Suzbijanje lišajeva na voćkama

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #580001
    Rabić Belkisa
    Učesnik

      SUZBIJANJE  LIŠAJEVA  NA VOĆКAMA

      Lišaj kao zajednica funkcioniše tako da alge fotosintezom stvaraju organske materije, a gljiva nabavlja vodu i mineralne materije, pa se tako nadopunjuju. Lišajevi nisu paraziti na biljkama, iako se tako na prvi pogled čini.

      Lišajevi se javljaju na gotovo svim voćnim vrstama, posebno  na šljivi, orahu, jabuci i kruški. Redovno se javljaju na stablima zapuštenih voćnjaka , starim voćnim stablima, stablima izloženim stresu ili na voćnim stablima pored reka, jezera i potoka.

      Obično se javljaju na starijim voćkama, a ako počnu da se javljaju i na mladim, onda je to znak da su te voćke slabije kondicije, odnosno da su oslabljene od raznih nepovoljnih faktora spoljne sredine.Retko se  javljaju u intenzivnim voćnim zasadima ,  i to samo u slučaju ako se ne sprovodi uobičajena zaštita fungicidima. Naime, većina fungicida, naročito   na bazi bakra, prilično ih dobro suzbija, pa se lišajevi iz tog razloga nikada ne javljaju u voćnjacima s redovnom zaštitom fungicidima.  Ako lišajevi nisu zahvatili veliku površinu ,stablo voćaka se može tretirati krečnim mlekom – 1kg kreča i 10l vode. Nakon kiše tretman ponoviti. Tretirati deblo i deblje grane.

      Na šljivi se pojavljuje najčešće lišaj pod nazivom, Evernia prunastri a na orahu žuti lišaj Xanthoria parietina. Na njih dobro deluju svi bakarni fungicidi, pa se kasnim zimskim prskanjem i tretiranjima na početku vegetacije, koja se redovno sprovodi u voćnjacima, ujedno suzbijaju i lišajevE.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.