Ishrana krava u periodu zasušenja

  • This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 1 mesec ranije by Dejan Obadović.
Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #594038
    Dejan Obadović
    Učesnik

                                                                              Исхрана крава у периоду засушења

       

      Период засушења код крава траје најмање два месеца пре тељења.То је раздобље које представља мини одмор за краву и фармера пре почетка нове лактације.Сматра се да квалитет наредне лактације зависи од исхране и неге управо у том периоду.

      Период засушења код крава траје најмање два месеца пре тељења.То је раздобље које представља мини одмор за краву и фармера пре почетка нове лактације.Сматра се да квалитет наредне лактације зависи од исхране и неге управо у том периоду.

      Уколико је период засушења кратак , организам краве нема довољно времена за припрему за  наредну лактацију.То може да се одрази на плод и то да су телад слабије развијена и немају довољно развијен имуни систем.Током периода засушености теле повећа своју масу и до 30 кг.

      Поред тога што крава у овом периоду опоравља виме то се дешава и са бурагом јер до периода засушења у бурагу се оштећују „бурагове папиле“ које су битне за добру пробаву и ресорпцију енергије.Често се дешава да мршаве или дебеле краве након тељења имају проблем са концепцијом.

      Постоје две фазе засушења :

      I фаза – од почетка засушења па до 21 дан пред тељење

      II фаза – од 21 дана до тељења

      У првој фази засушења оброк за краве треба да буде богат сировим влакнима док пред тељење повећати удео енергије.Волуминозни део треба да чини ливадско сено јер има мање калцијума од луцерконог сена и на тај начин смањује се ризик од појаве млечне грознице.

      Краве у првих пет недеља оброка просечно конзумирају 10-12 кг суве материје оброка а садржај енергије и сирових протеина је мањи.током задњих недеља оброк треба појачати енергетски.Нарочито треба пазити на унос калцијума јер може изазвати појаву млечне грознице.Магнезијум делује на мобилизацију калцијума.Током јесени минерални додатак треба да буде нешто богатији магнезијумом.Током задње фазе треба укључити она волиминозна хранива која ће бити заступљена у бурагу током лактације ,како би се микроорганизми бурага могли прилагодити.

      Прираст крава у првој фази засушења треба ограничити на 400-500 гр. на дан.

      У оброк се може увести и 2-3 килограма сламе. Количину силаже и других хранива богатих енергијом ограничити.Количина силаже која се користи не би требало да прелази 7-10 кг. на дан. Концентровани део оброка смањити  на 1-2 кг дневно што зависи од телесне кондиције краве.

      У другој фази засушења  апетит крава и унос хране се смањује, а потребе у храњивим материјама су веће. У овом периоду крава конзумира до 1,8% суве материје од своје тежине. Смањење конзумације компензује се повећањем концентрације енергије и протеина у храни. Количину концентрата повећати на 2,5 до 4 килограма дневно. Концентровани део оброка повећава се постепено.Обратити пажњу на ниво калцијума,калијума и фосфора ако је могуће искључити потпуно луцеркино сено из оброка. Засушеним кравама додају се витаминско-минерални додаци за засушење, који садрже више антиоксиданата. Уколико дође до едема вимена искључити со из оброка.

       

       

       

       

       

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.