инг. заштите биља
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.