Održana edukacija savetodavaca PSSS za Modul 13: Klimatske promene – uticaj i prilagođavanje u animalnoj proizvodnji

U skladu sa Godišnjim planom usavršavanja poljoprivrednih savetodavaca i poljoprivrednih proizvođača za 2022. godinu, u organizaciji Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije i Instituta za primenu nauke u poljoprivredi (IPN), uz podršku FAO, održana je edukacija za Modul 13: Klimatske promene – uticaj i prilagođavanje u animalnoj proizvodnji.

Edukacija je realizovana kao praktična terenska obuka u srednjoj Poljoprivredno- veterinarskoj školi u Rekovcu, 21. septembra 2022. godine.

Učesnici edukacije bili su savetodavci zaduženi za poslove stočarstva, iz 22 Poljoprivredne  savetodavne i stručne službe Srbije.

Praktičnu obuku otvorila je dr Nataša Tolimir, a učesnicima su se obratili i direktor Instituta dr Rade Jovanović, direktor srednje Poljoprivredno-veterinarske škole u Rekovcu, gospodin Ljubiša Stevanović, predstavnici FAO, gospođa Ljiljana Isić i gospodin dr Dragan Terzić. Ukazano je značaj i uticaj klimatskih promena na animalnu  proizvodnju, odnosno posledice koje uslovljavaju povećanje troškova proizvodnje, sa jedne strane, a pad u visini i stabilnosti prihoda sa druge strane. U tom smislu klimatske promene predstavljaju dodatni pritisak u proizvodnji, a posebno za mala gazdinstva i porodične farme, kao i područja pogođena depopulacijom i nedovoljnom ekonomskom razvijenošću. Istaknuto je da se iz ovih razloga posebna pažnja daje merama adaptacije/prilagođavanja, koje treba da doprinesu manjoj osetljivosti proizvodnje, odnosno u širem kontekstu posmatrano prirodnih sistema i ljudskih zajednica.

Cilj edukacije je da se savetodavci obuče da u skladu sa klimatskim promenama razviju sistem procene rizika za pojedine farme u animalnoj proizvodnji i da predlože mere za ublažavanje ili elimisanje istih. U skladu sa ciljem, fokus modula bio je na proceni rizika, kroz praktične primere na govedarskoj, ovčarskoj i svinjarskoj farmi srednje Poljoprivredno-veterinarske škole, ali i na definisanju konkretnih mera koje je potrebno preduzeti za eliminisanje rizika u različitim fazama, od proizvodnje stočne hrane, smeštaja i ishrane životinja do odlaganja stajnjaka.  Predavači su posebnu pažnju posvetili povezivanju teorijskog dela edukacije iz ove oblasti, sa konkretnim primerima u proizvodnoj praksi, uz inetaktivno učešće savetodavaca. Ukazano je na značaj Poljoprivredne savetodavne i stručne službe kao važnog činioca u poduzanju svesti proizvođača, kao i u pružanju stručne pomoći gazdinstvima kako bi se ublažile brojne posledice izazvane klimatskim promenama: pad u produktivnosti, nedostatak dovoljne i kvalitetne stočne hrane, povećanje izloženost životinja novim bolestima ili većem intenzitetu postojećih i dr.  

Očekuje se da će edukacija doprineti podizanju nivoa znanja savetodavaca u oblasti klimatskih promena, kroz ovladavanje procenom rizika i merama ublažavanja/eliminisanja istih u oblasti animalne proizvodnje, a sve u funkciji primene novih tehnoloških rešenja na stočarskim farmama, odnosno efikasnijeg prilagođavanja poljoprivrednih proizvođača i smanjenja gubitaka u proizvodnji.

Materijal sa edukacija dostupan je: ovde

Predavač za praktičnu terensku obuku bio je Boris Berisavljević, Institut za primenu nauke u poljoprivredi.

Izvor: IPN