Skladišne štetočine

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #513706
    Nikolić Nevena
    Učesnik

      Skladišne štetočine

      Poljoprivredni proizvođači se tokom vegetacije raznim merama, počev od izvođenja osnovnih agrotehničkih mera, izbora sortimenta, preko primene mineralnih i organskih đubriva, pesticida, i dr bore da ostvare što veće prinose i postignu što bolji kvalitet gajenih useva. Nakon završene žetve žitarica, borba za očuvanjem postignutog prinosa i kvaliteta nastavlja se i u skladištima. Brojni su insekti koji mogu naneti štete uskladištenim proizvodima, kako svojom ishranom, tako i svojim aktivnostima. Najznačajniji insekti čije prisistvo u skladištima može uticati na smanjenje klantitativnih i kvalitativnih svojstava uskladištenih žitarica su žitni žižak, žitni moljac, kukuruzni žižak, ambarev moljac, brašneni moljac, mali i veliki brašnar, i dr.
      Žitni žižak (Sitophilus granarius) ima više generacija godišnje, odrastao insekt je veličine oko 4 mm, smeđe do crne boje. Žitni žižak živi isključivo u skladištima, hraneći i razmnožavajući u svim vrstama strnih žita, kukuruzu, riži. Ženka svojom rilicom izbuši rupicu na zrnu, položi jaje, a zatim je prekrije želatinastom lepljivom materijom koja očvrsne na vazduhu. Ispiljene larve žive isključivo u zrnima,hraneći se u unutrašnjisti semena, pri čemu može da pojede i do 70% semena.
      Žitni moljac (Sitotroga cerealella) predstavlja jednu od najznačajnijih i najštetnijih insekata uskladištenog kukuruza i pšenice. Leptir žitnog moljca je žućkasto smeđe boje, dužine oko 10 mm. Štete pričinjava larva koja se hrani sadržajem semena. Može oštetiti više okolnih zrna, ali ih ne opreda paučinastim nitima. Ženka leptira polaže jaja direktno na zrno, ili između zrna (klip kukuruza). Ispiljena larva se ubušuje u zrno, hraneći se svim unutrašnjim delovima zrna. Ovakva zrna gube upotrebnu vrednost.
      Broj generacija ovih štetočina zavisi od uslova sredine, naročito od temperature. Obzirom da su leta i zime sve toplija može doći do njihovog prenamnožavanja, što se ne sme dozvoliti. Obavezno je održavanje higijene skladišta, i nezanemarivanje njihovog prisustva.
      Značajne mere borbe protiv skladišnih štetočina su održavanje skladišnog objekta u čistom, urednom stanju, uklanjanje zaostalih zaliha uskladištenih proizvoda, održavanje odgovarajuće temperature i provetrenost objekta, kao i obavljanje detaljne dezinsekcije pre unošenja novog roda. Dezinsekcija skladišta podrazumeva primenu isekticidnog tretmana, tj. prskanje praznih skladišta preparatima na bazi aktivne materije pirimifos-metil, cipermetrina ili malation. Obzirom da su to insekti koji su jako mali, i svuda se mogu zavući, skladište je potrebno dobro očistiti. Održavanje higijene od temeljne je važnosti za sprečavanje prenamnožavanja skladišnih štetočina, kao i za očuvanje postignutog prinosa i kvaliteta uskladištenih proizvoda.

      Nevena Nikolić, dipl. ing.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.