Pepelnica leske (Phyllactinia guttata)

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #522616
    Rilak Slađana
    Učesnik

      Kada je govori o bolestima leske, pepelnica je česta pojava i može biti ekonomski veoma značajno oboljenje leske. Prouzrokovač bolesti je gljiva Phyllactinia guttata koja pored leske parazitira i zovu, topolu, dud, krušku, bukvu, brezu, vrbu…
      U našoj zemlji se javlja tokom letnjih meseci (najčešće druga polovina jula-avgust, ali se može javiti i u junu u godinama sa povoljnim uslovima za razvoj) i početkom jeseni. Simptomi u vidu bele brašnaste prevlake javljaju se najčešće na naličju lista što nije uobičajeno za pepelnice drugih rodova. Iz tog razloga se bolest teže i uočava. Micelija gljive prodire i u unutrašnjost zaraženog lista što dovodi do nekroze lisnog tkiva i postepenog sušenja lišća. Usled sušenja, lišće opada i može doći do potpune defolijacije kod jačeg napada. Simptomi se mogu javiti i na plodu. Parazit se održava u kleistotecijama na naličju osušenog lišća i na taj način prezimljava. Iz zrelih kleistotecija se oslobađaju askospore koje tokom vegetacije uz pomoć vetra i kiše dospevaju na pupoljke i ostale zeljaste delove biljke gde formira kolonije sa konidioforama i konidijama. Tokom vegetacije konidijama se širi zaraza.
      Suzbijanje se vrši mehanički, sakupljanjem zaraženog lišća i iznošenjem iz zasada kao i fungicidima. Fungicidi na bazi sumpora (Thiovit jet 80WG, Kumulus DF, Microthiol special disperse…) su u praksi pokazali rezultate, kao i fungicidi sistemičnog mehanizma delovanja na bazi aktivne materije penkonazol (Topas 100 EC, Token 100 EC) ili trifloksistrobin (Sphere, Zato 50 WG…).

      Slađana Rilak dipl.inž.
      PSSS Kruševac

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.