Održana edukacija savetodavaca PSSS na temu: Obrada zemljišta kao adaptacijska mera na klimatske promene u poljoprivrednoj proizvodnji

U skladu sa „Godišnjim planom usavršavanja poljoprivrednih savetodavaca i poljoprivrednih proizvođača“ za 2022. godinu, u organizaciji Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije i Instituta za primenu nauke u poljoprivredi (IPN), održana je edukacija za Modul 12: „Obrada zemljišta kao adaptacijska mera na klimatske promene u poljoprivrednoj proizvodnji“.

Edukacija predstavlja deo projekta „Jačanje otpornosti sektora poljoprivrede na elementarne nepogode“ koji je pokrenut u saradnji Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije, FAO Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija uz podršku Evropske unije. Obukom su neposredno rukovodio Institut za primenu nauke u poljoprivredi.

Prvi dan edukacije je održan 24.05.2022. godine, kao terenska obuka, na oglednom polju PSS Institut Tamiš DOO Pančevo.

Učesnici edukacije bili su savetodavci iz 22 Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Srbije (PSSS), zaduženi za poslove ratarstva i povrtarstva.

Edukaciju je otvorila dr Ivana Bakić, iz Instituta za primenu nauke u poljoprivredi.. Na početku edukacije učesnicima se obratio dr Nikola Ćurčić, direktor PSS Institut Tamiš DOO Pančevo, koji je, u ime Instituta Tamiš, pozdravio sve prisutne i poželeo im srećan rad.  

 Cilj edukacije bio je proširenje znanja u oblasti konzervacijske obrade zemljišta, kao mere koja može doprineti adaptaciji na klimatske promene u poljoprivrednoj proizvodnji.

Edukativni modul usmeren je na upoznavanje savetodavaca sa svim sistemima obrade zemljišta, pravilnom upotrebom mineralnih i organskih hraniva i pokrovnih useva. Takođe, savetodavci su imali priliku da se upoznaju sa troškovima različitih vidova proizvodnje, kao i svim benefitima (očuvanje biodiverziteta, poboljšanje strukture, vodenog i vazdušnog kapaciteta, povećanje efikasnosti korišćenja vode i hranljivih materija) primene sistema konzervacijske obrade zemljišta (redukovana obrada, zaštitna obrada, parcijalna obrada i direktna setva). Za potrebe pokaznog dela edukacije, na oglednom polju su otvorena tri profila, gde su učesnici imali priliku i da praktično vide karakteristike zemljišta na tri različita sistema obrade.

Očekuje se da će edukacija doprineti podizanju nivoa znanja savetodavaca u oblasti konzervacijske poljoprivrede što će biti od značaja za poljoprivredu u segmentu očuvanja kvaliteta zemljišta, kao prirodnog resursa na kom počiva poljoprivredna proizvodnja. Takođe, ova mera može doprineti kontroli zagađenja vazduha uopšte i globalnog zagrevanja kroz smanjenje emisije ugljen-dioksida, očuvanje organske materije zemljišta, manju potrošnju energenata,  sprečavanje paljenja žetvenih ostataka i uvođenje sertifikacije i trgovine karbon kreditima. Stečena znanja savetodavaca biće u funkciji podizanja svesti o značaju konzervacijskog sistema obrade, koji može doprineti sprečavanju gubitka obradivog i regeneraciji degradiranog zemljišta.

Materijal sa edukacije dostupan je na sledećem linku: link 

Predavač na edukaciji bio je dipl.inž. Bogdan Garalejić, savetodavac PSS Institut Tamiš DOO Pančevo, sa višegodišnjim iskustvom u ovoj oblasti rada.

Izvor: IPN