Orahova muva (Rhagoletis completa)

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #611187
    Anđela Protić
    Učesnik

      <p style=”text-align: center;”>Orahova muva (Rhagoletis completa)</p>
                  Orahova muva (Rhagoletis completa) predstavlja jednog od najopasnijih štetnih insekata koji napada plod oraha. U poslednjim decenijama, ovaj štetni organizam postao je značajan problem u mnogim područjima gde se uzgajaju orasi, uključujući i Srbiju. Njeno prisustvo negativno utiče na kvalitet i prinos plodova, a time i na ekonomsku isplativost gajenja ove kulture.

      Orahova muva pripada porodici Tephritidae. Odrasli insekti su dugi oko 4–5 mm, sa karakterističnim providnim krilima sa tamnim prugama u obliku slova „W“. Telo je crnkasto, sa žutim oznakama, dok glava ima jasno izražene crvene oči.

      Ženka polaže jaja u plodove oraha, tačnije ispod zelene pokožice. Iz jaja se razvijaju larve koje se hrane mezokarpom (mesnatim delom kore), što izaziva crnilo i truljenje. Larva je beznoga, krem boje, dužine do 7 mm, i najviše štete prouzrokuje upravo u ovoj fazi.
      Orahova muva potiče iz Severne Amerike, ali je u 20. i 21. veku proširena u mnoge delove Evrope, uključujući i Balkan. U Srbiji je prvi put registrovana početkom 2010-ih i od tada se sve češće beleži njena pojava. Njeno širenje je posledica međunarodne trgovine sadnog materijala i plodova, kao i klimatskih promena koje pogoduju njenom razvoju.

      Najveća šteta se ogleda u Crnjenju i truljenju zelene pokožice oraha, teškom odvajanju ljuske od ploda, pogoršanju ukusa i tržišne vrednosti jezgra, odbacivanju plodova u industrijskoj preradi. Intenzitet napada zavisi od klimatskih uslova, sorte oraha i prisustva prirodnih neprijatelja.

      Suzbijanje orahove muve zahteva kombinaciju preventivnih i direktnih mera:

      Agrotehničke mere: Uklanjanje i uništavanje zaraženih plodova, prikupljanje plodova ispod stabala tokom leta, obavljanje kasne rezidbe i prorjeđivanje krošnje

      Hemijske mere: Primenjuju se insekticidi na bazi aktivnih materija spinosada, deltametrina ili acetamiprida, uz pridržavanje karence. Prskanje se vrši krajem juna i u julu, kada odrasle muve poleću i odlažu jaja.

      Biotehničke mere: Postavljanje žutih lepljivih klopki za praćenje i hvatanje odraslih muva I korišćenje mamaca sa atraktantima (proteinskim primamama).

      Orahova muva je ozbiljna pretnja za proizvodnju oraha. Njeno rano otkrivanje, praćenje i primena integrisanih mera zaštite ključ su uspešnog suzbijanja. Edukacija proizvođača i pravovremeno reagovanje mogu u velikoj meri ublažiti negativan uticaj ovog štetnog insekta.

      Anđela Protić, dipl. ing.

      PSSS Čačak

       

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.