Berba dunje

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #592741
    Živković Tanja
    Učesnik

      Vreme berbe dunje presudno utiče na kvalitet i tehnološka svojstva plodova. Pošto dunja kao voćna vrsta dugo vegetira i raste prerana berba može uzorkovati veliki gubitak u težini i kvalitetu, a kod kasne berbe postoji opasnost od prekomernog opadanja plodova i pojave bolesti u skladištima.

      Optimalno vreme berbe zavisi od toga da li se plodovi beru za konzum ili za preradu.

      Plodovi namenjeni za konzum beru se u fiziološkoj (botaničkoj) zrelosti. Plod dunje je fiziološki (botanički) zreo kada prođe 120-150 dana od punog cvetanja do berbe (kod vranjske i leskovačke 160 do 170 dana). Vreme berbe plodova dunje se u praksi određuje uglavnom po: boji pokožice; lakoći odvajanja plodova od grane; boji semenjače semenke; lakoći skidanja malja i primenom refraktometra – određujemo sadržaj šećera u soku dunje.

      Plodovi namenjeni za preradu se beru u punoj (tehnološkoj) zrelosti. Kako bi se ovo utvrdilo najčešće se koristi optički merni instrument – refraktometar. Ovaj uređaj služi za određivanje sadržaja šećera u voću ili grožđu, a može se koristiti za sve vrste voća.

      Pre berbe poželjno je pokupiti otpale plodove i očistiti korov. Pri berbi treba voditi računa da se ne lome grančice koje nose plodove, jer će one nositi rodne pupoljke za narednu godinu.

      Prema kvalitetu, dunje se stavljaju u promet kao dunje I i II kvaliteta. Dunje I kvaliteta moraju biti pravilno razvijene prečnika najmanje oko 70 mm, meso ploda mora biti svetložute boje i bez mrkih mrlja, a pokožica ne sme imati crne mrlje. Dunje II kvaliteta mogu imati 5% plodova sa mrkim mrljama i manjim oštećenjima, prečnik ploda mora biti preko 50 mm.

       

      Tanja Živković, PSSS Niš

       

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.