Crna pegavost kupusa – Alternaria brassicae, Alternaria brassicicola

  • This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 1 mesec ranije by Panajotović Zoran.
Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #592213
    Panajotović Zoran
    Učesnik

      Oba patogena prouzrokuju crnu pegavost lišća kupusa, a javljaju se i na kelju pupčaru, karfiolu, brokoliju, kineskom kupusu, renu, repici, rotkvicama, uljanoj repici i drugim biljkama iz familije kupusnjača (na kupusu prouzrokuju pegavost lista, a na karfiolu izazivaju mrku trulež).
      Zaraze se najčešće javljaju na donjem starijem lišću, cvetu i plodovima. Prvi simptomi u koliko se pojave na mladim biljkama u rasadniku, su u vidu sitnih, tamnih pega na stablu koje prouzrokouje njihovo poleganje. Takve biljke zaostaju u porastu i daju manji prinos. Na rasađenim biljkama u polju simptomi su u vidu mrkih okruglastih pega, sa hlorotičnim oreolom do 1cm u prečniku, sa karakterističnim koncentričnim krugovima. Usled nekroze zaraženih delova liske kao i propadanja jače zahvaćenih listova, smanjuje se asimilaciona površina biljaka, što dovodi do smanjenja prinosa i pogoršanja njegovog kvaliteta. Ova bolest napada i karfiol, gde osim lista napada i cvast.
      Gljive prezimljavaju u stadijumu micelije i konidija na semenu, kao i na zaraženim biljnim ostacima. Konidije se raznose vetrom, kišnim kapima, insektima ili prilikom rada, odećom i rukama radnika, alatom i mašinama koje se koriste u radu, kao i životinjama. Obe gljive se takođe održavaju i na osetljivim korovskim biljkama u toku zime. Optimalna temperatura za razvoj gljive je 24-28°C. Za ostvarenje infekcije neophodna je kiša ili rosa u trajanju od najmanje 9 časova.
      Suzbijanje se svodi na višegodišnji plodored, uklanjanje biljaka sa simptomima bolesti, uklanjanje biljnih ostataka i uništavanje korova, dezinfekcija semena (izlaganje semena toplom vodom pri temperaturi od 50oC u trajanju od pola sata). Hemijske mere borbe se svode na primenu preventivnih fungicida na bazi mankozeba pre padavina ili navodnjavanja ili primena sistemičnih fungicida na bazi aktivne materije difenokonazol, po pojavi simptoma.

      Zoran Panajotović, dipl.ing. zaštite bilja

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.