ZNAČAJ ZELENIŠNOG ĐUBRIVA U POPRAVCI PLODNOSTI TLA

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #521206
    Sušić Jovan
    Učesnik

      Zaoravanjem zelene mase biljaka poboljšava se plodnost tla. Ovakav način djubrenja vrlo je bitan u organskoj proizvodnji kao i na parcelama koje su jako udaljene i nepristupačne.
      U zadnje vreme smanjenjem stočnog fonda nedostatak stajnjaka nameće ovakvu vrstu djubrenja kao alternativu. Za ovu vrstu djubrenja koriste se biljke koje brzo rastu i stvaraju veliku organsku masu, kao sto su: grahorice, lucerka, facelija, kupusnjače, stočni grašak, soja itd.
      Osim osnovnih makro elemenata iz zelene mase ove biljke vrše migraciju ispranih minerala iz dubljih slojeva njihovim korenovim sistemom. Leguminoze vrše fiksaciju azota iz vazduha. Zelena masa po hektaru moze biti 30-40 t/ha. U zemljištu ostaje do 200 kg azota po hektaru. Neka istraživanja pokazuju da 20-30 t zelene mase daje kao 8-12 t stajnjaka.
      Ovakva vrsta djubrenja daje u sledećoj proizvodnji najveći efekat i traje od 3-4 godine. Biljke za ovakve načine mogu se gajiti kao pred kultura i medju kultura. Mogu se gajiti tokom cele godine. Mora se voditi računa da se zaoru pre nego što seme sazri kako ne bi zakorovili zemljište.

      Dipl.ing.Sušic Jovan
      Psss Šabac

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.