- This topic has 0 replies, 1 voice, and was last updated 3 godine ago by Nišavić-Veljković Vesna.
-
AuthorPosts
-
23.12.2022 at 18:53 #524698
Nišavić-Veljković Vesna
ParticipantINTEGRALNA PROIZVODNJA POVRĆA
Integralna proizvodnja povrća podrazumeva primenu svih raspoloživih mera u cilju dobijanja što kvalitetnijih proizvoda uz što manje zagađenje životne sredine. U integralnoj proizvodnji povrća, sredstva za zaštitu bilja se koriste samo kada su iscrpljene ostale mogućnosti za suzbijanje štetnih organizama.
Za suzbijanje korova u integralnoj proizvodnji povrća potrebno je koristiti malč ili suzbijati korove mehanički pri pripremi zemljišta za setvu i sadnju. Ukoliko se pojave štetni organizmi pesticide koristiti samo kada oni pređu prag štetnosti. Kada su u pitanju gljivične bolesti gde se ne može odrediti prag štetnosti već se one suzbijaju preventivno, tretiranja treba vršiti na osnovu prognoze pojave bolesti, a kod izbora sredstava za zaštitu bilja prednost dati onim sredstvima koja nisu štetna za korisne organizme.
Kada je u pitanju zatvoreni prostor, biljke u zaštićenom prostoru rastu u drugačijim uslovima nego na otvorenom. Procesi rasta i razvoja biljaka u zaštićenom prostoru su intezivniji pa samim tim i pojava i širenje bolesti i štetočina. Potrebno je svakodnevno prisustvo proizvođača u zaštićenom prostoru koji će biljke detaljno posmatrati i pri pojavi prvih simptoma bolesti i prvih insekata brzo reagovati pa se sredstva za zaštitu bilja mogu samo lokalno primeniti. U zaštićenom prostoru za suzbijanje štetnih organizama prednost dati korišćenju korisnih organizama.Vesna Nišavić Veljković, dipl.ing.
PSSS Čačak -
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.