Bundeva- značaj i čuvanje

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #513874
    Miljković Mira
    Učesnik

      I hrana i lek.Ne uzgaja se samo zbog jestivog ploda, već i zbog uljevitih semenki, od kojih se pravi karakteristično ulje koje čuva sve korisne sastojke semenki, a zbog specifičnog ukusa daje specifičnu aromu jelima. Bogato je esencijalnim masnim kiselinama koje povećavaju energiju organizma, poboljšavaju zdravlje reproduktivnih organa, obezbeđuju lep izgled kože, bolju funkcijumozga. Seme bundeve preporučuje se doiljama, starijim osobama i sa bolesnom jetrom i muškarci sa bolesnom prostatom. Bundevino ulje reguliše nivo holesterola. Plod bundeve sadrži mnogo vitamina, a od minerala sadrži kalijum, fosfor, kalcijum i gvožđa, biljne proteine i belančevine. Masnoće gotovo i da nema.Bogata je vitaminom A, koji je važan za dobar rad očiju, pogotovo mrežnjače.
      U proizvodnji ne zahteva neke posebne uslove. Obavezno se gaji u plodoredu, na istu parcelu se vraća posle 4 godine, a predkultura ne sme biti iz porodice tikava. Đubri se sa zgorelim stajnjakom u količini 25-40 t/ha i prihranjuje azotom pre sklapanja redova. Veoma dobro reaguje na folijarnu prihranu.
      Bundeva se bere pre mrazeva, obavezno sa drškom, jer bez nje se brzo suše i počinju truliti. Čuva se na tamnom i hladnom mestu , na temperaturi 10-15 stepeni C, daleko od izvora svetlosti i toplote. Bundeva nastavlja disati čak i nakon ubiranja, pa je potrebno pravilno skladištiti, odnosno smanjiti disanje da bi što duže zadržala svoju svežinu.Kod nas se najviše gaji zimska tikva, jer na sobnoj temperaturi može da se čuva sve do proleća. i stočna tikva čiji plodovi mogu da dostignu i do 100 kg.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.