Veća brojnost pamukove sovice (Helicoverpa armigera)

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #513596
    Jovanović Zvezdana
    Učesnik

      U proteklom periodu primećena je znatno veća brojnost pamukove sovice (Helicoverpa armigera) na povrću. Druga generacija se pojavila nešto ranije nego što je uobičajeno usled visokih temperatura. Pamukova sovica spada u jednu od najopasnijih štetočina poljoprivrednih kultura zbog svoje izražene polifagnosti,odnosno na 250 gajenih biljaka može naneti štete. Najveće štete pravi na kukuruzu, paprici, soji i paradajzu.
      Preporuka poljoprivrednim proizvođačima je da pregledaju useve i ukoliko utvrde prisustvo položnih jaja urade tretmane insekticidima. Pri izboru preparata voditi računa da su ovilarvicidnog delovanja,jer samo takvi preparati deluju na sve stadijume larvi. Preporučuju se preparati na bazi: hlorantraniliprola, indoksakarba i emamektin-benzoata (Coragen 0.20 l/ha ili Avaunt 0.25 l/ha ili Affirm 1.5 kg/ha). Tretman se izvodi u večernjim časovima, jer neki preparati gube kontaktno dejstvo razgradnjom usled visokih temperatura. Prvo prskanje se izvodi kada je više od 10 jaja prisutno na stablu i listovima, a za larvicidno delovanje kada je 5 gusenica nađeno na 100 m2. Često se dešava preklapanje generacija, pa biljke moraju biti zaštićene u period od 15-30 dana.
      Samo pregledom parcele odrediće se pravi momenat za tretman određenim preparatom. Od jajeta pamukove sovice nastaje gusenica koja može dostići veličinu i do 4-5 cm . Gusenica se ubušuje u plod i pričinjava štete koje se ne mogu popraviti i takvi plodovi gube tržišnu vrednost. Kao jedna od indirektnih šteta je i pojava raznih gljivičnih oboljenja posle njihovog napada.

      Zvezdana Jovanović,dipl.ing.
      PSSS Požarevac

      Attachments:
      • 20170816_135337.jpg
    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.