IZBOR I UPRAVLJANJE POKROVNIM USEVIMA

  • This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 4 meseci ranije by Stefanović Vladica.
Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #579430
    Stefanović Vladica
    Učesnik

      IZBOR I UPRAVLJANJE POKROVNIM USEVIMA

      Pri zasnovanju pokrovnih useva trbalo bi utvrditi razloge i postaviti cijljeve.  U zavisnosli od pogodnosti koje odredjuju pokrovni usevi, ciljeve treba svesti na jedan ili dva primarna i možda nekoiko sekundarnih.Postavljeni ciljevi mogu da budu: obezbedjivanje azota, upravljanje organskim materijalom, poboljšanje strukture zemljišta,smanjenje erozije, očuvanje zemljišta vodom, suzbijanje korova, uspostvljnje biokontrole štetnih organizna i drugo.

      Potencionalni nedostaci pokrovnih useva su: troškovi semena, povećan obim rada, konkurencija na zemljišnju vlagu i hraniva,privlačenje pojedinih štetočina i drugo.

      Prilikom postavljanja plana treba imati u obzir plodosmenu,kao i vreme setve i berbe glavnog useva,lokalne agroekološke usloe, sistem proizvodnje (sa i bez navodnjavanja)…

      Prema vremenu setve, pokrovni usevi mogu biti medjuusev ili kao zduženi usev.

      Medjuusev, zasniva se u vremenskom periodu izmedju dva glavnom usevu kako bi površina zemljišta bilatokom cele godine pokrivena biomasom. Posle berbe glavnog useva,početkom i u toku leta,pokrovni usevi se zasnivaju brzorastućim biljnim vrstaa (heljda,sirak,sudanska trava,…). Za pokrovne useve krajem leta i početkom jeseni, kada je zemlljište bez glavnog useva, koristi se ozime biljne vrste iz poroica trava, leptirnjača ili kupusnjače, otporne na niske temperature.

      Pokrovni usevi kao združeni usevi,često se koriste kao bioagrotehnička mera u organskoj proizvodnji.  Predstavlja gajenje dva ili više useva zajedno. U zdruzenim usevima često su prinosi manje nego kod pojedinčnih odnosno čistih useva, ali je zdreuženi prinos veći. Pored prinosa utiču na spoljašnju sredinu,pa vrše i funkciju pokrovnosti. Kod združenih useva treba kombinovati useve koji nisu srodni, žita sa leptirnjačama ili žita sa širokolisnim usevima.

      Gajenje združenih useva ima i neke nedostatke,ono iziskuje više radne snage,izbor herbicida je otežan i drugo.

      dipl.ing.poljoprivrede Vladica Stefanović

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.