Ishrana i napajanje koka nosilja

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #524749
    Jokić Predrag
    Učesnik

      ИСХРАНА И НАПАЈАЊЕ КОКА НОСИЉА

      Од свих чиниоца од којих зависи интензитет производње конзумних јаја исхрана носиља заузима централно место. За исхрану кока носиља неопходно је да се користе сировине одличног квалитета. Исхраном је неопходно задовољити њихове потребе за енергијом, протеинима,минералима, витаминима, како не би губиле масу тела, и што је најважније дале максимум у ношењу јаја.
      У исхрани кока данас се користе комплетне смеше које су проверене, тако да задовољавају све потребе носиља држаних у најинтензивнијим условима. Као енергетска хранива у исхрани кока носиља користе се кукуруз, пшеница и овас, док се од протеинских хранива користе сојина сачма, сунцокретова сачма, сојин екструдат и сточни квасац. Како би се обезбедиле потребе за витаминима и минералима неопходно је користити и витаминско минерални додатак. У пракси храна за коке носиље које су у експлоатацији треба да садржи 16 до 17% сирових протеина.
      Исхрана кока треба да буде по вољи и да се у току дана хране 3 до 4 пута. Потребно је током периода ношења повремено контролисати телесну масу кока и према томе ускладити ниво исхране. Посебна пажња треба да се посвети расуру хране обзиром на веома скупу храну и чињеницу да 60 до 70% тршкова производње јаја припада храни. Из овог разлога хранилице не треба препуњавати и храна у валовима треба да заузме једну трећину дубине хранилице, а неисправне валове за храну одмах поправити, јер се на тај начин најмање растура и просипа.
      Просечна дневна потрошња хране по носиљи у експлоатацији креће се од 118 до 128 грама, при чему количина исте зависи од старости коке, расе и масе јаја.
      Поред хране и вода је веома важан фактор у производњи конзумних јаја, јер је за носиље опасније ако немају воду нено храну. Уколико носиље се на напајају довоњно то се манифестује на крупноћу јаја која су ситнија, а ако немају приступ води врло брзо престаје ношење које се не може повратити у кратком временском периоду. Стога је неопходна свакодневна контрола система за напајање.
      Ако се ради о батеријском систему напајање је помоћо аутоматских појиливца такозваних нипли. Овај систем омогућава да је вода у сваком моменту свежа и чиста, да се не просипа и да не испарава. У сваком кавезу са 5 носиља налази се по једна нипла. Дневна потрошња воде по коки износи око 250 cm3.
      Дипл,инг. Предраг Јокић

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.