Poslovanje zadruge

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #523505
    Rašić Suzana
    Učesnik

      Poslovanje zadruge – Rašić Suzana

      Organizovanje polјoprivrednika u vidu zadruga je način njihovog poslovnog samoorganizovanja koje se temelјi na zadružnim vrednostima, zadružnim načelima i zakonskim propisima. Osnovno pravilo kod osnivanja zadruge je da zadrugari koji se udružuju imaju jasne ciljeve i interese zbog kojih se udružuju. Ciljevi zadružnog udruživanja biće jasniji što su prepoznatljiviji, pogorovu ako se baziraju na delatnosti kao i na problemima s kojima se svakodnevno u toj delatnosti i poslovanju susreću. Tako jasno definiran cilj zadruge postaje glavni promoter uspešnog delovanja i pokretač delatnosti zadruge. Samo takav cilj može osigurati kvalitetno funkcionisanje zadruge.
      Korisno je da lica koja su odlučila da osnuju zadrugu, osnivači, sklope međusobni ugovor o osnivanju zadruge. Na taj način kasnije, tokom osnivanja zadruge, ne bi došlo do neostvarivanja dogovora u vezi važnih pojedinosti.
      Računovodstvo i knjigovodstvo zadruga podleže Zakonu o privrednim društvima a knjigovodstvo se vodi u skladu sa Zakonom o računovodstvu. Poslovne knjige se vode po načelima dvojnog knjigovodstva kao i za sve pravne subjekte, a čine ih: glavna knjiga (konto kartice), knjigovodstveni dnevnik i pomoćne knjige. Glavna knjiga sadrži evidenciju promena imovine, obaveza, kapitala, rashoda, prihoda i rezultata poslovanja, dok se u dnevnik unose sve poslovne promene po vremenu nastanka. Pomoćne knjige vode se svaka posebno a u njima se evidentiraju ulazni računi, izlazni računi, oprema, inventar, materijalne kartice i slično, ali broj i naziv pomoćnih knjiga nije zakonom određen jer zavisi od delatnosti zadruge i o tome da li je zadruga u sistemu PDV-a ili ne. U pomoćne knjige svrstava se i Imenik zadrugara kojeg mora voditi svaka zadruga.
      Ukoliko zadruga posluje putem gotovinskog plaćanja dužna je voditi blagajnu, a ukoliko zapošljava radnike mora se voditi Matičnu knjigu radnika te zadruge, u tom slučaju, podleže Zakonu o radu i Zakonu o porezu na dohodak i njegovom Pravilniku. Uz gore navedene zakone zadruge još podležu nekim zakonima kao što su Opšti poreski zakon, Zakon o porezu na dobit i njegovom Pravilniku, koji podležu reviziji. Na početku poslovanja zadruge mora se sačiniti popis imovine i obveza, a najmanje jednom godišnje zadruge moraju knjigovodstveno stanje uskladiti sa stvarnim stanjem imovine i obveza. Na završetku poslovne godine izrađuje se bilans stanja (račun dobiti i gubitka) koji mora biti usklađen sa svim gore navedenim zakonima. Bilo kakva promena podataka koji se nalaze u Rešenju o osnivanju zadruge iz APR-a (npr. podaci o zadrugarima, direktoru, kapitalu ili članskim ulozima) mora se odmah prijaviti APR-u (Agencija za privredne registre).
      Zadruge, takođe, kao i druga pravna lica, mogu koristiti kreditna sredstva prema uslovima kreditnih linija kao i podsticaje za poljoprivredu ili kapitalna ulaganja. Zahteve za podsticaje ili kredit za zadrugare podnosi zadruga.
      Kako je cilј zadruge unapređenje privređivanja porodičnih gazdinstava, to je neophodno da i sama ova organizacija bude stalno usmerena ka promenama odnosno razvoju. Suprotno, stagnacija zadruge doprinosi stagniranju ili zaostajanju porodičnih gazdinstava u njenom okruženju.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.