- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 14 sati, 5 minuta ranije by Dejan Obadović.
-
AutorČlanci
-
07.05.2025 u 08:29 #606427
Dejan Obadović
UčesnikТов пилића
Интензивни тов пилића траје од 40-42 дана старости, док екстензивни тов код пилића који се узгајају за сопствене потребе траје од 50-60 дана, а некада и дуже. Пилићи се набављају крајем фебруара, у марту или априлу, када температуре више нису тако ниске и опасне за мале пилиће.
У првих 12-15 дана старости, пилићи нису у стању регулисати властиту телесну температуру, немају развијен систем терморегулације, тако да им морамо обезбедити температуру у објекту за њихове потребе путем грејних тела (инфрацрвене сијалице, калорифери и др.). При томе, треба водити рачуна да температура у објекту где се држе пилићи не буде превисока, јер иста може деловати на пилиће негативно као и прениска температура у објекту. Код прениске температуре пилићи се окупљају на хрпу и не долазе на појилице и хранилице, док код превисоке температуре пилићи спавају и беже према рубовима зида, при чему такође не долазе на хранилице и појилице. У оба случаја ће бити лоша конзумација хране, што ће за последицу имати лошије производне резултате.
Оптимална температура при усељењу-пријему пилића је 34֯ Ц. Иста се спушта за око 0,5˚ Ц дневно, тако да сваке седмице спуштамо температуру у објекту за око 3 ֯Ц. Као простирка се може користити папир и струготина од дрвета .Код струготине треба водити рачуна да не буде мокра јер је тада погодна подлога за развијање патогених бактерија које неповољно делују по организам животиње. Објекат за пилиће (гајба, картонска кутија, кавез или сл.) не смеју бити потпуно покривени, јер у том случају пилићи остају без кисеоника, те удишу амонијак и угљендиоксид који лоше утичу на здравље животиње, а самим тим и на производне резултате. Такође, мора се водити рачуна о томе да хранилице и појилице буду подигнути у висину кичме пилета како не би дошло до контаминације хране и да пилићи не конзумирају храну и воду лежећи, при чему долази до оштећења „белог меса“. У оба случаја имамо негативне ефекте.
Код исхране пилића треба водити рачуна да се обезбеди концентровано храниво које ће подмирити све потребе јединке у одређеној фази раста (протеини, енергија, аминокиселине, микро-макро елементи и витамини). Пилићи су у свим фазама пораста осетљиви на промену хране, тако да треба постепено прелазити са хране на храну. Концентрована храна се производи у два облика – пелетираном и прашкастом облику. Предности пелетиране хране су у томе што је мањи растур, боља конзумација и храна је термички обрађена. Код исхране пилића користе се три врсте хране: стартер, гровер и финишер смеша. Стартер смеша се користи од 0-21 дан, гровер смеша од 22-35 дана и финишер смеша најмање 7 дана пре клања, због употребе кокцидиостатика у гровер смеши.
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.