- This topic has 0 replies, 1 voice, and was last updated 1 mesec, 2 nedelje ago by Marinković Dejan.
-
AuthorPosts
-
12.12.2025 at 15:05 #598614
Marinković Dejan
ParticipantLATERALNI ORAH ČENDLER
Čendler (Chandler) je lateralna sorta oraha koja je promovisana u kalifornijskom univerzitetskom centru Dejvis 1979. godine, kao jedan od 35 hibrida dobijenih ukrštanjem hibrida 56-224 i sorte Pedro. Tokom vremena izrasla je u jednu od najpopularnijih sorti oraha u svetu koja se danas masovno koristi za podizanje novih zasada. Razlozi su visoka produktivnost i odličan kvalitet ploda.
Čendler je visoko produktivna sorta. Bočno rađa, sa 90% bočnih grana koje su produktivne. Može da prorodi već u 1. godini, ali se pun rod ostvaruje od 8. godine starosti (4-6 t/ha).
Jedan od faktora koji direktno utiče na prinos jeste početak vegetacije. Vegetaciju počinje sredinom aprila, par nedelja kasnije od standardnih sorti koje vršno rađaju u našim zasadima (Šejnovo, Šampion), pa izbegava kasne prolećne mrazeve. Čendler obrazuje umereno bujnu i poluuspravnu krunu, maksimalne visine 12-15 m i u zavisnosti od intenziteta rezidbe u prvim godinama života zasada i poćetka rađanja. Sorta je pogodna za guste zasade (uzgojni oblik strukturna osovina, 4-5 x 7-8 m), ali se može gajiti i u estenzivnom tipu zasada (vaza, 10 x 12 m). S obzirom na njegovu veliku rodnost na bočnim rodnim granama i bujnost bočnih grana kao nosilaca roda, stablima Čendlera se mora obezbediti redovna rezidba kako bi se izbeglo zagušivanje krune i pojava grana sa malim uglom otklona u odnosu na stožinu.
Čendler je samooplodna sorta, ali zbog prisustva blagih zima muške cvasti mogu ranije resati. Zato je bolje u zasadima koristi sorte oprašivače, u nivou prisutnosti 5-10 % (Franket, Ferne, Rasna i dr. pozno resajuće sorte). U srpskim zasadima persijski orah, Juglans regia L.) je standardna podloga. Životni vek zasada u proizvodnji ide i do 50 i više godina starosti.
Ono što daje poseban kvalitet ovoj sorti jeste kvalitet ploda. Čandler proizvodi velike orahe sa tankom ljuskom i veoma svetlim jezgrom. Tanka ljuska i boja jezgra su važne karakteristike u određivanju prodajne cene oraha. Orasi koji imaju svetliju boju jezgra prodaju se po višim cenama. Jezgra ove sorte se lako vade iz ljuske i lako se lome na dve idealne polovine. Atraktivnu svetlu boju jezgra, koju često opisuju kao bisernu (svetlu, na skali sa vrednošću 90 %) prati vrlo kvalitetno jezgro (masa semena je 13-15 g, i randman koji se kreće u rangu 47-50 %) koje se bolje čuva od istog kod drugih sorti.
dr Dejan Marinković, PSSS BG -
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.