- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 3 godine, 9 meseci ranije by Milovanović Milenković Sanja.
-
AutorČlanci
-
28.09.2021 u 15:35 #518432
Milovanović Milenković Sanja
UčesnikЛуцерка се врло успешно гаји у смеши са травама. У мање повољним условима (кисела земљишта) у смеши са травама даје боље резултате. Гајење луцерке у смеши са травама омогућава на лошијим земљиштима повећање приноса, олакшава справљање сена и смањује губитке услед опадања лишћа; олакшава борбу против корова и омогућава директну испашу са смањеном опасношћу од надуна.
При гајењу луцерке са травама интензитет алелопатских односа је различит код различитих врста трава. Постоје траве које више или мање депресивно утичу на луцерку. Најјачу компететивност према луцерки испољава јежевица, безоси власен, високи вијук и мачији реп, док трстика, бела росуља, права ливадарка и сирак немају у тој мери изражену компететивност. Депресивност на развој луцерке се изражава и при гајењу луцерке на земљишту које садржи остатке корена наведених компететивних врста. Луцерка гајена на брежуљкастим положајима у смеши са францускоим љуљем и јежевицом даје веће приносе у односу на чист усев луцерке. Бројна истраживања указују да смеше луцерке и трава дају више приносе у односу на чист усев луцерке.
У Подунавском региону доминирају земљишта киселе реакције. Примена молибдена, инокулације, кречњака и стајњака значајно повећава принос луцеркине крме. При заснивању луцерке на киселом земљишту (pH 5,4) најбоље резултате постижемо применом 80 t/ha стајњака уз истовремену калцификацију 10 t/ha CaO и инокулацију семена. Међутим, данас постоје сорте луцерке које поседују повећану отпорност на кисела земљишта што је важно за ширење ареала гајења ове биљке. Калцификација потпомаже при заснивању луцеришта :
– трајност и продуктивност луцерке;
– већу активност rhizobium бактерија;
– побољшава структуру земљишта, а тако и водо- ваздушне односе;
– повећава приступачност фосфора и молибдена и
– смањује токсичност мангана, гвођжа и алуминијума.
Примена калцификације код луцерке треба бити примењена бар једну годину пре сетве усева луцерке, због споријег деловања креча. Максимална количина која се примењује код луцерке је 12 t/ha креча , а препоручује се примена у два наврата. Недостатак калцијума и магнезијума се веома ретко јавља. То су углавном песковита земљишта обилно ђубрена калијумовим ђубривима. Примена микроелемената (цинка, бакра, молибдена и кобалта) утиче на повећање приноса и квалитета луцеркиног сена. Луцерка је посебно осетљива на недостатак бора, што се код луцерке манифестује као жућење врха биљке, а тада се у биљци налази мање од 30 mg/kg суве материје бора. Општа је препорука да се на песковитим земљиштима примењује око 0,5-0,7 kg/ha бора сваке године. Бројна истраживања указују да се проблем молибдена решава са калцизацијом земљишта и подизањем pH вредности.
Коришћена литература : Травњаци – аутор Др. Саво М. Вучковић
Сања Миловановић Миленковић
ПССС Смедерево -
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.