Zalučenje jagnjadi

  • This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 4 meseci ranije by Brajović Nebojša.
Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #579398
    Brajović Nebojša
    Učesnik

       

      Пораст и развиће јагњади зависи од правилне исхране и неге нарочито првих 6 месеци старости. Јагњад се после рођења држе у одвојеним боксевима заједно са мајкама, уколико је могуће до 10 дана а најмање 4 до 5 дана.. После тога се овце са јагњадима групишу према датумима јагњења и старости јагњади. Овце са близанцима се по правилу држе одвојено од осталих оваца.

      Исхрана јагњади по рођењу започиње сисањем мајчиног млека које је богато витаминима А и Б, затим протеинима, мастима и другим хранљивим материјама које су значајне за правилан развој јагњади. Први оброк колострума треба дати најкасније у времену од 30-60 минута после јагњења и обезбедити чешће дојење јагњади.При узрасту од 7-10 дана у оброке јагњади треба укључити смешу концентрата са 18% протеина и квалитетно сено луцерке, детелине и отаве. Ова хранива давати најмање 60 – 90 дана узраста до одбијања од сисе. Оваквим поступком у погледу исхране и држања, јагњад су навикнута на концентровану и биљну храну, тако да се у старости са 3 а најкасније са 4  месеца залучују.

      Залучивање јагњади се врши постепено с тим што јагњад намењена за приплод треба одбити са 3 месеца. Одбијање јагњади траје приближно месец дана, како би се она потпуно навикла на другу храну. Изводи се тако што се јагњадима смањује број сисања у току дана. Прве недеље број сисања се смањи од четири пута на три пута дневно. Јагњад се пусте да сисају ујутру у подне и увече, а остало време се хране концентратом, сеном или се истерују на пашу. Друге недеље се укида јутарње сисање, треће подневно а четврте вечерње, тако да се четврте недеље јагњад потпуно залуче. Оваква постепеност утиче позитивно на јагњад јер су приморана да узимају веће количине друге хране а овце постепено засушују.

      У настојању да се овчарска производња интензивира примењује се рано залучивање јагњади. Предност раног залучења се огледа у добијању веће количине млека у стадима оваца које се музу а раније засушивање оваца утиче на стицање кондиције за поновно парење, скраћење пост партума и повећање интензитета плодности. Практична искуства указују да јагњад не треба залучивати пре него што достигну масу од 12 кг., односно старост од најмање месец дана уз прихрану концентратима за замену мајчиног млека. Када јагњад достигну масу од 20 кг. хране се као и сва остала јагњад за припло или тов.

       

      Саветодавац за сточарство

      Небојша Брајовић

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.