- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 12 godine, 2 meseci ranije by Janković Vesna.
-
AutorČlanci
-
28.09.2012 u 12:13 #513180Janković VesnaUčesnikAmbrozija (Ambrosia artemisifolia – poreklo, rasprostranjenost,morfološke i biloške osobine)
Poljoprivrednu proizvodnju Kolubarskog okruga i grada Valjeva u poslednjoj deceniji ugrožava i karantinska korovska vrsta – Ambrosia artemisifolia. Preneta je iz Vojvodine u baliranoj slami i prvi put registrovana na području Kolubarskog okruga 2000. godine i od tada se intenzivno širi. Ambrozija nije autohtona vrsta. Ona je poreklom iz Severne Amerike. U Zapadnu Evropu dospela je iz svoje postojbine sa semenom deteline i lucerke. Prvo se javila u Nemačkoj 1863. godine, 2 godine kasnije u Francuskoj, a zatim se proširila u sve zemlje sveta. Iako je prisutna u našoj flori već oko 6 decenija, nema još uvek prihvaćen narodni naziv; ambrozija, gorka metva, limunčuk, fazanuša, partizanka, pelenasta ambrozija i dr. Inače, ima ambrozija je grčkog porekla i ima dva značenja. Prema prvom značenju označava hranu bogova, a prema drugom značenju „neuništiv, besmrtan“.Po botaničkoj pripadnosti ambrozija spada u grupu glavočika Asteracae, sa dva najznačajnija roda Ambrosia i Artemisifolia.Ambrozija je jednogodišnja zeljasta biljka i razmnožava se semenom. Odrasla biljka ambrozija se grana od osnove, gusta je, obrasla perasto izdeljenim listovima i mnogobrojnim dlakama. U optimalnim uslovima spoljašnje sredine biljke izrastaju u visinu i preko 2 metra i intenzivno su zelene boje. List ambrozije je perasto deljen, režnjevit i obrastao svetlim, mnogobrojnim dlakama. Ambrozija se najlakše uoči kada je u cvetu. Dugačke cvasti muških cvetova štrče na vrhu biljke i na vrhu bočnih grana. Muške cvasti su interesantne, kako zbog karakterističnog izgleda, tako i zbog opasnog sadržaja polena – alergeni. Ženski cvetovi, u kojima se formira seme, su mnogo manje upadljivi. Nalaze se u pazuhu listova. Seme je dugo 2,5 do 3,5 mm. Jedna biljka ambrozije proizvode 500 – 3000 ahenija (semena), koje u zemljištu očuvaju klijavost i do 40 godina. Ambrozija je kasno prolećna vrsta. Cveta i plodonosi od juna do septembra. Svojim polenom izaziva alergije kod ljudi. U periodu intenzivne produkcije polena (polinacije) jedna biljka proizvode čak 2,5 milijardi polenovih zrna. Ambroziju treba suzbijati pre cvetanja i polinacije!
Suzbijanje ambrozije podrazumeva primenu mehaničkih i hemijskih mera. Mehaničke mere su čupanje biljke iz korena ili košenje. Prilikom košenja preporučuje se kosidba ispod 5 cm od površine zemlje, da bi se sprečilo obnavljanje biljke preko njenih bočnih izdanaka. Hemijske mere podrazumevaju primenu herbicida. Na strništu i ruderalnim staništima (pored puteva, obala, pruge) preporučuje se primena totalnih herbicida na bazi aktivne materije Glifosat-a. U ostalim usevima i zasadima primenjuju se selektivni herbicidi, a izbor herbicida zavisi od:1. tipa useva, zasada
2. fenofaze useva, zasada i
3. fenovaze korovaPrilikom izbora herbicida obavezna je preporuka i savet stručnog lica.
Dipl.ing.Vesna Janković
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.