Problemi erozije na vinogradarskim zemljištima

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #523634
    Tanasković Branko
    Učesnik

      Ерозиони процеси могу трајно угрозити земљиште које је намењено подизању винограда, тако да се правовремено морају предузети мере против ње.
      Оне се реализују пре подизања, за време подизања винограда, као и у току његове редовне експлоатације и зависе директно од њених чинилаца.
      Како се виногради, претежно, налазе на структурним земљиштима, она су више изложена воденој ерозији. Да би се она спречила спроводе се мере конзервације земљишта и воде. Онемогућавањем ерозије земљишта спречава се и отицање воде као чиниоца ерозије. Требало би створити услове да земљиште што више упија воду, а да вишак воде отиче, без нарушавања структуре земљишта.
      Моћ земљишта да упија воду повећава се поправком структуре земљишта, што се постиже повећањем количине хумуса, односно ђубрењем органским ђубривима. Такође, ефикасно је и засејавање трава које се употребљавају за зеленишно ђубрење.
      Поправком физичких особина земљишта може се само делимично смањити степен ерозије. Уколико је пад терена већи, самим тим и брзина отицања воде је већа, чиме је јача и ерозиона снага воде. Такође, и дужина редова са подужним падом терена може знатно утицати на моћ ерозије. Уколико су редови дужи, утолико је ерозиона снага већа. Да би се то онемогућило, водотоци у реду морају се прекидати да би се вода у сливу прекидала и инфилтрирала у дубље слојеве земљишта. Зато, на стрмим теренима редове са виновом лозом требало би постављати попречно у односу на пад терена.
      Од биолошких мера борбе против ерозије могу се применити следеће:
      – Заснивање засада шумског дрвећа ван виноградарског подручја,
      – Повећање хумуса у земљишту уношењем већих доза органског ђубрива,
      – Сетва трава за зеленишно ђубрење и затрављивање,
      – Постављање шпалира винове лозе попречно на правац пада терена, и др.
      Механичке мере, које се најчешће примењују су:
      • Образовање тераса са терасним платоима,
      • Формирање каналске мреже,
      • Изградња брана и мањих алумулација за прихватање воде.

      Многи терени намењени подизању винограда су јако стрми за заснивање винограда да се морају терасирати због прилагођавања механизацији приликом обраде земљишта, неге и заштите и других послова.
      На великим нагибима винограда, стална је опасност од свлачења ситне и растресите земље са виших положаја на ниже. Томе нарочито доприноси риголовање земљишта. Тако се чокоти на вишим положајима огољују чиме се излажу опасности од сушења лети и измрзавања зими. Чокоти у подножју, услед свлачења земље бивају више затрпавани, што омета не само обраду, већ и негу таквих чокота.

      Мр Бранко Танасковић
      ПССС Чачак

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.