Osnivanje zadruge

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #517496
    Panić Radiša
    Učesnik

      ОСНИВАЊЕ ЗАДРУГЕ
      Закључивањем уговора о оснивању, задругу може основати најмање пет оснивача. Улог који се уноси у задругу не сме бити мањи од 100 динара.Сви оснивачи односно чланови задруге чине оснивачку скупштину, док њоме председава један од оснивача. Улога скупштине је доношење правила и општег акта задруге. Након доношења правила задруге оснивачка скупштина бира тела задруге у складу са Законом и правилима задруге, доноси одлуку о уносу, односно уплати улога чланова и друге одлуке везане уз оснивање задруге.
      Дакле задругом управљају њени чланови, а својим радом и другим активностима или коришћењем њених услуга, на темељу заједништва и узајамне помоћи остварују, унапређују и штите своје појединачне и заједничке економске, социјалне, образовне, културне и друге интересе и остварују циљеве због којих је задруга и основана.
      Концепција оснивања задруге полази од предпоставке да се сваки члан ослања на своје способности и вештине, те да живи и зарађује од свога рада и умећа. Појединац тако производе свога рада добровољно удружује са другим члановима задруге, те заједнички остварује веће користи него што би то могао самостално. Појединац радећи што боље за себе, истовремено ради и за друге чланове, односно за интерес целе задруге.Успешност неке задруге доноси корист и повећава добит сваког појединца, односно члана задруге. Може се слободно рећи да се у задругу улази да би се побољшали лични интереси, повезујући самостални рад са добровољним радом других задругара.
      Радиша Панић
      Дипл.инж.агроекономије

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.