Buvači kupusnjača – Branko Galović

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #512925
    Galović Branko
    Učesnik

      Rasprostranjeni su u čitavoj našoj zemlji. Često se sreću u rejonima gde se češće gaje biljke iz familije krstašica.
      Poznato je više vrsta buvača. To su sitni insekti, 2-3mm dugi, dobro skču. Mogu biti jednobojni, sjajnocrni, tamnoplavi, ili tamnozeleni. Neke vrste imaju po dve uzduzne pruge na pokriocima. Larve su beličastosive, nešto veće nego odrasli insekti.

      Prezimljavaju odrasli insekti ispod biljnih ostataka na suvljim mestima i zatravljenim terenima oko parcela. Javljaju se rano u proleće i najbrojniji su tokom aprila i maja. Hrane se raznim kupusnjačama, a potom ženke većinom polažu jaja u zemlju. Razvoj larve i lutke protiče brzo i odrasli insekti nove generacije sreću se tokom leta. Oni još nekoliko nedelja nanose stetu kupusnjačama, a potom se povlače na prezimljavanje. Imaju jednu generaciju godišnje.
      Napadaju sve vrste kupusnjača, rotkvu, rotkvicu, uljanu repicu, neke vrste cveća i druge krstašice. Štetan je imago, koji rupičasto izgriže kotiledone i mlado lišće. U uslovima sušnog proleća i leta može pričiniti značajne štete. Jako oštećeno lišće dobija karakterističan sitast izgled. Napadnute biljke venu i suše se.

      Suzbijanje. Kada je oštećeno 10% lisne mase, treba otpočeti sa hemijskim suzbijanjem. Primenjuju se preparati na bazi a.m. malationa,lambada – cihalotrina, cipermetrina, bifentrina.

      Branko Galović dipl.inž.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.