HEMIJSKO PROREĐIVANJE PLODOVA KOD JABUKA

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #610330
    Stanojlović Srđan
    Učesnik

      У последње време, нема интезивне производње јабука без хемијског проређивања плодова. Највише се примењује код сорти: Златни делишес, Црвени делишес, Гала, Фуџи, Елстар, Глостер, Јонаголд, Бреабурн. Сматра се да је пун род када се заметне 5 % од укупног броја цветова.

      Циљ ове мере је уклањање вишка плодова са стабала како би избегли прерођавање и смањење квалитета самих плодова у погледу крупноће, садржаја растворљиве суве материје и превентивно деловали на смањење штета од јабукиног смотавца (cidia pomonella), као и алтернативне родности која је карактеристична за одређене сорте. Приликом хемијског проређивања као и ручног уклањањамо латералне ( бочне ) плодове а остављамо један до два терминална ( вршна ) плода у једној гроњи.

      Број плодова у једној гроњи и број плодова на стаблу зависи од сорте, старости биљке као и површине попречног пресека дебла.

      Хемијско проређивање се врши када терминални плод достигне величину од 10 – 12 мм. а у том тренутку латерални плодови су величине 7 – 8 мм.
      Третмани се обављају једном или два пута, посебно код сорти које су склоне алтернативној родности, а често се ради у комбинацији са ручним проређивањем.
      Хемијске супстанце регистроване у Републици Србији за ову намену су:

      • 6-BA ( 6- бензил аденин)
      • Метамитрон – хербицид који се користи за сузбијање корoва у шећерној репи
      • Проређивање плодова помоћу хормонских препарата – NAA, NAD.

      Код нас најбоље резултате показала је хемијска супстанца NAA, док се од препрата највише користе  “Dirager” i “Brevis” у различитим концентрацијама које зависе од: сорте, клона, броја цветних пупољака и величине плода у моменту третирања.
      Хемијско проређивање је најделикатнија и најодговорнија помотехничка мера у производњи јабуке и приликом њеног извођења треба се консултовати са искусним стручњацима и произвођачима који ову меру редовно примењују у својим воћњацима јер са једном грешком можемо остати без рода за целу годину.

       

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.