- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 1 mesec ranije by Gordana Marušić.
-
AutorČlanci
-
09.10.2024 u 10:59 #594028Gordana MarušićUčesnik
Klimatske promene se već događaju i predstavljaju jednu od najvećih ekoloških pretnji naše planete. Ove promene će uticati na poljoprivredu daljim ugrožavanjem sigurnosti hrane. Efekti se mogu videti u obliku suša, toplotnih talasa i dr. Padavine u jesen i leto su se smanjile za oko 23%.
Jedan od glavnih ograničavajućih faktora u intenzivnoj poljoprivrednoj proizvodnji je suša, koja u velikoj meri utiče na redukciju kvaliteta i prinosa gajenih biljaka. Sa poljoprivredne tačke gledišta suša se može definisati kao kompleksna meteorološka pojava koja nastaje pri dužem odsustvu padavina i koja usled pojačanog isparavanja narušava vodni bilans biljke i dovodi do deficita vlažnosti u aktivnoj rizosferi.
U Srbiji, naročito poslednjih godina, usled neravnomernih padavina i nepovoljnih temperatura u kritičnim momentima vegetacionog perioda, ovaj problem počinje da se nameće kao primaran.
Za prevazilaženje efekta suše danas se, uglavnom, koriste:
- Stvaranje otpornih genotipova gajenih biljaka na sušu
- Poboljšavanje agrotehničkih mera za gajene biljaka (navodnjavanje, odgovarajuća obrada zemljišta, plodored, pravilno đubrenje, suzbijanje korova, malčovanje, vetrozaštitni pojasevi..)
Od svih navedenih mera, jedino se navodnjavanjem u potpunosti eliminišu negativni efekti suše. Ostale mere samo ublažavaju posledice suše i njihova efikasnost zavisi od vremena pojave, intenziteta i trajanja suše.
PSSS Kraljevo,
Mast. inž. polj. Gordana Marušić
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.