Institut za ratarstvo i povrtarstvo
Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju
Osnovan 1938. godine Odlukom Ministarstva poljoprivrede Kraljevine Jugoslavije, Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad počeo je sa radom kao Poljoprivredna ogledna i kontrolna stanica. Stanica je bila locirana u zgradi sagrađenoj 1938, gde je ostalo sedište Instituta do današnjeg dana.
Tokom 1938. godine izvedeni su instalacioni radovi na uvođenju struje, telefona i grejanja, čime je građevinski objekat Stanice u Ulici Cara Nikolaja br. 26 (danas Ulici Maksima Gorkog 30) završen. Kolaudirajuća komisija Kraljevske banske uprave je zgradu Stanice „Ustupnim pismom“ predala upravi Poljoprivredne ogledne i kontrolne stanice u Novom Sada dana 18.10.1938. godine.
Tokom 87 godina svog postojanja, Institut je menjao status i organizaciju sa razvojem društvenih odnosa u kojima je delovao. Tako je vremenom Institut menjao naziv i osnivača, pa je od Poljoprivredne ogledne i kontrolne stanice (1938–1941) do danas imao različite osnivače i nazive. U periodu do početka II svetskog rata 1941. bio je u nadležnosti Ministarstva poljoprivrede Kraljevine Jugoslavije, a za vreme okupacije tokom II svetskog rata područje Bačke je pripojeno Kraljevini Mađarskoj, pa je Poljoprivredna stanica ušla u sastav Poljoprivrednog instituta u Segedinu kao njegovo odeljenje. Po završetku rata 1946, odlukom Predsedništva Glavnog izvršnog odbora AP Vojvodine, u maju mesecu Poljoprivredna stanica je prerasla u Pokrajinski zavod za poljoprivredna istraživanja. Zavod je imao karakter državnog organa koji se finansira iz budžeta, kao i svi državni organi. Međutim, status ustanove sa samostalnim finansiranjem Institut je stekao već 1954. godine, te je iste godine preimenovan u Zavod za poljoprivredna istraživanja. Uredbom Izvršnog veća Republike Srbije od 1959. godine, Zavod je reorganizovan, a naziv promenjen u Institut za ratarstvo. U skladu sa promenama u organizaciji Narodne Republike Srbije, Uredbom Izvršnog veća Narodne skupštine Republike Srbije, prava i dužnosti osnivača Instituta preneta su sa Republike na AP Vojvodinu 1961. Tada Institut dobija i novi naziv – Institut za poljoprivredna istraživanja. Tokom 1975. na inicijativu političkih struktura SAP Vojvodine, pokrenuti su integracioni procesi s ciljem da se u sastavu Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu objedine sve naučnoistraživačke organizacije iz oblasti poljoprivrede i šumarstva u Novom Sadu i okolini, pa je tako iste godine Institut za poljoprivredna istraživanja prestao da postoji kao samostalna naučna ustanova i integrisan je sa Poljoprivrednim fakultetom. Tako je od 1976. novi naziv glasio OOUR Institut za ratarstvo i povrtarstvo, odnosno OOUR Naučno-obrazovni institut za ratarstvo i povrtarstvo od 1986. do 1994, kada je Vlada Republike Srbije svojom odlukom dala saglasnost da se OOUR Naučno-obrazovni institut za ratarstvo i povrtarstvo izdvoji iz sastava Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu. Istom odlukom Republika Srbija je preuzela osnivačka prava prema Institutu. Tako je 1995. naziv promenjen u Naučni institut za ratarstvo i povrtarstvo. Tokom 2006. akreditovan je kao istraživačko-razvojni institut, i 2007. menja naziv u Institut za ratarstvo i povrtarstvo, pod kojim nazivom posluje i danas. U maju 2018. godine, Institut je akreditovan kao institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, zasluženo stekavši status upravo zbog svog uspešnog rada i vrhunskih rezultata implementiranih u poljoprivrednu praksu tokom 87 godina postojanja, zbog čega je postao i značajno ime u svetskoj nauci.
Osnovna i primenjena istraživanja, koja su osnovna delatnost Instituta, usmerena su na stvaranje sorti i hibrida ratarskih, povrtarskih, kao i velikog broja krmnih, industrijskih, lekovitih i začinskih biljaka. S tim u vezi, primarne aktivnosti Instituta sprovode se u okviru 5 odeljenja, 3 laboratorija i 2 uslužne jedinice.
Odeljenja:
- Odeljenje za strna žita
- Odeljenje za kukuruz
- Odeljenje za leguminoze
- Odeljenje za suncokret
- Odeljenje za povrtarske i alternativne biljne vrste
Laboratorije:
- Laboratorija za zemljište i agroekologiju
- Laboratorija za ispitivanje semena
- Laboratorija za biotehnologiju
Uslužne jedinice:
- Ogledno polje
- Sektor za opšte poslove
Institut sprovodi istraživanja u okviru oblasti biotehničkih nauka, kao što su genetika i oplemenjivanje, semenarstvo, mikrobiologija, fiziologija i biohemija, agrohemija, melioracija zemljišta, fitopatologija, entomologija, fitofarmacija i toksikologija i dr.
Institut poseduje certifikate nemačke certifikacione kuće TÜV SÜD za standarde ISO 9001:2015 i ISO 14001:2015. Jednom godišnje se eksterno proveravaju usaglašenost i funkcionisanje oba sistema. Primena ovih međunarodnih standarda u Institutu je duga preko 15 godina. Jasno je da smo među prvima u Srbiji shvatili neophodnost njihove implementacije. Pored toga, dve laboratorije Instituta (Laboratorija za ispitivanje semena i Laboratorija za zemljište i agroekologiju) su usaglašene sa zahtevima standarda ISO 17025 na osnovu čega posedujemo akreditacije od strane ATS (Akreditaciono telo Srbije), a Laboratorija za ispitivanje semena je svoj rad takođe usaglasila sa zahtevima ISTA (International Seed Testing Association) standarda čiji certifikat poseduje.
Institut za ratarstvo i povrtarstvo ima jak naučni tim od preko 100 istraživača, od čega je više od 90 doktora nauka. Njima asistira više od 300 visokoobrazovanih i radnika različitih profila, što je garancija kvaliteta svega što Institut nudi – semena, tehnologija, obrazovanja i usluga.
Institut za ratarstvo i povrtarstvo, kao eminentna naučna institucija od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, ističe se svojim angažmanom u istraživanju i razvoju u oblasti poljoprivrede, zaštite životne sredine i biotehničkih nauka. Institucija obuhvata dva Centra izuzetnih vrednosti koji su ključni za napredak nauke i primene u poljoprivredi.
Centar izuzetnih vrednosti za leguminoze, akreditovan 11. juna 2019. godine, posvećen je istraživanju gajenih biljaka poput soje, lucerke i graška. Fokusira se na biotehnička istraživanja koja se izvode u skladu sa najvišim svetskim standardima, ističući značaj ovih biljaka kao izvora proteina, ulja i vlakana, kao i njihovu sposobnost biološke fiksacije azota iz vazduha.
Centar izuzetnih vrednosti za inovacije u oplemenjivanju biljaka tolerantnih na promene klime fokusira se na stvaranje novih genotipova biljaka prilagođenih stresnim uslovima izazvanim klimatskim promenama. Kroz interdisciplinarni pristup i saradnju sa domaćim i međunarodnim partnerima, Centar razvija inovativne tehnologije i pristupe koji će poslužiti kao model za buduće inovacije u poljoprivredi.
Kao državna ustanova u nadležnosti Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Vlade Republike Srbije, Institut realizuje brojne naučne projekte koje finansira država, a istovremeno učestvuje i u međunarodnim naučnim projektima. Ukupan broj nacionalnih projekata na kojima je Institut uzeo učešće ili bio nosilac od svog nastanka do danas je preko 170, a zavidan je i broj međunarodnih projekata gde je Institut bio učesnik ili nosilac, koji iznosi preko 80 projekata. Rezultati svih ovih projekata predstavljaju značajan doprinos svetskoj bazi naučnog znanja i unapređenju proizvodnje ratarskih i povrtarskih vrsta na nacionalnom, ali i na svetskom nivou.
Od svog osnivanja do danas, Institut posvećuje veliku pažnju oplemenjivanju biljaka. U ovoj oblasti, Institut je postao vodeća institucija u zemlji, ali je dobio i međunarodnu reputaciju. Tokom 87 godina postojanja, oplemenjivači Instituta stvorili su preko 1200 sorti i hibrida, od čega je više od 1000 registrovano i gaji se i u inostranstvu. Široka lepeza i uspeh oplemenjivačkog rada ilustrovani su činjenicom da više od 1200 sorti i hibrida uključuje preko 50 biljnih vrsta. Institutske sorte i hibridi registrovani su i gaje se u preko 30 zemalja sveta, uključujući Ukrajinu, Rusiju, Rumuniju, Bugarsku, Mađarsku, Slovačku, Iran, Argentinu, Francusku, Indiju, Kazahstan, Nemačku, Kinu, Moldaviju, Češku, Tursku, Grčku, Kanadu, Maroko, Bosnu i Hercegovinu i mnoge druge.
U oplemenjivanju akcenat se stavlja na postizanje visokih prinosa, vrhunskog kvaliteta, kao i na otpornost prema abiotičkim i biotičkim stresovima. Ne zanemaruju se ni sorte i hibridi za posebne namene. Pored oplemenjivanja, Institut razvija i tehnologiju gajenja sopstvenog sortimenta. Rezultati naučnih istraživanja se prenose u praksu na više načina: preko semena, kroz tehnologiju obrade zemljišta, tehnologiju gajenja pojedinih sorti i hibrida i njihovu zaštitu od bolesti, štetočina i korova.
Pored naučnoistraživačkog rada, Institut ima veoma razvijenu izdavačku delatnost koja se ogleda u izdavanju naučnih časopisa, knjiga i monografija, a ranije i stručnih dela, udžbenika i praktikuma. Naučna produkcija Instituta obuhvata više od 10.000 rezultata. Istraživači Instituta publikuju rezultate svog naučnog rada u mnogobrojnim nacionalnim i međunarodnim časopisima čime se vidljivost istraživačkih grupa, a i čitavog Instituta, značajno povećava u naučnim krugovima. Institut je trenutno izdavač dva nacionalna časopisa: Ratarstvo i povrtarstvo i Alternative Crops and Cultivation Practices. Pored časopisa koje izdaje, Institut je takođe suizdavač međunarodnog časopisa Genetika, nacionalnog časopisa Selekcija i semenarstvo i sponzor međunarodnog časopisa Legume Perspectives.
Seminar agronoma, danas Savetovanje agronoma i poljoprivrednika Srbije, u organizaciji Instituta predstavlja formu saradnje nauke i prakse za stručnjake iz ratarstva i povrtarstva, odnosno jedan je od oblika prenošenja naučnih dostignuća u proizvodnju. Održava se svake godine počevši od 1967. do danas, u periodu van poljoprivredne sezone, tokom zime, i predstavlja školu za permanentno inoviranje i proširivanje znanja, ne samo za stručnjake iz neposredne proizvodnje, nego i iz poljoprivrednih stanica, stručnih službi i naučnih i obrazovnih ustanova. Dužina Savetovanja je varirala u rasponu od 5 do 12 dana, a u pojedinim godinama je broj učesnika prelazio 1350. Na ukupno 59 do danas održana Savetovanja prisustvovalo je preko 35.000 učesnika.
Razvoj nauke i tehnologije u poslednjem veku toliko je intenziviran da se ne može zamisliti uspešan kolektiv koji nema razvijenu međunarodnu saradnju. Institut je tokom dosadašnjeg postojanja i rada imao veoma bogatu i raznovrsnu saradnju na pomenutom nivou. Tako je Institut potpisao sporazume o naučno-tehničkoj međunarodnoj saradnji sa mnogim naučnim institucijama iz regiona, Evrope i sveta, kao što su: Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Slovenija, Hrvatska, Makedonija, Mađarska, Bugarska, Nemačka, Italija, Holandija, Izrael, Iran, Belorusija, Ukrajina, Kazahstan, Rusija, Kina, Australija, SAD, itd. Međunarodna saradnja se odvijala na polju nauke, obrazovanja i poslovanja. Međunarodna naučna saradnja ostvarena je i boravkom na usavršavanju i postdoktorskim studijama velikog broja istraživača Instituta u vodećim naučnim institutima širom sveta, te članstvom istraživača Instituta u međunarodnim naučnim i stručnim organizacijama.
Stalni napredak i razvoj Instituta u oblasti semenarstva nametnuo je potrebu za izgradnjom jednog savremenog i dobro opremljenog doradnog centra, koji ima kapacitet prilagođen sopstvenim potrebama. Smatralo se da bi Institut, kao lider u proizvodnji semena na ovim prostorima, morao da ima potpunu kontrolu dorade semena, ovog inače važnog i po mnogima ključnog segmenta semenarstva. Izgradnja sopstvenog doradnog centra omogućila je proizvodnju semena visokog kvaliteta, blagovremeno dorađenog po čemu je Institut postao prepoznatljiv i time stekao određenu prednost na tržištu semena.
Institut i radnici Instituta dobitnici su mnoštva značajnih nagrada za dostignuća i doprinose poboljšanju poljoprivrede, obrazovanja, međunarodne saradnje i ekonomije naše zemlje, kao što su Nagrada oslobođenja Vojvodine (1972), Nagrada AVNOJ-a (1979), Oktobarska nagrada Novog Sada (1979) i Ukaz predsednika Republike Srbije – Sretenjski orden III stepena za naročite zasluge i međunarodno priznate rezultate u primeni naučnih metoda i unapređenju poljoprivredne proizvodnje (2015).
U maju mesecu 2018. godine Institut je odlukom Vlade Republike Srbije stekao status instituta od nacionalnog značaja i od tada nosi ime Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju.
Deo naučnog tima Instituta, koji je angažovan na realizaciji edukacija za savetodavce i fizička lica:
|
prof. dr Dragana Latković Direktor |
|
prof. dr Jegor Miladinović Pomoćnik direktora |
|
prof. dr Dragana Miladinović |
|
dr Vladimir Aćin |
|
dr Goran Bekavac | dr Janko Červenski | |
dr Živko Ćurčić | dr Ivica Đalović | ||
|
dr Vuk Đorđević | dr Vojin Đukić | |
|
dr Filip Franeta | dr Nada Hladni | |
|
dr Maja Ignjatov | dr Snežana Jakšić | |
dr Siniša Jocić | dr Jelena Jocković | ||
dr Ankica Kondić Špika | dr Ana Marjanović Jeromela | ||
dr Slađana Medić Pap | dr Vladimir Miklič | ||
dr Stanko Milić | dr Dragana Milošević | ||
dr Željko Milovac | dr Zorica Nikolić | ||
dr Jordana Ninkov | dr Vera Popović | ||
dr Božana Purar | dr Velimir Radić | ||
dr Vladimir Sikora | dr Sanja Vasiljević | ||
dr Jovica Vasin | dr Slobodan Vlajić | ||
dr Dragan Živančev |
Radovi
2780 radova u repozitorijumu
Knjige
Časopisi
Ratarstvo i povrtarstvo
Časopis Ratarstvo i povrtarstvo objavljuje prethodno neobjavljene pregledne radove, originalne naučne radove i prethodna saopštenja iz sledećih oblasti: genetički resursi, genetika i oplemenjivanje, biotehnologija, mikrobiologija, agrohemija, agroekologija, fiziologija i biohemija biljaka, semenarstvo, gajenje i agrotehnika, zaštita bilja i agroekonomija ratarskih i povrtarskih gajenih vrsta i lekovitog bilja. Radovi se objavljuju na engleskom jeziku uz sažetke na srpskom jeziku.
Časopis izlazi od 2010. godine u tri sveske godišnje i dostupan je u režimu otvorenog pristupa. Radovi objavljeni u časopisu mogu se besplatno preuzeti sa sajta časopisa i distribuirati u edukativne, nekomercijalne i komercijalne svrhe. Rukopisi se koriste u skladu sa licencom CC BY 4.0.
Časopis ne naplaćuje prijem članaka niti obradu članaka. Recenzenti ne dobijaju honorar.
Zbornik radova Instituta za ratarstvo i povrtarstvo
Zbornik radova Instituta za ratarstvo i povrtarstvo izlazio je polugodišnje od 1963. do 2009. godine.
Zbornik referata sa Savetovanja agronoma i poljoprivrednika Srbije (SAPS)
Zbornik referata prezentovanih na Savetovanju agronoma i poljoprivrednika Srbije, koje se održava jednom godišnje i 2025. godine je organizovano 59. put. Ove godine je paralelno organizovano i 5. Savetovanje agronoma Republike Srbije i Republike Srpske.
Alternative Crops and Cultivation Practices
Časopis Alternative Crops and Cultivation Practices objavljuje originalne naučne radove o poljoprivrednim biljkama koje se gaje najčešće na manjim površinama. Održavanje ovih useva zahteva veća ulaganja u radnu snagu ali podrazumeva dugoročne pozitivne efekte na agroekosistem kao celinu, kao i veću prodajnu vrednost proizvoda. Obuhvaćeni su svi aspekti proizvodnje i prerade alternativnih biljaka kao što su sirkovi, hmelj, tikve i bundeve, konoplja, proso, heljda, mak itd. Prihvataju se i radovi o začinskim, aromatičnim i biljkama koje se mogu koristiti u medicini, međutim terapijski efekti ovih biljaka nisu u okviru tematske oblasti. Časopis objavljuje rezultate istraživanja metoda primenjenih u organskoj ili drugim održivim vidovima poljoprivredne proizvodnje (plodored, biološka kontrola bolesti i štetočina, interakcije useva i korovskih biljaka, nekonvencionalna đubriva), čak i kada gajena biljna vrsta nije alternativna. Posebno su poželjni radovi u kojima se porede održivi i konvencionalni sistemi gajenja, istražuju mogućnosti uvođenja u proizvodnju biljnih vrsta koje se tradicionalno skupljaju iz prirode ili koje se retko gaje, istražuju uticaji spoljašnje sredine na useve alternativnih biljaka.
Časopis Alternative Crops and Cultivation Practices objavljuje prethodno neobjavljene originalne naučne radove, pregledne radove i kratka saopštenja. Dostupan je u režimu otvorenog pristupa.
Radovi moraju biti napisani na engleskom jeziku, sa rezimeima na srpskom i engleskom jeziku. Pravopis može biti američki ili britanski, ali mora biti jednak u celom tekstu. Radovi napisani na lošem engleskom jeziku neće biti prihvaćeni za objavljivanje. Rezimee radova čiji autori nisu sa srpskog govornog područja prevešće na srpski jezik članovi uređivačkog odbora.
Časopis izlazi godišnje.
Prijem, obrada i objavljivanje radova su besplatni. Ne postoje skriveni troškovi.
HORIZON EUROPE
VALERECO – Valorization legumes related ecosystem services
Finansijer: European Research Executive Agency
Program: HORIZON EUROPE
Broj projekta: 101135472
Trajanje: 01.06.2024-31.05.2028.
Institucija rukovodilac projekta: Geoponiko Panepistimion Athinon, Atina, Grčka
Partneri: 15 institucija iz 11 zemalja Evrope
Koordinator aktivnosti u Institutu: dr Jegor Miladinović
Učesnici iz Instituta: dr Jegor Miladinović (Task 1.2 Leader), prof. dr Dragana Latković, dr Dragana Miladinović, dr Vuk Đorđević, dr Sanja Vasiljević, dr Jelena Marinković, dr Marina Ćeran, dr Dragana Miljaković, dr Vojin Đukić, dr Zlatica Mamlić, dr Sonja Tančić-Živanov, dr Snežana Katanski, dr Ana Uhlarik, dr Andrej Sinjušin, dr Aleksandra Radanović, dr Milan Mirosavljević, dr Bojan Jocković, Marjana Vasiljević, Predrag Ranđelović, Anja Dolapčev-Rakić, Simona Jaćimović
Link: https://cordis.europa.eu/project/id/101135472
https://valereco.eu/
AGROECOLOGY – European partnership on accelerating farming systems transition – agroecology living labs and research infrastructures
Finansijer: European Research Executive Agency
Program: HORIZON EUROPE
Broj projekta: 101132349
Trajanje: 01.01.2024-31.12.2030.
Institucija rukovodilac projekta: Forschungszentrum Jülich GmbH, Nemačka
Koordinator aktivnosti u Institutu: dr Dragana Miladinović
Učesnici iz Instituta: dr Dragana Miladinović, dr Ankica Kondić-Špika, dr Ana Marjanović-Jeromela, dr Jegor Miladinović, dr Vuk Đorđević
Link: https://cordis.europa.eu/project/id/101132349
https://agroecology.ptj.de/
LEGENDARY – Knowledge creation and increasing acreage of legumes in diversified cropping systems by quantification of their ecosystem services
Finansijer: European Research Executive Agency
Program: HORIZON EUROPE
Broj projekta: 101135494
Trajanje projekta: 01.01.2024-29.02.2028.
Institucija rukovodilac projekta: Universiteit Gent, Belgija
Koordinatori aktivnosti u Institutu: prof. dr Radivoje Jevtić i dr Vesna Župunski
Učesnici iz Instituta: prof. dr Radivoje Jevtić, dr Vesna Župunski, dr Sanja Vasiljević, dr Goran Malidža, dr Jordana Ninkov, dr Snežana Jakšić, dr Sanja Mikić, dr Ljiljana Brbaklić, dr Vladimir Aćin, dr Bojan Jocković, dr Željko Milovac, dr Filip Franeta, dr Sonja Ilin, Marjana Vasiljević, Anja Dolapčev-Rakić, Milorad Živanov, Branka Orbović
Link: https://cordis.europa.eu/project/id/101135494
https://www.legendaryproject.eu/
BELIS – Breeding European legumes for increased sustainability
Finansijer: European Research Executive Agency
Program: HORIZON EUROPE
Broj projekta: 101081878
Trajanje: 01.10.2023-30.09.2028.
Institucija rukovodilac projekta: Institut National de Recherche pour l’Agriculture, l’Alimentation et l’Environnement (INRAE), Pariz, Francuska
Koordinator aktivnosti u Institutu: dr Vuk Đorđević
Učesnici iz Instituta: dr Vuk Đorđević (Task 6.2 Leader), dr Jegor Miladinović, dr Marina Ćeran, dr Snežana Katanski, dr Aleksandra Ilić, dr Ana Uhlarik, dr Andrej Sinjušin, dr Slobodan Vlajić, dr Sanja Vasiljević, dr Sonja Tančić-Živanov, dr Zlatica Mamlić, Marjana Vasiljević, Simona Jaćimović, Predrag Ranđelović, Anja Dolapčev-Rakić
Link: https://cordis.europa.eu/project/id/101081878
http://www.belisproject.eu/
HelEx – Use of extremophile Helianthus species to mitigate climate change impact on feedstock and ecosystem services provided by sunflower
Finansijer: European Research Executive Agency
Program: HORIZON EUROPE
Broj projekta: 101081974
Trajanje: 01.05.2023-30.04.2027.
Institucija rukovodilac projekta: Institut National de Recherche pour l’Agriculture, l’Alimentation et l’Environnement (INRAE), Pariz, Francuska
Koordinator aktivnosti u Institutu: dr Dragana Miladinović
Učesnici iz Instituta: dr Dragana Miladinović (WP2 co-lead, Task 1.1. lead), dr Ankica Kondić-Špika, dr Ana Marjanović Jeromela, dr Vladimir Miklič, dr Siniša Jocić, dr Sandra Cvejić, dr Nada Hladni, dr Jelena Ovuka, dr Biljana Kiprovski, dr Aleksandra Radanović (Task 1.1 co-lead), dr Nada Grahovac, dr Dragana Trkulja, dr Marina Ćeran, dr Milan Jocković, dr Dragana Rajković, dr Sonja Gvozdenac, dr Željko Milovac, dr Boško Dedić, dr Svetlana Glogovac, dr Jelena Jocković, Nemanja Ćuk, Miloš Krstić
Link: https://cordis.europa.eu/project/id/101081974
https://helexproject.eu/
ECO-READY – Achieving ecological resilient dynamism for the European food system through consumer-driven polices, socio-ecological challenges, biodiversity, data-driven policy, sustainable futures
Finansijer: European Research Executive Agency
Program: HORIZON EUROPE
Broj projekta: 101084201
Trajanje: 01.12.2022-30.11.2026.
Institucija rukovodilac projekta: Czech University of Life Sciences (CZU), Prag, Češka
Partneri: 15 Institucija
Koordinator aktivnosti u Institutu: dr Vuk Đorđević
Učesnici iz Instituta: dr Vuk Đorđević, dr Jegor Miladinović, dr Ana Marjanović-Jeromela, dr Tijana Zeremski, dr Marina Ćeran, dr Snežana Katanski, dr Milan Mirosavljević, dr Sanja Mikić, dr Bojan Jocković, dr Biljana Kiprovski, dr Jelena Marinković, dr Sandra Cvejić, Simona Jaćimović, Marjana Vasiljević
Link: https://cordis.europa.eu/project/id/101084201
https://www.eco-ready.eu
MIDAS – Utilization of marginal lands for growing sustainable industrial crops and developing innovative bio-based products
Finansijer: European Research Executive Agency
Program: HORIZON EUROPE
Broj projekta: 101082070
Trajanje: 01.11.2022-31.10.2026.
Institucija rukovodilac projekta: Centre for Renewable Energy Sources and Saving Fondation (CRES), Grčka
Partneri: 24 partnera iz 13 zemalja
Koordinator aktivnosti u Institutu: dr Ana Marjanović-Jeromela
Učesnici iz Instituta: dr Ana Marjanović-Jeromela, dr Jegor Miladinović, dr Dragana Miladinović, dr Ankica Kondić-Špika, dr Tijana Zeremski, dr Vladimir Miklič, dr Jovica Vasin, dr Vladimir Sikora, dr Goran Malidža, dr Bilјana Kiprovski, dr Anamarija Koren, dr Sonja Gvozdenac, dr Petar Mitrović, dr Jelena Ovuka, dr Stanko Milić, dr Dragana Rajković, dr Željko Milovac, dr Filip Franeta, Miloš Krstić
Link: https://cordis.europa.eu/project/id/101082070
https://www.midas-bioeconomy.eu/
CARINA – Carinata and camelina to boost the sustainable diversification in EU farming systems
Finansijer: European Research Executive Agency
Program: HORIZON EUROPE
Broj projekta: 101081839
Trajanje: 01.11.2022-31.10.2026.
Institucija rukovodilac projekta: Alma Mater Studiorum – Universita di Bologna, Bolonja, Italija
Partneri: 24 partnera iz 13 država članica EU i pridruženih zemalja
Koordinator aktivnosti u Institutu: dr Ana Marjanović-Jeromela
Učesnici iz Instituta: dr Ana Marjanović-Jeromela, dr Jegor Miladinović, dr Dragana Miladinović, dr Ankica Kondić-Špika, dr Tijana Zeremski, dr Vuk Đorđević, dr Jovica Vasin, dr Siniša Jocić, dr Sandra Cvejić, dr Sanja Vasiljević, dr Goran Malidža, dr Vladimir Sikora, dr Bilјana Kiprovski, dr Sonja Gvozdenac, dr Dušica Jovičić, dr Petar Mitrović, dr Stanko Milić, dr Bojan Jocković, dr Nada Grahovac, dr Zlatica Mamlić, dr Željko Milovac, dr Filip Franeta, dr Dragana Rajković, Marjana Vasiljević
Link: https://cordis.europa.eu/project/id/101081839
https://www.carina-project.eu/
EMPHASIS-GO – Bringing EMPHASIS to operation: European infrastructure for multiscale plant phenomics and simulation for food security in a changing climate
Finansijer: European Research Executive Agency
Program: HORIZON EUROPE
Broj projekta: 1010079772
Trajanje: 01.11.2022-31.10.2025.
Institucija rukovodilac projekta: Forschungszentrum Jülich GmbH, Nemačka
Partneri: 14 institucija iz Evrope
Koordinator aktivnosti u Institutu: dr Ankica Kondić-Špika
Učesnici iz Instituta: dr Ankica Kondić-Špika, dr Ana Marjanović-Jeromela, dr Dragana Miladinović, dr Jegor Miladinović, dr Tijana Zeremski, dr Dragana Trkulјa, dr Svetlana Glogovac
Link: https://cordis.europa.eu/project/id/101079772
AgroServ – Integrated services supporting a sustainable agroecological transition
Finansijer: European Research Executive Agency
Program: HORIZON EUROPE
Broj projekta: 101058020
Trajanje: 01.09.2022-31.08.2027.
Institucija rukovodilac projekta: Analysis and Experimentation on Ecosystems Eric, Žif sir Ivet, Francuska
Partneri: 49 institucija iz Evrope
Koordinator aktivnosti u Institutu: dr Ankica Kondić-Špika
Učesnici iz Instituta: dr Ankica Kondić-Špika, dr Ana Marjanović-Jeromela, dr Dragana Miladinović, dr Jegor Miladinović, dr Tijana Zeremski, dr Dragana Trkulja, dr Jovica Vasin, dr Stanko Milić, dr Vuk Đorđević, dr Bilјana Kiprovski, dr Vladimir Aćin, dr Dragana Trkulјa, dr Svetlana Glogovac, Predrag Ranđelović
Link: https://agroserv.eu/
https://cordis.europa.eu/project/id/101058020
CROPINNO – Stepping up scientific excellence and innovation capacity for climate-resilient crop improvement and production
Finansijer: European Research Executive Agency
Program: HORIZON EUROPE
Broj projekta: 101059784
Trajanje: 01.09.2022-31.08.2025.
Institucija rukovodilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Novi Sad, Srbija
Rukovodilac projekta: dr Dragana Miladinović
Partneri: University of Padova, Italija; University of Rostock, Nemačka; Institute for Sustainable Agriculture, Španija; Forschungszentrum Jülich, Nemačka
Učesnici iz Instituta: dr Dragana Miladinović (rukovodilac projekta), dr Ankica Kondić-Špika, dr Aleksandra Radanović (WP5 lead), dr Tijana Zeremski, dr Jegor Miladinović, dr Ana Marjanović-Jeromela, dr Sandra Cvejić, dr Sonja Gvozdenac, dr Boško Dedić, dr Dragana Rajković, dr Siniša Jocić, dr Milan Jocković, dr Jelena Ovuka, dr Nada Hladni, dr Vuk Đorđević, dr Marina Ćeran, dr Goran Bekavac, dr Sonja Tančić-Živanov, dr Milan Mirosavljević, dr Sanja Mikić, dr Dragana Trkulja, dr Svetlana Glogovac, dr Biljana Kiprovski, dr Jelena Jocković, dr Vladimir Miklič, dr Nenad Dušanić, dr Velimir Radić, dr Nada Grahovac, Verica Takač, Nemanja Ćuk, Miloš Krstić, Marjana Vasiljević
Link: https://cordis.europa.eu/project/id/101059784
http://www.cropinno.org
HORIZON 2020
CROPDIVA
Climate resilient orphan crops for increased diversity in agriculture
Finansijer: European Research Executive Agency
Program: HORIZON 2020
Broj projekta: 101000847
Trajanje: 01.09.2021-31.08.2025.
Institucija rukovodilac projekta: Universiteit Ghent, Gent, Belgija
Partneri: 27 institucija iz 12 zemalja EU, UK, Srbije i Švajcarske
Koordinatori aktivnosti u Institutu: dr Vesna Župunski i dr Radivoje Jevtić
Učesnici iz Instituta: dr Radivoje Jevtić (Task 3.1 Leader), dr Vesna Župunski, dr Vladimir Sikora (Task 2.5 Leader), dr Vladimir Aćin, dr Sanja Mikić, dr Ljiljana Brbaklić, dr Milan Mirosavljević, dr Željko Milovac, dr Filip Franeta, dr Dragan Živančev, Anja Dolapčev Rakić
Link: https://cordis.europa.eu/project/id/101000847
https://www.cropdiva.eu/
Phy2Climate
A global approach for recovery of arable land through improved phytoremediation coupled with advanced liquid biofuel production and climate friendly copper smelting process
Finansijer: European Research Executive Agency
Program: HORIZON 2020
Broj projekta: 101006912
Trajanje: 01.01.2021-30.06.2025.
Institucija rukovodilac projekta: ITS Forderberatung GmbH, Beč, Austrija
Partneri: 15 institucija iz EU, Srbije i Argentine
Koordinator aktivnosti u Institutu: dr Tijana Zeremski
Učesnici iz Instituta: dr Jovica Vasin, dr Stanko Milić, dr Jordana Ninkov, dr Ana Marjanović-Jeromela, dr Nevena Nagl, dr Igor Balalić, dr Petar Mitrović, dr Željko Milovac, dr Jelena Marinković, dr Dragana Miljaković, dr Miloš Rajković, dr Goran Malidža, dr Filip Franeta, Milorad Živanov, Nadežda Stojanov
Link: https://cordis.europa.eu/project/id/101006912
https://www.phy2climate.eu/
ECOBREED – Increasing the efficiency and competitiveness of organic crop breeding
Finansijer: European Research Executive Agency
Program: HORIZON 2020
Broj projekta: 771367
Trajanje: 01.05.2018-29.02.2024.
Institucija rukovodilac projekta: Kmetijski Institut Slovenije, Slovenija
Partneri: 25 Institucije iz EU, Srbije, Kine i USA
Koordinator aktivnosti u Institutu: dr Vuk Đorđević
Učesnici iz Instituta: dr Vuk Đorđević, dr Jegor Miladinović, dr Vojin Đukić, dr Zlatica Mamlić, dr Marina Ćeran, dr Zorica Nikolić, dr Tijana Zeremski, dr Goran Malidža, dr Željko Milovac, dr Jelena Marinković, dr Mirjana Vasić, dr Miloš Rajković, dr Radivoje Jevtić, dr Dragan Živančev, dr Bojan Jocković, Predrag Ranđelović, Marjana Vasiljević
Link: https://cordis.europa.eu/project/id/771367/
https://ecobreed.eu/
Legumes Translated – Translating knowledge for legume-based farming for feed and food systems
Finansijer: European Research Executive Agency
Program: HORIZON 2020
Broj projekta: 817634
Trajanje: 01.11.2018-30.04.2022.
Institucija rukovodilac projekta: Johann Heinrich von Thuenen-Institut
Bundesforschungsinstitut fuer Laendliche Raeume, Wald and Fischerei, Nemačka
Partneri: 18 institucija iz Evrope
Koordinator aktivnosti u Institutu: dr Vuk Đorđević
Učesnici iz Instituta: dr Vuk Đorđević, dr Jegor Miladinović, dr Zlatica Mamlić, dr Marina Ćeran, dr Vojin Đukić, Marjana Vasiljević
Link: https://cordis.europa.eu/project/id/817634
https://www.legumestranslated.eu/
EUCLEG – Breeding forage and grain legumes to increase EU’s and China’s protein self-sufficiency
Finansijer: European Research Executive Agency
Program: HORIZON 2020
Broj projekta: 727312
Trajanje: 01.09.2017-31.12.2021.
Institucija rukovodilac projekta: Institut National De Recherche Pour l’Agriculture, l’Alimentation et l’Environnement (INRAE), Pariz, Francuska
Partneri: učesnici iz 38 zemalјa
Koordinator aktivnosti u Institutu: dr Dalibor Živanov
Učesnici iz Instituta: dr Dalibor Živanov, dr Vojislav Mihailović, dr Sanja Vasilјević, dr Snežana Katanski, dr Vuk Đorđević, dr Jegor Miladinović, dr Marina Ćeran, dr Tijana Zeremski, dr Jovica Vasin, dr Stanko Milić, dr Ksenija Taški-Ajduković, dr Nevena Nagl, dr Goran Malidža, dr Miroslav Zorić
Link: https://cordis.europa.eu/project/id/727312/
FAO
Enhanced quality and accessibility data and information for the environmental and soil protection in Serbia
Finansijer: Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO)
Broj projekta ili ugovora: LoA 06-103/3012
Trajanje: 29.08-30.12.2023.
Institucija rukovodilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Jordana Ninkov
Institucije partneri na projektu: Institut za zemljište Beograd, Agencija za zaštitu životne sredine
Projektni tim u Institutu: dr Jordana Ninkov, dr Snežana Jakšić, dr Jovica Vasin, mast. hem. Nadežda Stojanov
Linkovi: Link 1, Link 2, Link 3
GREANIEFIT – Redesigning the exploitation of small grains genetic resources towards increased sustainability of grain-value chain and improved farmers’ livelihoods in Serbia and Bulgaria
Finansijer: Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO)
Broj projekta ili ugovora: PR-166-Serbia
Trajanje: 15.06.2020-15.12.2024.
Institucija rukovodilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Sanja Mikić
Institucije partneri na projektu: Naučni institut za prehrambene tehnologije, Novi Sad; AgroBioinstitute, Sofija, Bugarska; Institut za biljne genetičke resurse, Sadovo, Bugarska
Projektni tim u Institutu: dr Sanja Mikić, dr Radivoje Jevtić, dr Ankica Kondić-Špika, dr Vesna Župunski, dr Dragan Živančev, dr Milan Mirosavljević, dr Ljiljana Brbaklić, dr Dragana Trkulja, dr Vera Popović, dr Vladimir Aćin, dr Sonja Ilin, dipl. mol. biolog master Verica Takač
Link: Link 1
Enhancement of Disaster Risk Reduction and Management (DRRM) Capacities and mainstreaming Climate Change Adaptation (CCA) practices into the Agricultural Sector in the Western Balkans
Trajanje: 8 meseci
Rukovodilac: dr Teodardo Calles, FAO
Članovi: The Food and Agriculture Organization-FAO, Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Beogradu, Institut za ratarstvo i povrtarstvo, institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju.
Kontakt: dr Ana Marjanović Jeromela
Ostali učesnici iz Instituta: dr Igor Balalić, dr Goran Malidža, dr Petar Mitrović, dr Željko Milovac, dr Miloš Rajković, dr Filip Franeta, dipl.mol.biolog master Dragana Rajković
COST
weedingMAPs – Non-chemical weed management in medicinal and aromatic plants (MAPs)
Finansijer: European Cooperation in Science and Technology (COST)
Broj projekta: CA23123
Trajanje: 27.09.2024-26.09.2028.
Rukovodilac projekta: Ms Anja Vieweger, Research Institute of Organic Agriculture FiBL, Frick, Švajcarska
Koordinator aktivnosti u Institutu: dr Milica Aćimović (Management Committee)
Projektni tim u Institutu: dr Milica Aćimović, dr Biljana Kiprovski, dr Tijana Zeremski
Link: https://www.cost.eu/actions/CA23123/
EU-NESA – Network for evidence synthesis in the agri-food sector
Finansijer: European Cooperation in Science and Technology (COST)
Broj projekta: CA23107
Trajanje: 01.10.2024-30.09.2028.
Rukovodilac projekta: Dr. Nicola Randall, Harper Adams University, Newport, Ujedinjeno Kraljevstvo
Koordinator aktivnosti u Institutu: Tanja Vunjak (Management Committee)
Projektni tim u Institutu: Tanja Vunjak, dr Ana Marjanović-Jeromela, mast. inž. polj. Marjana Vasiljević
Link: https://www.cost.eu/actions/CA23107/
RECROP – Reproductive enhancement of crop resilience to extreme climate
Finansijer: European Cooperation in Science and Technology (COST)
Broj projekta: CA22157
Trajanje: 04.10.2023-03.10.2027.
Rukovodilac projekta: Dr. Sotirios Fragkostefanakis, Goethe University, Frankfurt am Main, Nemačka
Koordinator aktivnosti u Institutu: dr Aleksandra Radanović (Management Committee, WG4 Leader)
Projektni tim u Institutu: dr Aleksandra Radanović, dr Ana Marjanović-Jeromela, dr Boško Dedić, dr Dragana Miladinović, dr Dragana Trkulja, dr Svetlana Glogovac, dr Marina Ćeran, dr Milan Jocković, dr Sandra Cvejić, dr Siniša Jocić, Srđan Zec
Link: https://www.cost.eu/actions/CA22157/
https://www.recrop-cost.com/
DIVERSICROP – Harnessing the potential of underutilized crops to promote sustainable food production
Finansijer: European Cooperation in Science and Technology (COST)
Broj projekta: CA22146
Trajanje: 17.10.2023-16.10.2027.
Rukovodilac projekta: Dr. Sonia Negrao, University College Dublin, Irska
Koordinator aktivnosti u Institutu: dr Nevena Nagl
Projektni tim u Institutu: dr Nevena Nagl, dr Ankica Kondić-Špika, dr Aleksandra Ilić, dr Ana Uhlarik, dr Andrej Sinjušin, dr Dragana Miladinović, dr Nada Grahovac, Milica Aleksić
Link: https://www.cost.eu/actions/CA22146/
https://diversicrop.eu/
SUSTAIN – Sustainable use of salt-affected lands
Finansijer: European Cooperation in Science and Technology (COST)
Broj projekta: CA22144
Trajanje: 03.10.2023-02.10.2027.
Rukovodilac projekta: Dr. Katarzyna Negacz, Stichting VU, Amsterdam, Holandija
Projektni tim u Institutu: dr Stanko Milić
Link: https://www.cost.eu/actions/CA22144/
https://sustaincostaction.eu/
PANGEOS – Pan-European Network of green deal agriculture and forestry Earth observation science
Finansijer: European Cooperation in Science and Technology (COST)
Broj projekta: CA22136
Trajanje: 06.11.2023-05.11.2027.
Rukovodilac projekta: Dr. Shawn Kefauver, Fundacio Centre de Recerca en Agrotecnologia, Španija
Projektni tim u Institutu: dr Ankica Kondić-Špika, dr Dragana Miladinović, dr Dragana Trkulja, dr Ana Marjanović-Jeromela
Link: https://www.cost.eu/actions/CA22136/
https://pangeos.eu/
FoodWaStop – Sustainable Network for agrofood loss and waste prevention, management, quantification and valorisation
Finansijer: European Cooperation in Science and Technology (COST)
Broj projekta: CA22134
Trajanje: 21.09.2023-20.09.2027.
Rukovodilac projekta: Prof Gianfranco Romanazzi, Università Politecnica delle Marche, Italija
Projektni tim u Institutu: dr Nada Grahovac, dr Siniša Jocić, dr Sandra Cvejić, dr Milan Jocković, dr Jelena Jocković, dr Nemanja Ćuk, Milica Aleksić
Link: https://www.cost.eu/actions/CA22134/
https://www.foodwastop.eu
BeSafeBeeHoney – Beekeeping products valorization and biomonitoring for the safety of bees and honey
Finansijer: European Cooperation in Science and Technology (COST)
Broj projekta: CA22105
Trajanje: 26.09.2023-25.09.2027.
Rukovodilac projekta: Dr. Andreia Freitas, Instituto Nacional De Investigaçao Agraria E Veterinaria, Portugalija
Koordinator aktivnosti u Institutu: dr Filip Franeta
Projektni tim u Institutu: dr Filip Franeta, dr Željko Milovac, dr Sonja Gvozdenac
Link: https://www.cost.eu/actions/CA22105/
ACRYRED – Reducing acrylamide exposure of consumers by a cereals supply-chain approach targeting asparagine
Finansijer: European Cooperation in Science and Technology (COST)
Broj projekta: CA21149
Trajanje: 18.10.2022-17.10.2026.
Rukovodilac projekta: prof Nigel Halford, Rothamsted Research, Harpenden, Ujedinjeno Kraljevstvo
Koordinator aktivnosti u Institutu: dr Dragan Živančev
Projektni tim u Institutu: dr Dragan Živančev, dr Sanja Mikić, MSc Verica Takač, dr Sonja Ilin, dr Nada Grahovac
Link: https://www.cost.eu/actions/CA21149/
T0P-AGRI Network – Towards zero pesticide agriculture: European network for sustainability
Finansijer: European Cooperation in Science and Technology (COST)
Broj projekta: CA21134
Trajanje: 19.09.2022-18.09.2026.
Rukovodilac projekta: dr Christian Huyghe, INRAE Centre Siège, Pariz, Francuska
Koordinator aktivnosti u Institutu: dr Dragana Miladinović
Projektni tim u Institutu: dr Dragana Miladinović, dr Ana Marjanović Jeromela, dr Jordana Ninkov, dr Sonja Gvozdenac, dr Nevena Nagl, dr Nada Grahovac
Link: https://www.cost.eu/actions/CA21134/
https://wissen.julius-kuehn.de/t0p-agri/
FULLRECOU4US – Cross-border transfer and development of sustainable resource recovery strategies towards zero waste
Finansijer: European Cooperation in Science and Technology (COST)
Broj projekta: CA20133
Trajanje: 28.09.2021-27.09.2025.
Rukovodilac projekta: Prof. Mohammad Taherzadeh, Hoegskolan i Boras, Boras, Švedska
Projektni tim u Institutu: dr Nada Grahovac, dr Sonja Gvozdenac
Link: https://www.cost.eu/actions/CA20133/
https://fullreco4us.eu/
EPI-CATCH – Epigenetic mechanisms of crop adaptation to climate change
Finansijer: European Cooperation in Science and Technology (COST)
Broj projekta: CA19125
Trajanje: 17.09.2020-16.09.2024.
Rukovodilac projekta: prof Federico Martinelli, Univerzitet u Firenci, Italija
Koordinator aktivnosti u Institutu: dr Dragana Miladinović
Projektni tim u Institutu: dr Dragana Miladinović, dr Aleksandra Radanović (Management Committee), dr Sandra Cvejić
Link: https://www.cost.eu/actions/CA19125/
https://www.epicatch.eu/
PlAgri – Plasma applications for smart and sustainable agriculture
Finansijer: European Cooperation in Science and Technology (COST)
Broj projekta: CA19110
Trajanje: 06.10.2020- 05.10.2024.
Rukovodilac projekta: prof. dr Nevena Puač, Institut za fiziku, Univerzitet u Beogradu
Projektni tim u Institutu: dr Nada Grahovac, dr Dušica Jovičić
Link: https://www.cost.eu/actions/CA19110/
https://plagri.eu/
INC – International Nucleome Consortium
Finansijer: European Cooperation in Science and Technology (COST)
Broj projekta: CA18127
Trajanje: 13.05.2019-13.11.2023.
Rukovodilac projekta: prof. Kerstin Bystricky, Université Toulouse III – Paul Sabatier, Tuluz, Francuska
Koordinator aktivnosti u Institutu: dr Ksenija Taški Ajduković (Management Committee)
Projektni tim u Institutu: dr Ksenija Taški Ajduković, dr Dragan Milić, dr Đura Karagić, dr Snežana Katanski, master Anja Dolapčev
Link: https://www.cost.eu/actions/CA18127/
https://inc-cost.eu/
PlantEd – Genome editing in plants – a technology with transformative potential
Finansijer: European Cooperation in Science and Technology (COST)
Broj projekta: CA18111
Trajanje: 25.04.2019-24.10.2023.
Rukovodilac projekta: dr Dennis Eriksson, Swedish University of Agricultural Sciences, Švedska
Koordinator aktivnosti u Institutu: dr Dragana Miladinović (Management Committee, WG2 leader)
Projektni tim u Institutu: dr Dragana Miladinović, dr Ankica Kondić Špika (Grant Manager), dr Ana Marjanović Jeromela, dr Sandra Cvejić, dr Dragana Rajković, dr Aleksandra Radanović, dr Milan Jocković
Link: https://www.cost.eu/actions/CA18111/
https://plantgenomeediting.eu/
SOURDOmICS – Sourdough biotechnology network towards novel, healthier and sustainable food and bioprocesses
Finansijer: European Cooperation in Science and Technology (COST)
Broj projekta: CA18101
Trajanje: 10.04.2019-09.10.2023.
Rukovodilac projekta: dr Joao Miguel Ferreira da Rocha, Institute of Sciences, Technologies and Agribusiness (ICETA), University of Porto, Portugal
Koordinator aktivnosti u Institutu: dr Dragan Živančev
Projektni tim u Institutu: dr Dragan Živančev, dr Radivoje Jevtić, dr Sanja Mikić, dr Vesna Župunski, dr Vladimir Aćin
Link: https://www.cost.eu/actions/CA18101
https://sourdomics.com/
INDEPTH – Impact of nuclear domains on gene expression and plant traits
Finansijer: European Cooperation in Science and Technology (COST)
Broj projekta: CA16212
Trajanje: 28.11.2017-27.04.2021.
Rukovodilac projekta: Prof. dr Christophe Tatout, Univerzitet u Klermontu, Francuska
Koordinatori aktivnosti u Institutu: dr Dragana Miladinović (Management Committee) i dr Ksenija Taški Ajduković (Management Committee)
Projektni tim u Institutu: dr Dragana Miladinović, dr Ksenija Taški Ajduković, dr Sandra Cvejić, dr Siniša Jocić, dr Ana Marjanović Jeromela, dr Aleksandra Dimitrijević, dr Boško Dedić, dr Milan Jocković, dr Živko Ćurčić, dr Nevena Nagl, dr Nada Grahovac, dipl. inž. – master Mihajlo Ćirić
Link: https://www.cost.eu/actions/CA16212/
https://indepth.brookes.ac.uk/
The quest for tolerant varieties – Phenotyping at plant and cellular level
Finansijer: European Cooperation in Science and Technology (COST)
Broj projekta: FA1306
Trajanje: 22.05.2014-21.05.2018.
Rukovodilac projekta: prof. dr Sebastien Carpentier, Faculty of Bioscience Engineering, Leven, Belgija
Koordinator aktivnosti u Institutu: dr Ankica Kondić-Špika (Management Committee)
Link: https://www.cost.eu/actions/FA1306/
http://www.plant-phenotyping.org/home_costfa1306
Strigolactones: biological roles and applications
Finansijer: European Cooperation in Science and Technology (COST)
Broj projekta: FA1206
Trajanje: 12.04.2013-11.04.2017.
Rukovodilac projekta: prof. dr. Cristina Prandi, University of Torino, Italija
Koordinator aktivnosti u Institutu: dr Dragana Miladinović (Management Committee)
Projektni tim u Institutu: dr Dragana Miladinović, dr Siniša Jocić, dr Ivana Imerovski, dr Sandra Cvejić, dr Aleksandra Dimitrijević, mr Boško Dedić, dipl. hem. – master Nada Grahovac
Link: https://www.cost.eu/actions/FA1206/
TritiGen – Triticeace genomics for the advancement of essential European crops
Finansijer: European Cooperation in Science and Technology (COST)
Broj projekta: FA0604
Trajanje: 02.05.2007-01.05.2011.
Rukovodilac projekta: prof. dr Alan H. Schulman, University of Helsinki, Institute of Biotechnology, Finska
Koordinator aktivnosti u Institutu: dr Ankica Kondić-Špika
Link: https://www.cost.eu/actions/FA0604/
Quality legume-based forage systems for contrasting environments
Finansijer: European Cooperation in Science and Technology (COST)
Broj projekta: 852
Trajanje: 2001-2006.
Rukovodilac projekta: prof. dr Áslaug Helgadottir, Agricultural University of Iceland, Island
Koordinator aktivnosti u Institutu: dr Dragan Milić
ERASMUS
BREEDTECH
Building Capacity in Plant Breeding and Biotechnology Education and Research through partnership program in Africa, Middle East and Europe for Agricultural Transformation
Broj: 101128862
Trajanje: 01.03.2024-28.02.2027.
Koordinator: Egerton University, Kenija
Koordinator za Institut: dr Dragana Miladinović
Učesnici iz Instituta: dr Dragana Miladinović, dr Ankica Kondić-Špika, dr Ana Marjanović Jeromela, prof. dr Jegor Miladinović, dr Vuk Đorđević, dr Goran Bekavac, dr Siniša Jocić, dr Vladimir Miklič, dr Sandra Cvejić, dr Marina Ćeran, dr Dragana Trkulja, dr Aleksandra Radanović, dr Sanja Mikić, dr Milan Mirosavljević, dr Ljiljana Brbaklić
ECPGR
EUROPEPLAND – Implementing a trans-European pepper landrace collection for resilient agriculture
Finansijer: European Cooperative Programme for Plant Genetic Resources (ECPGR)
Broj projekta ili ugovora: –
Trajanje: 01.09.2024-31.08.2026.
Rukovodilac projekta: dr Pasquale Tripodi, Council for Agricultural Research and Economics, Research Centre for Vegetable and Ornamental Crops, Italija
Institucije partneri na projektu: 12 partnerskih institucija
Koordinator projektnih aktivnosti u Institutu: dr Dario Danojević
Projektni tim u Institutu: dr Dario Danojević
Link: https://www.ecpgr.org/working-groups/solanaceae/europepland
INWHEATORY – Inventorying wheat on-farm diversity
Finansijer: European Cooperative Programme for Plant Genetic Resources (ECPGR)
Broj projekta ili ugovora: L23ROM166
Trajanje: 01.04.2023-31.12.2024.
Rukovodilac projekta: dr Lorenzo Raggi, Univerzitet u Peruđi, Italija
Institucije partneri na projektu: 18 partnerskih institucija
Koordinator projektnih aktivnosti u Institutu: dr Sanja Mikić
Projektni tim u Institutu: dr Sanja Mikić
Link: https://www.ecpgr.cgiar.org/working-groups/on-farm-conservation/inwheatory
ForEVA – Fostering the need of implementation of the ECPGR European Evaluation Network (EVA) on grain legumes
Finansijer: European Cooperative Programme for Plant Genetic Resources (ECPGR)
Trajanje: 01.03.2023-30.04.2024.
Rukovodilac projekta: dr Creola Brezeanu, Vegetable Research and Development Station Bacau, Rumunija
Partneri: preko 20 partnerskih institucija
Koordinator aktivnosti u Institutu: dr Aleksandra Ilić
Projektni tim u Institutu: dr Aleksandra Ilić
Link: https://www.ecpgr.cgiar.org/working-groups/grain-legumes/foreva
ExploDiv – Exploring of grain legumes diversity for sustainable European agri-food systems
Finansijer: European Cooperative Programme for Plant Genetic Resources (ECPGR)
Broj projekta ili ugovora: L23ROM193
Trajanje: 01.03.2023-30.11.2025.
Rukovodilac projekta: dr Creola Brezeanu, Vegetable Research and Development Station Bacau, Rumunija
Partneri: preko 20 partnerskih institucija
Koordinator aktivnosti u Institutu: dr Aleksandra Ilić
Projektni tim u Institutu: dr Aleksandra Ilić, dr Vuk Đorđević, dr Ana Uhlarik, dr Andrej Sinjušin
Link: https://www.ecpgr.cgiar.org/working-groups/grain-legumes/explodiv
Capturing Brassica Wild Relatives Diversity in South Eastern Europe (EUBRASWILD)
Finansijer: European Cooperative Programme for Plant Genetic Resources (ECPGR)
Trajanje: 01.10.2020-01.08.2023.
Rukovodilac projekta: Smiljana Goreta Ban, Institut za poljoprivredu i turizam Poreč, Poreč, Hrvatska
Koordinator aktivnosti u Institutu: dr Ana Marjanović Jeromela
Inclusion of crop wild relative sites in European in situ network
Finansijer: European Cooperative Programme for Plant Genetic Resources (ECPGR)
Trajanje: 2019-2021.
Koordinator aktivnosti u Institutu: dr Sreten Terzić
IAEA
Enhancing productivity and resilience to climate change of major food crops in Europe and Central Asia
Finansijer: International Atomic Energy Agency (IAEA)
Program: Technical Cooperation
Broj projekta: RER5024
Trajanje: 2020-2024.
Koordinator aktivnosti u Institutu: dr Dragana Miladinović
Učesnici iz Instituta: dr Dragana Miladinović, dr Ankica Kondić-Špika, dr Jegor Miladinović, dr Svetlana Balešević-Tubić, dr Aleksandra Radanović, dr Vuk Đorđević, dr Marina Ćeran, dr Milan Mirosavljević, dr Bojan Jocković
Evaluation and increase of natural and mutant genetic diversity in cereals using nuclear and molecular techniques
Finansijer: International Atomic Energy Agency (IAEA)
Program: Technical Cooperation
Broj projekta: RER/5/013
Trajanje: 2007-2010.
Koordinator aktivnosti u Institutu: dr Dragana Miladinović
IPA
C-FARMS – Climate smart soil for zero-carbon farms
Finansijer: EU Instrument for Pre-Accession Assistance (IPA)
Program: Interreg VI-A IPA Hungary – Serbia 2021-2027
Broj projekta ili ugovora: HUSRB/23S/11/034
Trajanje: 01.08.2024-31.01.2026.
Institucije rukovodioci projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad i Vackor Environment and Nature Protection Association, Budimpešta, Mađarska
Institucije partneri na projektu: Regionalna razvojna agencija Bačka d.o.o.
Rukovodioci projekta: dr Snežana Jakšić
Projektni tim u Institutu: dr Snežana Jakšić, dr Tijana Zeremski, dr Jordana Ninkov, dr Jovica Vasin, dr Stanko Milić, Milorad Živanov, Dušana Banjac, Dunja Anđelić
NET4DINAR – New emerging technologies for digitalized innovative agricultural research
Finansijer: EU Instrument for Pre-Accession Assistance (IPA)
Program: Interreg VI-A IPA Croatia – Serbia 2021-2027
Broj projekta ili ugovora: HR-RS00038
Trajanje: 01.07.2024-31.12.2025.
Institucije rukovodioci projekta: Poljoprivredni institut Osijek i Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodioci projekta: dr Dario Novoselović i dr Milan Mirosavljević
Projektni tim u Institutu: dr Milan Mirosavljević, dr Vladimir Aćin, dr Sanja Mikić, dr Ljiljana Brbaklić, dr Bojan Jocković
AGRINO 2 – Enhancing entrepreneurship and employment potential in cross-border region through innovation agricultural practices – Interreg IPA CBC Mađarska – Srbija
Br. HUSRB/1903/42/0059
Trajanje: 01.01.2021 – 30.06.2022.
Rukovodilac: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju
Partneri: Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, Fond “Evropski poslovi“ APV i Csongrad Megye Fejleszteseert Nonprofit Kft.
Kontakt: dr Tijana Zeremski
Ostali učesnici iz Instituta: dr Milica Aćimović, dr Biljana Kiprovski, dr Vladimir Sikora
AGRINNO – Agriculture innovation towards growth and employment in crossborder region Interreg – Interreg IPA CBC Hungary – Serbia
Br. HUSRB/1602/41/0042
Trajanje: 2018-2019.
Rukovodilac: Pokrajinski sekretarijat za polјopriverdu, vodoprivredu i šumarstvo
Partneri: Fond “Evropski poslovi“ APV, Institutu za ratarstvo i povrtarstvo i Csongrad Megye Fejleszteseert Nonprofit Kft.
Kontakt: dr Janko Červenski (IFVCNS)
Ostali učesnici iz Instituta: dr Jelica Gvozdanović Varga, dr Mirjana Vasić, dr Dario Danojević
IPA projekat Europske unije kroz međunarodnu saradnju Srbije i Hrvatske,
IMPACT ENVI – Implementation of cross-border joint actions toward environment protection in agriculture
Br. 2017HR-RS 182
Trajanje: 2017-2019.
Nosilac projekta: Poljoprivredna škola Osijek, Hrvatska
Partner na projektu: Institut za ratarstvo i povrtarstvo
Kontakt: dr Janko Červenski (IFVCNS)
Technical support to renewal of viticulture zoning of Montenegro, projekat Evropske unije u Crnoj Gori, Europe Aid
Trajanje: 2015-2017.
Rukovodilac projekta: Dr Pierfederico La Notte, Centro di Ricerca, Sperimentazione e Formazione in Agricoltura “Basile Caramia” Locorotondo, Bari, Italija
Koordinator aktivnosti u Institutu: dr Jordana Ninkov
Učesnici iz Instituta: dr Jovica Vasin, Štefan Hansman
PEASEMAKERS – Interdisciplinarno istraživanje o prošlosti i sadašnjosti mahunarki u cilju veće i održive proizvodnje proteina za dobrobit panonskih i evropskih poljoprivrednih proizvođača u budućnosti
Br. HUSRB/1203/214/123
Trajanje: 2015–2016.
Nosilac projekta: MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont, Segedin, Mađarska
Partner na projektu: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad, Srbija
Kontakt: dr Sanja Vasiljević (IFVCNS)
FARMADDINC – Novi načini uzgoja povrća na okućnicama u cilju stvaranja dodatnog prihoda i samozapošljavanja u prekograničnoj ruralnoj oblasti
Br. HUSRB/1203/213/122
Trajanje: 2012-2013.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad, Srbija
Partner na projektu: Kecskemeti Foiskola, Kečkemet, Mađarska
Kontakt: dr Janko Červenski (IFVCNS)
BIOCEREAL – Unapređenje strnih žita za konvencionalnu proizvodnju i biofarming
Br. HUSRB/1002/214/045-005
Trajanje: 2012-2013.
Nosilac projekta: Cereal Research Non-Profit Limited Company, Segedin, Mađarska
Partner na projektu: Megatrend Univerzitet, Fakultet za biofarming, Bačka Topola, Srbija
Podugovarač: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad, Srbija
CHAIN – Poljoprivreda u saradnji sa prirodom
Br. 2012/305-189
Trajanje: 2012-2014.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad, Srbija
Partner na projektu: Zavod za tlo, Hrvatski centar za poljoprivredu, hranu i selo, Osijek, Hrvatska
Kontakt: dr Tijana Zeremski (IFVCNS)
BILATERALNA SARADNJA
SUNFLOWER_GENOMED – Development of CRISPR-mediated resistance to fungal diseases in sunflower / Razvoj otpornosti na gljivična oboljenja posredstvom CRISPR tehnologije
Program: Program bilateralne naučne i tehnološke saradnje između Republike Srbije i Republike Turske
Broj projekta ili ugovora:026-02-07
Trajanje: 15.06.2024-14.06.2026.
Institucije rukovodioci projekta: Ondokuz Mayis University, Faculty of Science i Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodioci projekta: dr Kubilay Yildirim i dr Aleksandra Radanović
Projektni tim u Institutu: dr Aleksandra Radanović, dr Dragana Miladinović, dr Ankica Kondić-Špika, dr Siniša Jocić, dr Sandra Cvejić, dr Boško Dedić
Trypsin inhibitors’ activity in grain legumes / Aktivnost inhibitora tripsina u zrnenim mahunarkama
Program: Program bilateralne naučne i tehnološke saradnje između Republike Srbije i Republike Slovenije
Broj projekta ili ugovora: 337-00-110/2023-05/42
Trajanje: 01.07.2023-30.06.2025.
Institucije rukovodioci projekta: Poljoprivredni institut Slovenije, Ljubljana i Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodioci projekta: dr Lovro Sinkovič i dr Nevena Nagl
Projektni tim u Institutu: dr Nevena Nagl, dr Aleksandra Ilić, dr Ana Uhlarik, dr Andrej Sinjušin, dr Maja Ignjatov
Invasive plants as potential bioinsecticides for controlling storage pests / Invanzivne biljne vrste kao potencijalni bioinsekticidi za suzbijanje skladišnih štetočina
Program: Program bilateralne naučne i tehnološke saradnje između Republike Srbije i Republike Slovenije
Trajanje: 01.07.2023-30.06.2025.
Institucije rukovodioci projekta: Univerzitet u Ljubljani, Biotehnički fakultet i Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodioci projekta: dr Matej Vidrih i dr Sonja Gvozdenac
Projektni tim u Institutu: dr Sonja Gvozdenac, dr Dragana Miladinović, dr Sandra Cvejić, dr Jelena Ovuka, mast. inž. polj. Miloš Krstić
Molekularna dijagnostika fitopatogena iz roda Fusarium i selekcija bakterijskih antagonista za njihovu biološku kontrolu – Program bilateralne naučne i tehnološke saradnje između Republike Srbije i Republike Belorusije
Broj: 337- 00-00230/2022-09/07
Trajanje: 2022-2024.
Institucija učesnik u Srbiji: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Novi Sad
Koordinator projekta u Srbiji: dr Dragana Milјaković
Partnerska institucija: Institut eksperimentalne botanike „V.F.Kuprevič“ Nacionalne akademije nauka Belarusije
Koordinator projekta u Belorusiji: Marina Mandrik-Litvinkovič
Učesnici iz Centra za leguminoze: dr Jelena Marinković, dr Maja Ignjatov, dr Dragana Milošević, dr Snežana Jakšić
Metaboličko profilisanje i farmaceutski potencijal genotipova lucerke, deteline i soje u Belorusiji i Srbiji: razvoj metodološke platforme i digitalnih biblioteka metaboloma za naučnu primenu – Program bilateralne naučne i tehnološke saradnje između Republike Srbije i Republike Belorusije
Broj: 337- 00-00230/2022-09/11
Trajanje: 2022-2024.
Institucija učesnik u Srbiji: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Novi Sad
Koordinator projekta u Srbiji: dr Sanja Vasilјević
Partnerska institucija: Institut eksperimentalne botanike „V.F.Kuprevič“ Nacionalne akademije nauka Belarusije
Koordinator projekta u Belorusiji: Olga Kandelinskaja
Učesnici iz Centra za leguminoze: prof. dr Jegor Miladinović, dr Zorica Nikolić, dr Snežana Katanski
Volovod na suncokretu-komparativno istraživanje virulentnosti i diverziteta populacija parazita u Kini i Srbiji – Program bilateralne naučne i tehnološke saradnje između Republike Srbije i Republike Kine
Trajanje: 2021-2022.
Rukovodilac: dr Boško Dedić
Partnerska institucija: Inner Mongolia Agricultural University
Oplemenjivanje linija, sorti i F1 hibrida povrća sa visokim potencijalom za kvalitet – Program bilateralne naučne i tehnološke saradnje između Republike Srbije i Republike Kine
Trajanje: 2021-2022.
Rukovodilac: dr Milka Brdar Jokanović
Partnerska institucija: Beijing Vegetable Research Center, Beijing Academy of Agriculture and Forestry Sciences
Evaluation for reintroduction of forgoten and under-utilized crops from Brassica sp. and Lathyrus sp. – Program bilateralne naučne i tehnološke saradnje između Republike Srbije i Republike Slovenije
Br. 337-00-21/2020-09/14
Trajanje: 2020-2022.
Rukovodilac: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju i Poljoprivredni institut Slovenije, Ljubljana
Kontakt: dr Ana Marjanović Jeromela
Partnerska institucija: Poljoprivredni institut Slovenije
Ostali učesnici iz Instituta: dr Mirjana Vasić, dr Nevena Nagl, dr Dalibor Živanov, dipl.biol.-master Aleksandra Savić, dipl.mol.biol.-master Dragana Rajković.
SOYSEEDGEN – Genetic determinacy of soybean seed vigour – Program bilateralne naučne i tehnološke saradnje između Republike Srbije i Republike Francuske
Trajanje: 2020-2021.
Rukovodilac: dr Julija Butinik i dr Vuk Đorđević
Kontakt: dr Vuk Đorđević
Partnerska Institucija: INRA
Ostali učesnici iz Instituta: dr Svetlana Balešević Tubić, dr Kristina Petrović, dr Marina Ćeran, dr Zlatica Miladinov, Predrag Ranđelović
Razvoj metoda evaluacije tolerantnosti šećerne repe na sušu u agroekološkim uslovima Srbije i Belorusije – Program bilateralne naučne i tehnološke saradnje između Republike Srbije i Republike Belorusije
Trajanje: 2020-2021.
Rukovodilac: dr Živko Ćurčić, Institut za ratarstvo i povrtarstvo, institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju
Partnerska institucija: Институт експерименталне ботанике „В.Ф.Купревич“ Беларуске aкадемије наука
Ostali učesnici iz Instituta: dr Nevena Nagl, dr Igor Balalić, dr Ana Marjanović Jeromela
Razvoj efikasnih biopreparata za povećanje produktivnosti novih genotipova stočnog graška u održivim sistemima proizvodnje u Belorusiji i Srbiji – Program bilateralne naučne i tehnološke saradnje između Republike Srbije i Republike Belorusije
Trajanje: 2020-2021.
Rukovodilac: dr Snežana Katanski, Institut za ratarstvo i povrtarstvo, institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju
Partnerska institucija: Институт експерименталне ботанике „В.Ф.Купревич“ Беларуске aкадемије наука
Ostali učesnici iz Instituta: dr Sanja Vasiljević, dr Vojislav Mihailović, dr Dragana Bjelić, dr Dalibor Živanov
Alternativna žita i uljarice kao izvor zdravstveno bezbedne hrane i važna sirovina za proizvodnju biodizela – Program bilateralne naučne i tehnološke saradnje između Republike Srbije i Republike Crne Gore
Trajanje: 2019-2021.
Rukovodioci projekta: dr Vera Popović (IFVCNS) & prof. dr Zoran Jovović, Biotehnički fakultet, Podgorica
Ostali učesnici iz Instituta su: dr Ana Marjanović Jeromela, dr Vladimir Sikora, dr Sanja Mikić, dr Biljana Kiprovski
Povećanje kapaciteta za izmene hemijskog sastava zrna proteinskih i uljanih poljoprivrednih kultura – Program bilateralne naučne i tehnološke saradnje između Republike Srbije i Republike Austrije
Br: 451-03-02141/2017-09/38
Trajanje: 2018-2020.
Koordinatori projekta: dr Marina Ćeran (IFVCNS) & Prof. Dr. Johann Vollmann, University of Natural Resources and Life Sciences, Vienna – BOKU
Ostali učesnici iz Instituta su: dr Svetlana Balešević-Tubić, dr Jegor Miladinović, dr Ana Marjanović-Jeromela, dr Vuk Đorđević, dr Nada Grahovac
Razvoj novih ekološki prihvatlјivih preparata za povećanje efektivnosti simbioze i produktivnosti leguminoza u agroekološkim uslovima Srbije i Belorusije – Program bilateralne naučne i tehnološke saradnje između Republike Srbije i Republike Belorusije
Br: 451-03-003036/2017-09/05
Trajanje: 2018–2019.
Koordinatori projekta: dr Dragana Bjelić, Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad (IFVCNS) & Olga Kandelinskaja, Institut eksperimentalne botanike „V.F.Kuprevič“ Nacionalne akademije nauka Belarusije
Ostali učesnici iz Instituta su: dr Jelena Marinković, dr Mirjana Vasić, dr Sanja Vasilјević, dr Vojin Đukić, dipl. biol. – master Aleksandra Savić
Razvoj molekulatnih tehnika za pobolјšanje genetičke čistoće semena suncokreta – čist suncokret – Program bilateralne naučne i tehnološke saradnje između Republike Srbije i Republike Nemačke (Nemačka služba za akademsku razmenu – DAAD)
Br: 451-03-01732/2017-09/3
Trajanje: 2018-2019.
Rukovodilac projekta sa srpske strane: dr Aleksandra Dimitrijević (IFVCNS) & prof. dr. Renate Horn, Faculty of Mathematics and Natural Sciences, Rostock
Ostali učesnici iz Instituta su: dr Dragana Miladinović, dr Siniša Jocić, dr Vladimir Miklič, dr Sandra Cvejić, dr Milan Jocković
Soja – izvor proteina za Evropu – Program bilateralne naučne i tehnološke saradnje između Republike Srbije i Republike Nemačke
Br. 451-03-01039/2015-09/23
Trajanje: 2016-2017.
Koordinatori projekta: dr Jegor Miladinović (IFVCNS) & Joachim Eder, Bayerische Landesanstalt Fuer Landwirtschaft, Bayern
Ostali učesnici iz Instituta su: dr Svetlana Balešević Tubić, dr Dragana Miladinović, dr Vuk Đorđević, dr Marina Tomičić, i dipl. inž. – master Zlatica Miladinov
Lanik (Kamelina) – održiva ulјana bilјna vrsta budućnosti – Program bilateralne naučne i tehnološke saradnje između Republike Srbije i Republike Austrije
Br. 451-03-01039/2015-09/42
Trajanje: 2016-2017.
Koordinatori projekta: dr Ana Marjanović-Jeromela (IFVCNS) & Johann Vollmann, University of Natural Resources and Life Sciences, Vienna – BOKU
Ostali učesnici iz Instituta su: dr Sandra Cvejić, dr Siniša Jocić, dr Dragana Miladinović, dr Milan Jocković, dr Želјko Milovac
Regional cooperation to mitigate negative effects of global climate changes on soybean production through selective soybean breeding, u okviru GIZ projekta „Kvalitetna soja bez GMO iz Dunavske regije“
Trajanje: 2016.
Koordinator projekta: dr Vuk Đorđević (IFVCNS)
Učesnici iz Instituta: dr Jegor Miladinović, dr Svetlana Balešević Tubić, dr Miloš Vidić, dr Marina Ćeran, dipl. inž. – master Zlatica Miladinov
Primjena biljnog hormona citokinina u svrhu smanjenja posljedica stresa izazvanih zaslanjivanjem zemljišnog supstrata, projekat Ministarstva nauke i tehnologije Republike Srpske
Trajanje: 2016.
Rukovodilac: prof. dr Vida Todorović, Polјoprivredni fakultet Univerziteta u Banjoj Luci
Učesnik iz Instituta: dr Bilјana Kiprovski (IFVCNS)
Kolekcionisanje, karakterizacija i regeneracija genetičkih resursa povrća, projekat Instituta za genetičke resurse Univerziteta u Banja Luci, projekat Ministarstva nauke i tehnologije Republike Srpske
Trajanje: 2016.
Rukovodilac projekta: prof. dr Vida Todorović, Polјoprivredni fakultet Univerziteta u Banjoj Luci
Učesnik iz Instituta: dr Mirjana Vasić (IFVCNS)
Opredelenie perspektivnыh k vozdelыvaniю na severo-vostoke Kazahstana gibridov podsolnečnika selekcii Novi Sad (Serbiя) i razrabotka tehnologii ih semenovodstva na orošenii v Pavlodarskoй oblasti, projekat Komiteta za nauku Ministarstva obrazovanja i nauke Republike Kazahstan
Br. 201/2
Trajanje: 2015-2017.
Koordinator projekta: dr Vladimir Miklič (IFVCNS)
Učesnik iz Instituta: dr Jelena Ovuka
STRESSLESS – Poljoprivredni značaj odnosa portugalskih i srpskih lokalnih populacija sastrice (Lathyrus sativus) prema abiotičkom stresu – Program bilateralne naučne i tehnološke saradnje između Republike Srbije i Republike Portugal
Br. 451-03-01765/2014-09/18
Trajanje: 2015-2016.
Koordinatori projekta: dr Aleksandar Mikić (IFVCNS) & dr Maria Charlota Vaz Patto, Instituto de Tecnologia Quimica e Biologica – ITQB
Ostali učesnici iz Instituta: dr Vojislav Mihailović, dr Sanja Vasilјević, dr Vuk Đorđević, dr Marina Ćeran, dipl. inž. – master Dalibor Živanov
Praćenje genetički modifikovanih organizama u medu – Program bilateralne naučne i tehnološke saradnje između Republike Srbije i Republike Portugal
Br. 451-03-01765/2014-09/07
Trajanje: 2015-2017.
Koordinatori projekta: dr Zorica Nikolić (IFVCNS) & dr Isabel Mafra, Instituto de Ciencias e Tecnologias Agrarias e Agro-Alimentares Universidade do Porto
Ostali učesnici iz Instituta: dr Maja Ignjatov, dr Dragana Milošević, dr Dušica Jovičić, dr Gordana Petrović, dr Gordana Tamindžić
Soja za lјudsku ishranu – Program bilateralne naučne i tehnološke saradnje između Republike Srbije i Republike Kine
Br. 3-10
Trajanje: 2015-2017.
Koordinatori projekta: dr Svetlana Balešević Tubić (IFVCNS) & dr Liu Lijun, Industrial Crops Institute, Heilongjiang Academy of Agricultural Sciences
Ostali učesnici iz Instituta: dr Jegor Miladinović, dr Vuk Đorđević, dr Marina Tomičić i dipl. inž. – master Zlatica Miladinov
DIVERZEATY – Pristupi u agronomskoj evaluaciji i molekularnoj karakterizaciji lokalne germplazme kukuruza za dobrobit hibridne ere – Program bilateralne naučne i tehnološke saradnje između Republike Srbije i Republike Francuske
Br. 451-03-3455/2013-09/02.
Trajanje: 2014-2015.
Koordinatori projekta: dr Milisav Stojaković (IFVCNS) & dr Alain Charcosset (INRA)
Ostali učesnici iz Instituta: dr Milisav Stojaković, dr Sanja Mikić, dr Bojan Mitrović
Razvoj i implementacija novih genotipova suncokreta razmenom genetičkog materijala i unapređenjem postojećih tehnologija – Program bilateralne naučne i tehnološke saradnje između Republike Srbije i Republike Kine
Br. 680-00-00557/2013-09/11
Trajanje: 2013-2015.
Koordinatori projekta: dr Vladimir Miklič (IFVCNS) & dr Huang Xutang, Industrial Crops Institute, Heilongijang Academy of Agricultural Sciences, Harbin
Ostali učesnici iz Instituta: dr Siniša Jocić, dr Igor Balalić, dr Jelena Mrđa
Razvoj novih ekološki prihvatlјivih aparata za povećanje produktivnosti i aktivaciju otpornosti leguminoza – Program bilateralne naučne i tehnološke saradnje između Republike Srbije i Republike Belorusije
Trajanje: 2013-2015.
Koordinatori projekta: dr Brankica Tanović, Institut za pesticide i zaštitu životne sredine, Beograd & dr Olga Kandelinskaja Ljvovna, Kuprevich Institute of Experimental Botany
Ostali učesnici iz Instituta: dr Mirjana Vasić, dr Jelena Marinković
OSTALI MEĐUNARODNI PROJEKTI
Intercropping in maize growing for sustainable agriculture
Finansijer: Agricultural Academy, Sofia, Bugarska
Broj projekta ili ugovora: ZFTK 40
Trajanje: 01.01.2024-31.12.2027.
Institucija rukovodilac projekta: Maize Research Institute Knezha, Bugarska
Rukovodilac projekta: prof. dr Viliana Vasileva
Institucije partneri na projektu: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad i Poljoprivredni fakultet u Kruševcu Univerziteta u Nišu
Projektni tim u Institutu: prof. dr Vera Popović, dr Milosav Babić
Tranzicija otpadnog mulja do komposta
Finansijer: Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), u okviru projekta “EU za Zelenu agendu u Srbiji”
Program: Izazov za inovativna rešenja u oblasti cirkularne ekonomije
Broj projekta ili ugovora: 00139323/00129089/2023/7
Trajanje: 25.03.2024-20.12.2025.
Institucija rukovodilac projekta: Regionalna Deponija d.o.o. Subotica
Rukovodilac projekta: Bjanka Čuturilo
Institucije partneri na projektu: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Koordinator projektnih aktivnosti u Institutu: dr Jovica Vasin
Projektni tim u Institutu: dr Jovica Vasin, dr Stanko Milić, dr Jordana Ninkov, dr Snežana Jakšić
Link: https://www.undp.org/sr/serbia/projects/eu-za-zelenu-agendu-u-srbiji
OT4D/PPP – Uspostavljanje održivog lanca vrednosti i odgovarajućeg inovativnog sistema proizvodnje suncokreta u uslovima klimatskih promena
Trajanje: 01.04.2022-01.01.2024.
Koordinator projekta: Vojvođanski klaster organske poljoprivrede
Partneri: Halba, Švajcarska; Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad, Srbija
Koordinator aktivnosti u Institutu: dr Brankica Babec
Učesnici iz Instituta: dr Brankica Babec, dr Sonja Gvozdenac, dr Dragana Rajković, dr Milica Aćimović, dr Sanja Vasiljević, dr Miloš Rajković, dr Jordana Ninkov, dr Snežana Jakšić, Milorad Živanov, Nemanja Ćuk, Miloš Krstić, Ivana
Stanivuković, Dušana Banjac
Link: https://www.linkedin.com/company/sustainable-sunflower-value-chain-ot4d-ppp-project/
Improving C-balances on livestock-free organic farms for the sequestration of atmospheric carbon
Finansijer: Nemačko ministarstvo za ekonomska pitanja i klimatske akcije preko European Climate Initiative (EUKI)
Broj projekta ili ugovora: 17.9045.0-003.20
Trajanje: 01.09.2021-31.12.2023.
Institucija rukovodilac projekta: Naturland – Association for Organic Agriculture
Rukovodilac projekta: Werner Vogt-Kaute
Partneri: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad i Kmetijski inštitut Slovenije
Koordinator aktivnosti u Institutu: dr Snežana Jakšić
Učesnici iz Instituta: dr Snežana Jakšić, dr Jovica Vasin, dr Jordana Ninkov
Link: https://www.euki.de/en/euki-projects/c-balances/
ESFRI project EMPHASIS: Pan European infrastructure on phenotyping
Trajanje: 2017-2022.
Nacionalni koordinator: dr Ankica Kondić-Špika
SMARTLEG – Efficient management of resources for smart legumes utilization
Broj projekta: L17HQ110
Trajanje: 2017-2018.
Rukovodilac projekta: dr Vladimir Meglič, Kmetijski inštitut Slovenije
Partneri: Vegetable Research and Develepment Station–Boku, Rumunia, Institut za genetičke resurse, Banja Luka i Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad, Srbija
Koordinator aktivnosti u Institutu: dr Mirjana Vasić
STAR – Serbia transitional agricultural reform: Monitoring, use and preservation of vineyard soils
Finansijer: IBRD World Bank
Trajanje: 2010-2011.
Koordinator aktivnosti u Institutu: dr Jovica Vasin
SEE-ERA.NET & SEEDNET
SEELEGUMES – Sustainable preservation of indigenous South East European legumes and their traditional food and feed products
Br. ERA 168
Trajanje: 2010-2012.
Koordinator projekta: prof. dr Branko Ćupina, Univerzitet u Novom Sadu, Poljoprivredni fakultet
Učesnik na projektu: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad, Srbija
Kontakt: dr Aleksandar Mikić (IFVCNS)
http://polj.uns.ac.rs/~seelegumes/index.html
South East European Solanaceae germplasm collection, conservation and sustainable use
Trajanje: 2010.
Kontakt: dr Mirjana Vasić (IFVCNS)
Inventorying and collecting of indigenous onion (Allium cepa L.) and leek (Allium porrum L.) germplasm for further ex-situ conservation
Trajanje: 2010.
Kontakt: dr Jelica Gvozdanović Varga (IFVCNS)
Regional collecting expedition and ex situ conservation of Trifolium pratense L. and Festuca pratensis Huds., Dactylis glomerata L. and Medicago falcata L.
Trajanje: 2010.
Kontakt: dr Sanja Vasiljević (IFVCNS)
Research into new genetic variability in peas and faba beans, to develop these protein crops in sustainable agriculture
Trajanje: 2010.
Koordinator projekta: dr Gerard Duc, INRA, Francuska
Kontakt: dr Aleksandar Mikić (IFVCNS)
Phenotyping and genotyping of cereal genetic resources to improve tolerance to abiotic and biotic stresses
Trajanje: 2007-2008.
Koordinator projekta: Agricultural Research Institute, Department of Cereal Resistance Breeding, Mađarska
Učesnik na projektu: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad, Srbija
Kontakt: dr Ankica Kondić Špika (IFVCNS)
FP7 & FP6
FP7 PROJEKTI
LEGATO – Legumes for the agriculture of tomorrow
Br. H2020-RUR-2018-1
Trajanje: 2014-2017.
Koordinator projekta: dr Richard Thompson, INRA, Francuska
Partner na projektu: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad, Srbija
Kontakt: dr Aleksandar Mikić (IFVCNS)
http://www.legato-fp7.eu
TESTA – Seed health: development of seed treatment methods, evidence for seed transmission and assessment of seed health
Br. 311875
Trajanje: oktobar 2012 – januar 2016.
Koordinator projekta: dr Christine Henry, Fera, Ujedinjeno Kraljevstvo
Glavni partner: prof. dr Emilio Stéfani, University of Modena & Reggio Emilia – UNIMORE, Italija
Podugovarač: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad, Srbija
Kontakt: dr Radivoje Jevtić (IFVCNS)
https://secure.fera.defra.gov.uk/testa/index.cfm
EPPN – European Plant Phenotyping Network
Br. 284443 (FP7 Integrating Activities)
Specific projects: Genotype-dependent interactive effects of nitrogen and water supply on wheat growth and productivity under greenhouse conditions (WHEAT_N_SHOOT), Genotype-dependent interactive effects of nitrogen and water supply on root development in wheat under greenhouse conditions (WHEAT_N_ROOT)
Trajanje: 2012-2015.
Koordinator projekta: dr Ulrich Schurr, Forschungszentrum Jülich, Nemačka
Glavni partner: Cereal Research Non-Profit Ltd. Company and Biological Research Centre, Segedin, Mađarska
Podugovarač: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad, Srbija
Kontakt: dr Ankica Kondić Špika (IFVCNS)
http://www.plant-phenotyping-network.eu
ADAPTAWHEAT – Genetics and physiology of wheat development to flowering: tools to breed for improved adaptation and yield potential
Br. 289842
Trajanje: 2011-2015.
Koordinator projekta: dr Simon Griffiths, John Innes Center, Ujedinjeno Kraljevstvo
Partner na projektu: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad, Srbija
Kontakt: dr Ankica Kondić Špika (IFVCNS)
https://www.jic.ac.uk/ADAPTAWHEAT/
LEGUME FUTURES – Legume-supported cropping systems for Europe
Br. 245216
Trajanje: 2010-2014.
Koordinator projekta: dr Bob Rees, Scottish Agricultural College – SAC, Ujedinjeno Kraljevstvo
Partner na projektu: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad, Srbija
Kontakt: dr Aleksandar Mikić (IFVCNS)
http://www.legumefutures.de/welcome.html
FP6 PROJEKTI
RRP-CMEP – Reinforcement of the research potential in Centre for Meteorology and environmental predictions
Br. 43670
Trajanje: 2007-2009.
Koordinator projekta: prof. dr Dragutin T. Mihailović, Centar za meteorologiju i modeliranje životne sredine, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
Partner na projektu: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad, Srbija
Kontakt: dr Radivoje Jevtić (IFVCNS)
http://cordis.europa.eu/project/rcn/84018_en.html
ADAGIO – Adaptation of agriculture in European regions at environmental risk under climate change
Br. 044210
Trajanje: 2007-2009.
Koordinator projekta: prof. dr Josef Eitzinger, BOKU, Austrija
Glavni partner: prof. dr Dragutin T. Mihailović, Centar za meteorologiju i modeliranje životne sredine, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
Učesnik na projektu: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad, Srbija
Kontakt: dr Radivoje Jevtić (IFVCNS)
http://www.adagio-eu.org/
GLIP – Grain legumes integrated project & GL-TTP – Grain Legumes Technology Transfer Platform
Br. 506223
Trajanje: 2005-2008.
Koordinator projekta: dr Aleksandar Mikić, Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi sad, Srbija
Kontakt: dr Aleksandar Mikić (IFVCNS)
http://www.pcgin.org/GLIP/pubrep.pdf
FOND ZA NAUKU REPUBLIKE SRBIJE
SafeSeed – New biorational methods for stored seed pest control and protection: To serve and prevent
Finansijer: Fond za nauku Republike Srbije
Program: Prizma
Broj projekta: 6691
Trajanje: 01.01.2024-31.12.2026.
Institucija rukovodilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Sonja Gvozdenac
Partneri: Poljoprivredni fakultet, Univerzitet u Novom Sadu; Agronomski fakultet u Čačku, Univerzitet u Kragujevcu; Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
Projektni tim u Institutu: dr Sonja Gvozdenac, dr Aleksandra Ilić, dr Nevena Nagl, dr Jelena Ovuka, dr Dušan Stanisavljević, dr Aleksadra Nastasić, Miloš Krstić
Link: https://ifvcns.rs/safeseed/
SoyPredict – Soybean yield prediction using multi-omics data integration
Finansijer: Fond za nauku Republike Srbije
Program: Prizma
Broj projekta: 6788
Trajanje: 01.01.2024-31.12.2026.
Institucija rukovodilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Vuk Đorđević
Projektni tim u Institutu: dr Vuk Đorđević, dr Jegor Miladinović, dr Marina Ćeran, dr Vojin Đukić, Marjana Vasiljević, Simona Jaćimović, Predrag Ranđelović
NutSens_PumpBreed – Nutrition-sensitive breeding of Cucurbita plants
Finansijer: Fond za nauku Republike Srbije
Program: Prizma
Broj projekta: 6680
Trajanje: 01.12.2023-30.11.2026.
Institucija rukovodilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Milka Brdar-Jokanović
Partneri: Institut za nizijsko šumarstvo i životnu sredinu, Novi Sad; Naučni institut za prehrambene tehnologije, Univerzitet u Novom Sadu
Projektni tim u Institutu: dr Milka Brdar-Jokanović, dr Biljana Kiprovski
Link: https://nutsenspumpbreed.org/
ReNBES – Natural based efficient solution for remediation and revitalization of contaminated locations using energy crops
Finansijer: Fond za nauku Republike Srbije
Program: Prizma
Broj projekta: 6769
Trajanje: 01.12.2023-30.11.2026.
Institucija rukovodilac projekta: Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
Partner: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: prof. dr Snežana Maletić
Koordinator aktivnosti u Institutu: dr Stanko Milić
Projektni tim u Institutu: dr Stanko Milić, dr Tijana Zeremski, Ivana Bajić
Link: https://renbes.pmf.uns.ac.rs/
SmartSun – Creating climate smart sunflower for future challenges
Finansijer: Fond za nauku Republike Srbije
Program: Ideje
Broj projekta: 7732457
Trajanje: 01.01.2022-31.12.2024.
Institucija rukovodilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Sandra Cvejić
Partneri: Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu; Fakultet tehničkih nauka, Univerzitet u Novom Sadu
Projektni tim u Institutu: dr Sandra Cvejić, dr Aleksandra Radanović, dr Dragana Miladinović, dr Siniša Jocić, dr Nada Hladni, dr Milan Jocković, dr Sonja Gvozdenac, dr Boško Dedić, dr Jelena Jocković, dr Brankica Babec, Nemanja Ćuk
Link: https://ifvcns.rs/smart-sun/
FOND ZA INOVACIONU DELATNOST REPUBLIKE SRBIJE
Procena stimulativnog efekta Trichoderma na klijanje semena i rani porast uljane repice i belog kukuruza u cilju razvoja biopreparata za njihovo poboljšanje
Finansijer: Fond za inovacionu delatnost Republike Srbije
Program: Transfer tehnologija
Broj projekta ili ugovora: TTP 1163
Trajanje: 15.10.2023-15.02.2025.
Institucija rukovodilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Sonja Tančić-Živanov
Projektni tim u Institutu: dr Sonja Tančić-Živanov, dr Ana Marjanović-Jeromela, dr Nevena Nagl, dr Aleksandra Nastasić
VinMap – Optimizacija proizvodnje grožđa sveobuhvatnim mapiranjem vinograda
Finansijer: Fond za inovacionu delatnost Republike Srbije
Program: Dokaz koncepta
Broj projekta ili ugovora: 5154
Trajanje: 2020-2021.
Institucija rukovodilac projekta: Univerzitet u Novom Sadu, Poljoprivredni fakultet
Koordinator projektnih aktivnosti u Institutu: dr Jordana Ninkov
ECOPEST – Development of new biopesticides for seed protection
Finansijer: Fond za inovacionu delatnost
Program: Program saradnje nauke i privrede
Broj projekta: 50148 (Innovation fund project)
Trajanje: 2019.
Rukovodilac projekta: dr Dejan Pljevljakušić, Institut za proučavanje lekovitog bilja “Dr Josif Pančić”, Beograd
Partneri: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad; Herba d.o.o., Beograd
Koordinator aktivnosti u Institutu: dr Dragana Miladinović
Učesnici iz Instituta: dr Dragana Miladinović, dr Sonja Gvozdenac, dr Sandra Cvejić, dr Boško Dedić, dr Ana Marjanović-Jeromela, dr Siniša Jocić, dr Vladimir Miklič, dr Jelena Ovuka, dr Aleksandra Radanović, dr Milan Jocković
MINISTARSTVO NAUKE, TEHNOLOŠKOG RAZVOJA I INOVACIJA REPUBLIKE SRBIJE
Poboljšanje sorti, hibrida i tehnologije šećerne repe
Br. TR-31015
Trajanje: 2011-2019.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Nevena Nagl (IFVCNS)
Interdisciplinarni pristup stvaranju novih sorti soje i unapređenja gajenja i dorade semena
Br. TR-31022
Trajanje: 2011-2019.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Jegor Miladinović (IFVCNS)
Savremeno oplemenjivanje strnih žita za sadašnje i buduće potrebe
Br. TR-31066
Trajanje: 2011-2019.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Ankica Kondić Špika (IFVCNS)
Razvoj novih sorti i poboljšanja tehnologija proizvodnje uljanih biljnih vrsta za različite namene
Br. TR-31025
Trajanje: 2011-2019.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Ana Marjanović Jeromela (IFVCNS)
Povećanje tržišnog značaja krmnih biljaka oplemenjivanjem i optimizacijom tehnologije proizvodnje semena
Br. TR-31024
Trajanje: 2011-2019.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Đura Karagić (IFVCNS)
Unapređenje proizvodnje kukuruza i sirka u uslovima stresa
Br. TR-31073
Trajanje: 2011-2019.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Aleksandra Nastasić (IFVCNS)
Stanje, tendencije i mogućnosti povećanja plodnosti poljoprivrednog zemljišta u Vojvodini
Br. TR-31072
Trajanje: 2011-2019.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Jovica Vasin (IFVCNS)
Stvaranje sorata i hibrida povrća za gajenje na otvorenom polju i zaštićenom prostoru
Br. TR-31030
Trajanje: 2011-2019.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Jelica Gvozdanović Varga (IFVCNS)
Unapređenje tehnologije gajenja krmnih biljaka na oranicama i travnjacima
Br. TR-31016
Trajanje: 2011-2019.
Nosilac projekta: Univerzitet u Novom Sadu, Poljoprivredni fakultet
Učesnik na projektu: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: prof. dr Branko Ćupina
Razvoj novih tehnologija za savremenu i održivu proizvodnju povrća
Br. TR-31036
Trajanje: 2011-2019.
Nosilac projekta: Univerzitet u Novom Sadu, Poljoprivredni fakultet
Učesnik na projektu: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: prof. dr Žarko Ilin
Farmakološki aktivne supstance i proizvodi na bazi lekovitotog aromatičnog bilja za primenu u farmaciji
Br. TR-31013
Trajanje: 2011-2019.
Nosilac projekta: Univerzitet u Novom Sadu, Tehnološki fakultet
Učesnik na projektu: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: prof. dr Zoran Zeković
Istraživanje klimatskih promena i njihovog uticaja na životnu sredinu, praćenje uticaja, adaptacija i ublažavanje
Br. III-43007
Trajanje: 2011-2019.
Nosilac projekta: Univerzitet u Beogradu, Šumarski fakultet
Učesnik na projektu: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: prof. dr Ratko Kadović
Unapređenje i razvoj higijenskih i tehnoloških postupaka u proizvodnji namirnica životinjskog porekla u cilju dobijanja kvalitetnih i bezbednih proizvoda konkurentnih na svetskom tržištu
Br. III-46009
Trajanje: 2011-2019.
Nosilac projekta: Institut za vodoprivredu „Jaroslav Černi“
Učesnik na projektu: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Lazar Trubatović
Savremeni biotehnološki pristup rešavanju problema suše u poljoprivredi Srbije
Br. TR-31005
Trajanje: 2011-2019.
Nosilac projekta: Univerzitet u Beogradu, Poljoprivredni fakultet
Učesnik na projektu: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: prof. dr Radmila Stikić
Novi koncept oplemenjivanja sorti i hibrida povrća namenjenih održivim sistemima gajenja uz primenu biotehnoloških metoda
Br. TR-31059
Trajanje: 2011-2019.
Nosilac projekta: Institut za povrtarstvo, Smederevska Palanka
Učesnik na projektu: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Jasmina Zdravković
Unapređenje i razvoj oplemenjivanja i tehnologije proizvodnje soje
Br. TR-20094
Trajanje: 2008-2011.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Svetlana Balešević-Tubić (IFVCNS)
Stvaranje hibrida kukuruza tolerantnih prema biotičkim i abiotičkim faktorima stresa
Br. TR-20101
Trajanje: 2008-2011.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Goran Bekavac (IFVCNS)
Stvaranje sorti i hibrida povrća za proizvodnju u zatvorenom prostoru
Br. TR-20075
Trajanje: 2008-2011.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Janko Červenski (IFVCNS)
Stvaranje i korišćenje sorti i hibrida povrća za otvoreno polje
Br. TR-20077
Trajanje: 2008-2011.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Jelica Gvozdanović Varga (IFVCNS)
Unapređenje kvaliteta strnih žita
Br. TR-20139
Trajanje: 2008-2011.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Nikola Hristov (IFVCNS)
Stvaranje visoko produktivnih hibrida suncokreta (Helianthus annuus L.)
Br. TR-20080
Trajanje: 2008-2011.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Siniša Jocić (IFVCNS)
Multidisciplinarni pristup oplemenjivanju i proizvodnji semena krmnih biljaka za konvencionalne i nove načine upotrebe
Br. TR-20090
Trajanje: 2008-2011.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Slobodan Katić (IFVCNS)
Povećanje genetičkih i proizvodnih potencijala strnih žita primenom klasične i moderne biotehnologije
Br. TR-20138
Trajanje: 2008-2011.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Ankica Kondić Špika (IFVCNS)
Zagađenost zemljišta opasnim i štetnim materijama i mogućnost primene različitih metoda remedijacije
Br. TR-20086
Trajanje: 2008-2011.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Livija Maksimović (IFVCNS)
Stvaranje genotipova uljane repice (Brassica napus L.) za ishranu i industrijsku preradu
Br. TR-20081
Trajanje: 2008-2011.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Ana Marjanović Jeromela (IFVCNS)
Poboljšanje germplazme šećerne repe u cilju povećanja prinosa i smanjenja gubitaka nastalih uticajem biotskih i abiotskih faktora
Br. TR-20020
Trajanje: 2008-2011.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Nevena Nagl (IFVCNS)
Povećanje produktivnosti poljoprivrednih zemljišta u funkciji održivog razvoja
Br. TR-20082
Trajanje: 2008-2011.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: prof. dr Petar Sekulić (IFVCNS)
Unapređenje sortimenta, tehnologije proizvodnje i primarne dorade uljane tikve golice i nevena
Br. TR-20089
Trajanje: 2008-2011.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Vladimir Sikora (IFVCNS)
Unapređenje tehnologije gajenja krmnih biljaka u funkciji proizvodnje zdravstveno bezbedne stočne hrane
Br. TR-20083
Trajanje: 2008-2011.
Nosilac projekta: Univerzitet u Novom Sadu, Poljoprivredni fakultet
Učesnik na projektu: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: prof. dr Branko Ćupina
Izučavanje novog proizvodnog koncepta u cilju dobijanja zdravstveno bezbednog povrća za svežu potrošnju i čuvanje uz uštedu energije
Br. TR-20147
Trajanje: 2008-2011.
Nosilac projekta: Univerzitet u Novom Sadu, Poljoprivredni fakultet
Učesnik na projektu: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: prof. dr Mihal Đurovka
Razvoj novih tehnologija u proizvodnji povrća u uslovima održive poljoprivrede, uz očuvanje energije i zaštitu životne sredine
Br. TR-20088
Trajanje: 2008-2011.
Nosilac projekta: Univerzitet u Novom Sadu, Poljoprivredni fakultet
Učesnik na projektu: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: prof. dr Žarko Ilin
MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE, ŠUMARSTVA I VODOPRIVREDE REPUBLIKE SRBIJE
Karakterizacija zemljišta u rasinskom okrugu za optimalni izbor loznih podloga vinskih sorti pri zasnivanju vinograda sa posebnim isticanjem pogodnosti zemljišta za gajenje autohtonih i regionalnih vinskih sorti
Br. 50-76/2755
Trajanje: 2021.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Jordana Ninkov
Kontrola plodnosti i sadržaj opasnih i štetnih materija u zemljištu pod vinogradima Pocersko-valjevskog rejona
Br. 401-00-01503/1/2017-14
Trajanje: 2017.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Jordana Ninkov (IFVCNS)
Uređenje poljoprivrednog zemljišta pri zasnivanju vinograda u Vranjskom rejonu
Br. 401-00-01502/1/2017-14
Trajanje: 2017.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Jordana Ninkov (IFVCNS)
Uređenje poljoprivrednog zemljišta pri zasnivanju vinograda, Mlavski vinogradarski rejon
Br. 401-00-01509/3/2016-14
Trajanje: 2016.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Jordana Ninkov (IFVCNS)
Kontrola plodnosti i sadržaj opasnih i štetnih materija u zemljištu pod vinogradima Niškog rejona, Niški vinogradarski rejon
Br. 401-00-01515/3/2016-14
Trajanje: 2016.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Jordana Ninkov (IFVCNS)
Karakterizacija zemljišta za oznaku geografskog porekla vina – vinogradarski rejon Tri Morave
Br. 401-00-01238/3/2015-14
Trajanje: 2015.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Jordana Ninkov (IFVCNS)
Karakterizacija zemljišta vinograda za oznaku geografskog porekla vina – pilot projekat šumadijski vinogradarski rejon
Br. 401-00-01762/2014-14
Trajanje: 2014.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Jordana Ninkov (IFVCNS)
Unapređenje kvaliteta zemljišta pod voćnjacima i rasadnicima (voća i vinove loze) u Republici Srbiji
Br. 401-00-01764/2014-14
Trajanje: 2014.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Jovica Vasin (IFVCNS)
Potencijali Republike Srbije u pogledu kvaliteta zemljišta za organsku poljoprivrednu proizvodnju
Br. 401-00-00824/2013-14
Trajanje: 2013.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Jovica Vasin (IFVCNS)
Očuvanje i unapređenje zemljišta pod vinogradima Republike Srbije
Trajanje: 2011.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Jordana Ninkov (IFVCNS)
Kontrola kvaliteta i umnožavanje uzoraka nacionalne kolekcije nekih povrtarskih vrsta u semenu
Br. 401-00-17048/2/2007-03
Trajanje: 2007-2009.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Jelica Gvozdanović Varga (IFVCNS)
Praćenje pojave i uvođenje novih metoda prognoziranja štetnih organizama na strnim žitima
Br. 401-00-16422/2007-11/19
Trajanje: 2007-2009.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Radivoje Jevtić (IFVCNS)
POKRAJINSKI SEKRETARIJAT ZA VISOKO OBRAZOVANJE I NAUČNOISTRAŽIVAČKU DELATNOST AP VOJVODINE
KRATKOROČNI PROJEKTI OD POSEBNOG INTERESA ZA ODRŽIVI RAZVOJ U AP VOJVODINI
Biološka rešenja za kontrolu kukuruznog plamenca u kukuruzu
Finansijer: Pokrajinski sekretarijat za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost AP Vojvodine
Program: Kratkoročni projekti od interesa za razvoj naučnoistraživačke delatnosti u AP Vojvodini
Broj projekta ili ugovora: 000882611/2024
Trajanje: 29.04.2024-29.04.2025.
Institucija rukovodilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Filip Franeta
Projektni tim u Institutu: dr Dušan Stanisavljević, mast. inž. polj. Dušan Dunđerski, mast. inž. polj. Anja Đurić
Razvoj inovativne vrste keksa od žitarica i perspektive na tržištu AP Vojvodine / The development of an innovative type of cereal biscuits and its’ prospects on the AP Vojvodina market
Finansijer: Pokrajinski sekretarijat za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost AP Vojvodine
Program: Kratkoročni projekti od interesa za razvoj naučnoistraživačke delatnosti u AP Vojvodini
Broj projekta ili ugovora: 000882147/2024
Trajanje: 01.05.2024-01.05.2025.
Institucija rukovodilac projekta: Univerzitet u Novom Sadu, Tehnološki fakultet
Rukovodilac projekta: dr Milica Nićetin
Institucije partneri na projektu: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad i Naučni institut za prehrambene tehnologije, Novi Sad
Koordinator projektnih aktivnosti u Institutu: dr Ivica Đalović
Projektni tim u Institutu: dr Ivica Đalović, dr Dragan Živančev
Potencijal unapređenja proizvodnje pšenice kroz dugotrajne poljske oglede primenom digitalnih alata
Br. 142-451-3063/2023-01
Trajanje: 2023-2024.
Koordinator: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Novi Sad
Koordinator za Institut: dr Vladimir Aćin
Valorizacija nutritivnog potencijala semena suncokreta gajenog na prostoru Vojvodine kroz proizvodnju hladno presovanog ulja i pogače
Br. 142-451-3129/2023-01/01
Trajanje: 2023-2024.
Koordinator: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Novi Sad
Koordinator za Institut: dr Nada Grahovac
Primena senzora u detekciji azota i predviđanje prinosa strnih žita
Br. 142-451-2355/2022-01
Trajanje: 2022 – 2023.
Koordinator: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Novi Sad
Koordinator za Institut: dr Vladimir Aćin
Uticaj tehnološkog procesa mlevenja starih sorti pšenice iz Vojvodine na sadržaj esencijalnih minerala u pšeničnom brašnu
Br. 142-451-2313/2022-01/01
Trajanje: 2022 – 2023.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Novi Sad
Učesnik na projektu: Univerzitet u Novom Sadu, Tehnološki fakultet, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Dragan Živančev
Lanik kao održiva uljana biljna vrsta: karakterizacija i potencijal primene
Br. 142-451-2297/2021-01/02
Trajanje: 2021 – 2022.
Koordinator: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Novi Sad
Koordinator za Institut: prof. dr Ana Marjanović Jeromela
Biološka i insekticidna aktivnost ekstrakata invazivnih biljnih vrsta
Br. 142-451-2360/2021-01/02
Trajanje: 2021 – 2022.
Koordinator: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Novi Sad
Koordinator za Institut: dr Sonja Gvozdenac
Održivost proizvodnje pšenice i plodnosti zemljišta bazirana na kombinaciji unošenja žetvenih ostataka i đubrenja azotom
Br. 142-451-2347/2021-01
Trajanje: 2021 – 2022.
Koordinator: Poljoprivredni fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
Koordinator za Institut: dr Vladimir Aćin
Optimizacija bioprocesa proizvodnje agenasa za biološku kontrolu najčešćih
prouzrokovača bolesti kukuruza u AP Vojvodini
Br. 142-451-3213/2020-03
Trajanje: 2020 – 2021.
Koordinator: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Novi Sad
Koordinator za Institut: dr Sonja Tančić Živanov
PROJEKTI OD INTERESA ZA RAZVOJ NAUČNOISTRAŽIVAČKE DELATNOSTI AP VOJVODINE
Unapređenje efikasnosti upotrebe azota kod ozime pšenice u Vojvodini
Br. 142-451-2551/2021-01/02
Trajanje: 2021-2024.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Novi Sad
Učesnik na projektu: Poljoprivredni fakultet, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Milan Mirosavljević
Potencijal ulja od lanika i šafranike kao funkcionalnog dodatka u hrani za kućne ljubimce
Br. 142-451-2609/2021-01
Trajanje: 2021-2024.
Nosilac projekta: Naučni institut za prehrambene tehnologije, Novi Sad
Učesnik na projektu: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Olivera Đuragić
Sredinska DNK – biomarker kvaliteta zemljišta Vojvodine
Br. 142-451-2610/2021-01/02
Trajanje: 2021-2024.
Nosilac projekta: Prirodno matematički fakultet, Novi Sad
Učesnik na projektu: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Novi Sad
Rukovodilac projekta: prof. dr Mihajla Đan
Održiva proizvodnja biljnih proteina: soja, mikroorganizmi, odgovor na klimatske promene
Br. 114-451-2739/2016-01
Trajanje: 2016-2019.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Učesnik na projektu: Univerzitet u Novom Sadu, Poljoprivredni fakultet
Rukovodilac projekta: dr Jelena Marinković
Razvoj unapređenih ekoloških postupaka u obradi otpadnih voda na teritoriji AP Vojvodine
Br. 114-451-2291/2016-04
Trajanje: 2016-2019.
Nosilac projekta: Univerzitet u Novom Sadu, Tehnološki fakultet
Učesnik na projektu: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: doc. dr Jelena Prodanović
Anatomska karakterizacija kolekcije divljih suncokreta, kao potencijalnog genofonda za oplemenjivanje gajenog suncokreta u Vojvodini
Br. 114-451-2126/2016-03
Trajanje: 2016-2019.
Nosilac projekta: Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet
Učesnik na projektu: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: Prof. dr Jadranka Luković
Renesansa industrijske konoplje u svetlu aktuelnih agronomsko-medicinskih izazova
Br. 114-451-2178/2016-03
Trajanje: 2016-2019.
Nosilac projekta: Univerzitet u Novom Sadu, Poljoprivredni fakultet
Učesnik na projektu: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: Prof. dr Dragana Latković
Hemijsko-tehnološko istraživanje lekovitih i aromatičnih biljnih sirovina iz konvencionalne i organske proizvodnje u Vojvodini
Br. 114-451-997/2015
Trajanje: 2015-2016.
Nosilac projekta: Univerzitet u Novom Sadu, Tehnološki fakultet
Učesnik na projektu: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: prof. dr Zoran Zeković
Primena mikrobioloških đubriva u uslovima klimatskih promena
Br. 114-451-1234/2014
Trajanje: 2014-2015.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Jelena Marinković (IFVCNS)
Monitoring eventualnog prisustva GM kukuruza u Vojvodini
Br. 114-451-2355/2012
Trajanje: 2012-2013.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Goran Bekavac (IFVCNS)
Višegodišnji stacionirani ogledi u funkciji očuvanja životne sredine i postizanja optimalnih prinosa najvažnijih ratarskih biljaka u Vojvodini
Br. 114-451-01079/2008-02
Trajanje: 2008-2009.
Nosilac projekta: Univerzitet u Novom Sadu, Poljoprivredni fakultet
Učesnik na projektu: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: prof. dr Branko Marinković
Savremeni pristup tehnologiji gajenja nekih lekovitih biljaka sa osvrtom na najznačajnije patogene u Vojvodini i rumunskom delu Banata
Br. 114-451-00648/2007-01
Trajanje: 2007-2009.
Nosilac projekta: Univerzitet u Novom Sadu, Poljoprivredni fakultet
Učesnik na projektu: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: prof. dr Jovan Crnobarac
Unapređenje proizvodnje kabaste stočne hrane na travnjacima Vojvodine i Rumunije na teritoriji Banata
Br. 114-451-00577/2007-01
Trajanje: 2007-2009.
Nosilac projekta: Univerzitet u Novom Sadu, Poljoprivredni fakultet
Učesnik na projektu: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: prof. dr Branko Ćupina
POKRAJINSKI SEKRETARIJAT ZA POLJOPRIVREDU, VODOPRIVREDU I ŠUMARSTVO AP VOJVODINE
TEHNIČKO-TEHNOLOŠKI, PRIMENJENI, RAZVOJNI I INOVATIVNI PROJEKTI U POLJOPRIVREDI I RURALNOM RAZVOJU
ToxFree – monitoring pojave truleži klipa kukuruza na teritoriji AP Vojvodine
Br. 104-401-3039/2023-01
Trajanje: 2023 – 2024.
Koordinator: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Novi Sad
Koordinator za Institut: dr Božana Purar
AgroPhenoDrone – Fenotipizacija i digitalizacija ogleda u poljoprivredi
Br. 104-401-3040/2023-01
Trajanje: 2023 – 2024.
Koordinator: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Novi Sad
Koordinator za Institut: dr Goran Malidža
Fast Line – razvoj i implementacija tehnologije dvostrukih haploida u oplemenjivanju kukuruza
Br. 104-401-3041/2023-01
Trajanje: 2023 – 2024.
Koordinator: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Novi Sad
Koordinator za Institut: dr Goran Bekavac
Procena nutritivnog potencijala semena suncokreta gajenih u agroekološkim uslovima Vojvodine
Br. 104-401-3048/2023-01
Trajanje: 2023 – 2024.
Koordinator: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Novi Sad
Koordinator za Institut: dr Nada Grahovac
Unapređenje efikasnosti bakterioloških preparata za biološku kontrolu fitopatogenih mikroorganizama u agroekološkim uslovima AP Vojvodine
Br. 104-401-3046/2023-01
Trajanje: 2023 – 2024
Koordinator: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Novi Sad
Koordinator za Institut: dr Dragana Miljaković
Razvoj in vitro testa za evaluaciju tolerantnosti genotipova pšenice na sušu
Br. 104-401-3107/2023-01
Trajanje: 2023 – 2024.
Koordinator: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Novi Sad
Koordinator za Institut: dr Svetlana Glogovac
Razvoj bioracionalnih metoda zaštite semena od štetočina uskladištenih proizvoda sa posebnim osvrtom na očuvanje životne sposobnosti semena
Br. 104-401-3047/2023-01
Trajanje: 6 meseci
Koordinator: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Novi Sad
Koordinator za Institut: dr Sonja Gvozdenac
Formiranje i održavanje kolekcije najčešćih fitopatogenih gljiva uzročnika ekonomski značajnih oboljenja leguminoza na teritoriji AP Vojvodine
Br. 104-401-2870/2023-01
Trajanje: 08.05.2023 – 31.12.2023.
Koordinator: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Novi Sad
Koordinator za Institut: dr Sonja Tančić Živanov
Monitoring prisustva glutena u prehrambenim proizvodima biljnog porekla
Br. 104-401-7364/2022-01
Trajanje: 2022-2023.
Koordinator: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Novi Sad
Koordinator za Institut: dr Gordana Petrović
Implementacija marker asistirane selekcije (MAS) kao glavne selekcione metode u procesu oplemenjivanja najvažnijih ratarskih kultura u AP Vojvodini korišćenjem fragmentne i sekvencne analize DNK na ABI 3130 genetičkom analizatoru
Br. 401-01905/2007-2
Trajanje: 2007-2009.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Borislav Kobiljski (IFVCNS)
Objedinjavanje naučnih potencijala AP Vojvodine u oblasti primene moderne biotehnologije (molekularni DNK markeri) sa ciljem unapređenja ekonomičnosti i efikasnosti oplemenjivanja najznačajnijih ratarskih biljnih vrsta
Trajanje: 2007-2009.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Borislav Kobiljski (IFVCNS)
GRADSKA UPRAVA ZA ZAŠTITU ŽIVOTNE SREDINE GRADA NOVOG SADA
Monitoring kvaliteta zemljišta
Br. 501-2/2017-56B-II
Trajanje: 2017.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Jovica Vasin (IFVCNS)
Ispitivanje zagađenosti zemljišta pored saobraćajnica u Dunavskom parku
Trajanje: 2013.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Jovica Vasin (IFVCNS)
Program praćenja kvaliteta poljoprivrednog i nepoljoprivrednog zemljišta na teritoriji Grada Novog Sada tokom 2013. godine
Trajanje: 2013.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Jovica Vasin (IFVCNS))
Program praćenja kvaliteta poljoprivrednog i nepoljoprivrednog zemljišta na teritoriji Grada Novog Sada tokom 2012. godine
Trajanje: 2012.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Jovica Vasin (IFVCNS)
Program praćenja kvaliteta poljoprivrednog i nepoljoprivrednog zemljišta na teritoriji Grada Novog Sada tokom 2011. godine
Trajanje: 2011.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Jovica Vasin (IFVCNS)
Program praćenja kvaliteta poljoprivrednog i nepoljoprivrednog zemljišta na teritoriji Grada Novog Sada tokom 2010. godine
Trajanje: 2010.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: prof. dr Petar Sekulić (IFVCNS)
Ispitivanje zemljišta u blizini benzinskih pumpi
Trajanje: 2010.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Jordana Ninkov (IFVCNS)
Ispitivanje zemljišta i biljaka u novosadskim parkovima na sadržaj olova
Trajanje: 2010.
Nosilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Tijana Zeremski (IFVCNS)
OSTALI DOMAĆI PROJEKTI
Mogućnost primene otpadnog mulja iz pivare u poljoprivrednoj proizvodnji
Finansijer: Heineken doo, Zaječar
Broj projekta ili ugovora: HEI/1496
Trajanje: 01.05.2023-30.04.2024.
Institucija rukovodilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Snežana Jakšić
Projektni tim u Institutu: dr Snežana Jakšić, dr Jordana Ninkov, dr Jovica Vasin, dr Stanko Milić, dr Zorica Nikolić, dr Gordana Tamindžić, Fedor Miladinović, Milorad Živanov, Dunja Anđelić
Ispitivanje kvaliteta zemljišta u blizini potencijalne lokalne ekološke mreže na prostoru srednjeg Banata
Finansijer: Pokrajinski sekretarijat za zaštitu životne sredine AP Vojvodine
Trajanje: 2011.
Institucija rukovodilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Jovica Vasin
Ispitivanje kvaliteta zemljišta na teritoriji grada Užica u 2011. godini
Finansijer: Gradska uprava za poslove organa grada, opštu upravu i društvene delatnosti, Grad Užice
Trajanje: 2011.
Institucija rukovodilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: prof. dr Petar Sekulić
Ispitivanje kvaliteta zemljišta na terirotiji Opštine Čajetina u 2012. godini
Finansijer: Opština Čajetina, Opštinska uprava
Trajanje: 2011.
Institucija rukovodilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: dr Jovica Vasin
Ispitivanje sadržaja opasnih i štetnih materija u zemljištu na teritoriji grada Užica
Finansijer: Gradska uprava za urbanizam, izgradnju i inspekcijske poslove, Služba fonda za zaštitu životne sredine Užice
Trajanje: 2010.
Institucija rukovodilac projekta: Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Novi Sad
Rukovodilac projekta: prof. dr Petar Sekulić
Institut za ratarstvo i povrtarstvo
Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju
Maksima Gorkog 30
21101 Novi Sad
Republika Srbija
021 4898 100
institut@ifvcns.ns.ac.rs
Informacije o edukacijama
Nemanja Mihailović: 064 828 6257, nemanja.mihailovic@nsseme.com
Daniela Baltić: 064 820 5724, daniela.baltic@nsseme.com