Iskorišćavanje organskog otpada

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #573504
    Rašić Suzana
    Učesnik

      Iskorišćavanje organskog otpada

      Česta slika na našim stočarskim farmama je stajnjak na gomili i osoka koja curi iz njega. Nepravilnim odlaganjem i neadekvatnim načinom korišćenja stajnjaka, farmeri ne samo da ne koriste ono što već dobijaju kao nus proizvod u stočarskoj proizvodnji, nego i zagađuju sredinu.
      Nedovolјna je upotreba i ostalih (bilјnih) organskih đubriva, kao što je kompost, zelenišno đubrivo, treset, pivska i vinska komina, drveni pepeo. Ova đubriva predstavlјaju organski bilјni otpad na gazdinstvima i imaju veliku vrednost kao organska đubriva, ali od strane farmera su najčešće zanemarena i predstavlјaju zagađivače sredine.
      Upotrebom đubriva koje farmeri sami proizvode za đubrenje svojih zasada smanjenja se troškova proizvodnje. Kako farmeri nemaju ni osnovnu informaciju kakve će efekte postići ovom agrotehničkom merom, pre đubrenja je potrebno ispitati hemijski sastav zemlјišta da bi na osnovu rezultata mogli da odredimo norme đubrenja prema zahtevima pojedinih kultura
      Bitno je znati da celokupnu produkciju organskih đubriva kao što su stajnjak sa farme, tečni stajnjak, osoka i dr. trebalo koristiti kao đubriva na parceli. Primena bi trebala biti na takav način da osigura najveći mogući stepen iskoristivosti bilјnih hraniva, i najmanji mogući gubitak u otpad.
      Promena shvatanja i navika farmera o organskom otpadu uticala bi na pravilno odlaganje, pripremanje, skladištenje, čuvanje i upotreba organskog otpada ( stajnjak, osoka, kompost, glistenjak, zelenišno đubrivo, treset), održavanje higijene ekonomskog dvorišta i očuvanje životne sredine, pobolјšanje strukture i plodnosti zemlјišta. Često su problemi vezani za plodnost i nepovolјni mehanički sastav zemlјišta najlakše rešivi upravo đubrenjem organskim đubrivima.

      Pripremila: Suzana Rašić

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.