Pravilno održavanje poljoprivredne mehanizacije

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #523473
    Damljanović Milan
    Učesnik

      PRAVILNO ODRŽAVANJE POLJOPRIVREDNE MEHANIZACIJE

      Na ekonomskim dvorištima naših poljoprivrednih domaćinstava veoma često može videti nezaštićena I zapuštena poljoprivredna mehanizacija I priključne mašine.Mnogi kvarovi I neispravnosti uzrokovani su upravo nedomaćinskim čuvanjem I neadekvatnom brigom o mašinama u koje su uložena značajna materijalna sredstva. Evidentno je I to da se kod dobrih domaćina to jest kod onih koji imaju sredstva da kupe I novu mehanizaciju ako se nešto pokvari , mnogo više vodi računa o mašinama dok se upravo kod siromašnijih gazdinstava , koja nemaju novca I u ovakvim ekonomskim uslovima nemogu nabaviti ni dobru polovnu a kamoli novu mehanizaciju vrlo malo vodi računa o pravilnom održavanju I čuvanju van sezone korišćenja.
      Nije dovoljno parkirati traktor , kombajn ili bilo koju priključnu mašinu pod nadstrešnicu ,garažu ili još gore pod vedrim nebom I ostaviti ga do proleća.Prvo moramo pregledati mašinu,uveriti se da je u ispravnom stanju a zatim je očistiti osušiti I podmazati.
      Ove radnje osiguraće da vlaga koja uzrokuje koroziju ne bude u blizini vitalnih delova mašine,pa samim tim sprečava rdju na osovinama ležajevima I drugim pokretnim delovima što kasnije može prouzrokovati kvarove I zastoje u radu ,materijalne troškove I smanjenje vrednosti naše mehanizacije.
      Najbolji način pranja mašina je pranje mlazom vode pod visokim pritiskom I sušenje pojedinih delova komprimovanim vazduhom.Ulaganje u kompresor I uredjaj za pranje nije velika investicija I sigurno će se brzo vratiti kroz smanjenje troškova za popravljanje I održavanje mašina.
      Neki delovi mašina kritičniji su od drugih.Na kombajnu, na promer, važno je odstraniti nečistoće oko ležajeva I svako nakupljanje slame oko ležajeva.Druga kritična tačka je spremnik za zrno I mesto gde je postavljen motor.To je opasno jer suva slama na tim mestima iduće sezone može izazvati požar.
      Važno je osušiti mašine ali isto toliko je važno I čuvati ih suve tokom zime.Plužne daske I druge manje osetljive delove namazati preradjenim uljem a ležajeve I važnije sklopove podmazati specijalnim sredstvima.Posle podmazivanja pokrenuti mašine da bi se mast ravnomerno nanela I zaštitila sve delove ležaja.U toku zime povremeno treba mašine pustiti u rad ili ih kratkotrajno pokrenuti.
      Takođe treba voditi računa o tome da poljoprivredne mašine I kada ne rade mogu biti veoma opasne , naročito za decu , pa ih kao takve treba ostavljati na sigurnom , I sprečiti pristup .

      VAŽNI SAVETI

      Prskalice , rasturače I depozitore mineralnih djubriva I sredstava za zaštitu kao I sejalice dobro očistiti u ukloniti zaostale materije koje su najčešće vrlo korozivne ili otrovne .
      Ako ostavite heder na kombajnu spustite ga na drvene podloške da bi se smanjio pritisak u hidrauličnom sklopu.
      Uvucite klipove hidrauličnih cilindara na mašinama da bi se sprečilo zamrzavanje.
      Pri spremanju mašina sa pogonskim remenjem smanjiti napetost remenja jer če se prilikom hladjenja prirodno skratiti I istegnuti.
      Lance poskidati I staviti ih u posudu sa preradjenim uljem.
      Proveriti preporučeni pritisak u gumama I ukloniti mast I ulje sa guma.
      Proveriti akomulatore I poskidati kablove za napajanje, dopuniti ih destilovanom vodom.
      Rezervoar goriva napuniti da bi se sprečila kondenzacija I korozija sa unutrašnje strane.
      Vodu u sistemu za hladjenje zameniti antifrizom
      Na novijim mašinama I uredjajima proveriti garancije I servisne knjižice,kao I uputstva za održavanje.
      Sprečiti pristup glodarima do vitalnih sklopova, pogodnim materijalom zatvoriti ulaze sistema za ventilacijuili I slične otvore ili postaviti otrovne mamke.
      Sprečiti pristup životinjama , pticama kao I neovlašćenim licima jer namerno ili nenamerno mogu prouzrokovati štetu ili se povrediti.
      Mehanizaciju čuvati na mestu što sigurnijem od požara , udaljenom od zapaljivih materija .

      Milan Damljanović dipl.inž.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.