- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 1 nedelja, 1 dan ranije by Dušan Mladenović.
-
AutorČlanci
-
27.09.2024 u 14:23 #593412Dušan MladenovićUčesnik
Kukuruzna ili pamukova sovica (Helicoverpa armigera) je vrlo štetna vrsta insekta, poznata po svojoj polifagnoj prirodi. Ona napada brojne vrste biljaka, uključujući kukuruz, papriku i paradajz, praveći ozbiljne štete kako na listovima, tako i na plodovima biljaka. Gusenice u ranijim fazama razvoja hrane se lišćem, dok kasnije prelaze na oštećivanje plodova, čineći ih nekvalitetnim i neupotrebljivim za tržište, pogotovo kada kiša dodatno pogorša situaciju izazivajući truljenje plodova.
Pamukova sovica razvija 3 do 5 generacija godišnje, sa periodima aktivnosti od maja do septembra, a prezimljava u stadijumu lutke u tlu. Leptiri polažu jaja na biljkama, obično na lišću blizu cvetova i plodova, što je povezano sa ishranom odraslih leptira nektarom i sokovima iz oštećenih plodova.
S obzirom na veliki potencijal razmnožavanja i štete koje gusenice mogu izazvati, vrlo je važno pravovremeno primeniti insekticide. Ključni trenutak za tretman je početak piljenja jaja, pre nego što gusenice dospeju u plodove. Preporučuje se tretman insekticidima poput
- Decis 2,5 EC (deltametrin) – delotvoran insekticid sa širokim spektrom primene,
- Alverde 240 SC (metaflumizon),
- Fastak 10 EC (alfa-cipermetrin).
Pored ovih, mogu se koristiti i sledeći preparati sa ovi-larvicidnim delovanjem:
- Voliam Targo 063 SC – primenjuje se u količini 0,1%, deluje na jaja i larve,
- Ampligo – primenjuje se u količini 0,4 l/ha, efikasan protiv gusenica,
- Affirm 095 SG – primenjuje se u količini 1,5-2 kg/ha, pored ovi-larvicidnog delovanja, ima i transovarialno delovanje, prodire u jaje, što uzrokuje uginuće gusenice prilikom piljenja.
Kombinacijom ovih insekticida moguće je uspešno suzbiti kukuruznu sovicu u različitim fazama njenog razvoja i smanjiti štete na usevima.
Dušan Mladenović, dipl.ing. zaštite bilja
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.