- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 4 dana, 10 sati ranije by PSSS Jagodina.
-
AutorČlanci
-
27.06.2025 u 11:35 #610535
PSSS Jagodina
UčesnikГАЈЕЊЕ – СЛАТКОГ КРОМПИРА
Батат слатки кромпир сваке године заузима значајније површине у Србији.Батат је вишегодишња биљка која представља водећу кртоласту врсту у Азији, Африци и Америци, људи га у исхрани користе преко 5000 година, широко распространјена култура у тропским крајевима света. Највећи светски произвођачи су Кина, Индонезија и Уганда.Батат има сладак укус, месо може бити од беле, жуте до наранџасте бојеа. Боја коре може бити бела, жута, наранџаста, црвена или љубичаста. По хемијском саставу сличан је обичном кромпиру. Садржи висок садржај скроба, мало шећера, не садржи масти. Сем кртоле јестиви су и млади листови који се у исхрани користе и припремају као и спанаћ.
Велики садржај минералних материја ( калијум, калцијум, магнезијум и гвожђе), витамин А,Б,Ц,Е и дијетална влакна, неопходна за правилно функционисанље органа за варење. Има изузетно висок садржај бета каротена који је важан антиоксиданс. Интересантно да батат не садржи масти, холестерол и садржи врло мало натријума.
Код нас се успешно гаји, потребно време без мраза је 3-5 месеци, у плодореду враћање на исту парцелу након 3 године. Не треба да се гаји на парцелама након кукуруза који је третиран хербицидима ( долази до оштећења корена). Одлично успева на глиновито- песковитим земљиштима која су оцедна где се не задржава вода, слабо киселе реакције. За успешну производњу с јесени обавити дубоко орање на 30-35 цм, са уносом згорелог стајњака 20 т/ха и 400 – 500 кг/ха НПК ђубрива, формулације 8:16:24 или 10:20:30- може и сличне формулације.
Оптимални рок садње једруга декада априла, размак 60-80×40-60 цм. Потребна количина кртола за садњу 500-600 кг/ха, средње величине са 3-4 окца, крупније кртоле сечемо уздужно потребно је да одстоје недељу дана како би се на пресеку формирао слој плуте (зарастао), резнице стабла или расад садити у фази 5-6 листова.
Мере неге. Након ницања потребно је разбити покорицу, како би младим биљкама обезбедили довољно ваздуха. У току вегетације вршити међурену обраду по потреби у циљу аерације земљишта и сузбијање корова. Заливање је неопходна мера и потребна су 4 заливања за постизање високих приноса. У нашим агроеколошким условима пристиже за вађење од августа до октобра када величина кртола достине око 150 гр. Приноси по ха крећу се од 20-40 т/ха, једна биљка најчешће даје 3 кг кртола. Листови могу да се беру у неколико наврата у току године. Код нас у Поморавском округу гаји се на малим површинама – најчешће на окућницама за своје потребе. Производња није скупа и није захтеван тако да се надамо да у наредним годинама површине под бататом значајно буду увећане.
ПССС-Јагодина
Саветодавац – Драган Мијушковић
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.