- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 4 godine, 7 meseci ranije by Lazić Zorica.
-
AutorČlanci
-
07.10.2020 u 13:51 #516884
Lazić Zorica
UčesnikNa području delovanja Zlatiborskog okruga, uočeni su simptomi smeđe pegavosti lista maline (Sphaerulina rubi) u zasadima maline u fazi posle završene berbe.
Simptomi ove bolesti javljaju se na lišću u vidu sitnih, svetlosivih pega kružnog oblika sa jasno izraženim tamnim rubom. U okviru pega nalaze se piknidi u kojima se obrazuju višećelijske konidije kojima se ova bolest širi. Pege se najpre javljaju na donjim listovima rodnih izdanaka, a kasnije prelaze i na listove jednogodišnjih izdanaka. Razvojem bolesti pege se uvećavaju i spajaju,a jako zaraženo lišće žuti i opada pre vremena. Prevremena defolijacija lišća dovodi do deformacija izdanaka maline i oni su osetljiviji na zimske mrazeve, temperaturna kolebanja tokom zime i druge nepovoljne uticaje spoljašnje sredine, što dovodi do gubitka prinosa. Ovaj patogen prezimljava u peritecijama na opalom lišću i piknidima na izdancima maline.
U cilju zaštite maline od ovog patogena preporučuju se preventivne mere kontrole koje imaju za cilj smanjenje infektivnog potencijala, a to su rezidba i uklanjanje zaraženih mladara i sakupljanje ili zaoravanje opalog lišća. Dosadašnji intenzitet prisustva ovog patogena nije zahtevao primenu posebnih hemijskih mera zaštite u cilju njegovog suzbijanja, već se zaštita maline od ovog patogena vrši zajedno sa suzbijanjem prouzrokovača ljubičaste pegavosti izdanaka maline (Didymella applanata) i to preparati na bazi bakra, captana, difenkonazola…Zorica Lazić, dipl.inž. zaštite biljaAttachments: -
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.