Psammotettix alienus

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #524266
    Jovanović Živorad
    Učesnik

      Psammotettix alienus

      Cikada Psammotettix alienus je bledo smeđ insekt, veličine 3,5 – 4,5 mm. Ima trouglastu glavu, sa 5 uzdužnih pruga na pronotomu. Ima 2 do 4 generacije i prisutna je od maja do decembra. Prezimljava u stadijumu jajeta, u biljnom tkivu.
      Česta je na crvenoj detelini, lucerki, travama i pšenici. Tokom leta hrani se na zakorovljenim parcelama i na nezaoranim žetvenim ostacima. U jesen prelazi na tek iznikle useve strnih žita i ove jeseni je zabeležena velika brojnost. Pogodovala im je izuzetno topla jesen (oktobar – novembar).
      Kao štetočina, veoma je značajna kao vektor virusa patuljavosti pšenice, Wheat Dwarf Virus – WDV. Samonikle pšenice u toku leta su najznačajniji izvor inokuluma. Ishranom, cikade se inficiraju i u toku jeseni prenesu virus na novo iznikle biljke. Simptomi se vide tek u rano proleće, u vidu manjih ili većih žutih oaza, nepravilno raspoređenih po parceli. Biljke su sterilne, ne donose klas ili je klas sa malim brojem zrna. Jednom inficirana cikada ostaje infektivna ceo svoj život a zarazu mogu da prenesu i svi njeni larveni stadijumi.
      Po EPPO standardu PP 2/11(1) prag štetnosti za suzbijanje ove štetočine je 10% biljaka naseljenih štetnim insektima. Ove godine je, zavisno od lokaliteta, vremena setve i fenofaze razvoja biljaka, zabeležena brojnost od 5 do 15 % biljaka. Za suzbijanje štetočine preporučuju se piretroidi, aktivnih materija: alfa-cipermetrin, lambda- cihalotrin, deltametrin. Insekticidima dodati pomoćne materije, koje smanjuju površinski napon i obezbeđuju kvalitetniju aplikaciju primenjenog sredstva.
      Uništavanjem korova i samonklih useva strnih žita uništava se infektivni potencijal i smanjuje opasnost od pojave virulentnih jedinki cikada.

      Živorad Jovanović. dipl. inž. zaštite bilja

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.